آیا می دانید اکسپرت نویسی فارکس چیست و چطور کار می کند؟ اکسپرت نویسی فارکس به نوعی استفاده از کامپیوتر و پتانسیل محاسباتی و استراتژیک آن در راستای دستیابی به سود است. در این مطلب در ابتدا به این پرداختیم که اکسپرت نویسی فارکس چیست و کاربردهای آن کدام است و در ادامه نیز به مزایا و معایب اکسپرت نویسی فارکس اشاره کرده ایم و در انتها نیز به این خواهیم پرداخت که استفاده از اکسپرت نویسی فارکس برای ما مناسب است یا خیر؛ پس حتما تا انتها همراه احراز بمانید.

اکسپرت نویسی فارکس

در دنیای کنونی کامپیوتر شخصی در اختیار همه افراد قرار دارد و نیاز ضروری دنیای امروز به حساب می آید. رشد سریع اینترنت و عملکرد رایانه های مدرن، چشم اندازهای جدیدی را در بسیاری از زمینه های فعالیت های انسانی باز کرده است؛ جالب است بدانید که 10 سال پیش، معاملات بازارهای مالی تنها برای بانک ها و برای جامعه محدودی از متخصصان در دسترس بود. در حال حاضر هر شخصی قادر است به دنیای تریدرهای حرفه ای بپیوندد و تجارت مستقل را در هر زمانی آغاز نماید. لازم به ذکر است که صدها هزار تریدر در سرتاسر دنیا MetaTrader 4 را طبق نیازهای خود مورد استفاده قرار دهند. در دنیای مدرن جوری شده است که می توانیم هوش مصنوعی را برای بازار فارکس طراحی و اجرا کنیم که به این کار ربات نویسی یا اکسپرت نویسی گفته می شود و ما قصد داریم در این مطلب به آن بیشتر بپردازیم.


پیشنهاد مطالعه : لیست صرافی های فارکس


شما قادرید هر اندیکاتور یا هر استراتژی معاملاتی رو کد نویسی و روی چارت بروکر فارکس پیاده سازی نمایید. بستری که این امکان را در اختیار شما قرار می دهد، MQL4 نام دارد. می توان گفت که استفاده از زبان برنامه نویسی MQL4 تریدرها را به سطح جدیدی از ترید می رساند. در حال حاضر یک تریدر قادر است ایده های خود را به عنوان یک برنامه حرفه ای اجرایی نماید که یک اندیکاتور سفارشی، یک اسکریپت برای انجام معامله در بازار فارکس بنویسد. مزیت اصلی برنامه نویسی امکان انجام معاملات مطابق با الگوریتم تعیین شده به وسیله شخص تریدر است. هر ایده ای که می تواند به زبان الگوریتمی توصیف شود؛ مثل میانگین متحرک ها، اندیکاتورهای کاربردی مختلف و … را می توان در یک برنامه کدگذاری کرد و سپس در عمل از آن استفاده کرد.

از دیگر مزایای اکسپرت نویسی می توان به این اشاره داشت که احساسات انسانی دیگر در روند معاملات دخالتی نخواهد داشت. لذا در اکسپرت نویسی شاهد این نیستیم که پوزیشن به سود رفته را نبندیم تا سود بیشتر کنیم و در آخر با ضرر بسته شود. در واقع یک حد سودی را برای ربات خود تعریف خواهید کرد و زمانی که قیمت به حد سود تعیین شده برسد، سفارش به صورت اتوماتیک بسته خواهد شد و دیگر احساسات آدم که موجب ضرر و صفر شدن حساب می شود در اکسپرت نویسی دیده نمی شود.

لذا شما می توانید استراتژی معاملاتی سودده را پیاده سازی کنید و هر روز این ربات باشد که برای شما کار می کند و سود خوبی را به صورت منفعل به دست آورید. بی آن که هر روز پشت سیستم بنشینید، اکسپرت برای شما کار خواهد کرد. بنابراین شما تنها از حساب خود برداشت خواهید کرد. رشد برنامه های کاربردی برای برنامه نویسی MetaTrader 4 به دانش MQL4 احتیاج خواهد داشت. اسکریپت‌ ها و اندیکاتورهای خود را طراحی کنید و ایده‌ های خود را در آن ها مشاهده کنید و الگوریتم‌ های معاملاتی سودده خود را بدست بیاورید.

کاربردهای اکسپرت در بازار فارکس

اکسپرت یک ربات است که می تواند در نرم افزار معاملاتی استراتژی های شما در به صورت یک برنامه معاملاتی اجرایی کند که امکان دارد کاملا اتوماتیک باشد و همه کار شما را انجام دهد یا امکان دارد نیمه اتوماتیک باشد و صرفا قسمتی از کار شما را انجام دهد. به صورت کلی اکسپرت تریدرها را همراه خواهد کرد و برای آن دسته از تریدرها که نمی توانند دائما نوسانات در بازار را ارزیابی کنند، مناسب است و تریدرهای پاره وقت می توانند با یک کدنویسی استراتژی معاملاتی را به اکسپرت ارائه دهند و خودشان در معامله دخالت نکنند.

اکسپرت در فارکس می تواند مطابق با مقادیری که دریافت کرده است، فرصت های معاملاتی را پیدا کنند و در ادامه دستورات ورود به معامله و خروج از معامله را انجام دهد. اکسپرت در فارکس می تواند محساباتی که در طی یک معامله ضروری است را انجام دهد و به سرعت معاملات را اجرا و مدیریت نماید. اکسپرت در فارکس می تواند به تریدرها در معاملاتشان کمک کند و به عنوان یک ابزار معاملاتی یا یک دستیار برای معامله گران در کنار آن ها عمل کند.

همچنین یکی از کاربردهای اکسپرت در فارکس که می تواند برای تریدرها در بازارهای مالی کمک کنند باشد این است که می تواند مدیریت سرمایه شما را عهده دار شود و با مدیریت ریسک در معاملات از سرمایه شما محافظت نماید. به صورت کلی اکسپرت در فارکس کاربردهای بسیاری دارد و می تواند به عنوان یک ابزار معاملاتی هرکاری که لازم است در معاملات انجام شود را به صورت صحیح انجام دهد، تنها باید معامله گران مقادیری که می خواهند را برای اکسپرت مشخص کنند و در ادامه اکسپرت در فارکس دستور العمل های آن ها را انجام دهد.

با اکسپرت نویسی می توان به سود رسید؟

متاادیتور شامل برنامه نویسی MQL4/MQL5 می باشد که به تریدرهای بازار فارکس بدون مهارت برنامه نویسی اجازه می دهد تا ربات سوده ایجاد کنند. برای افرادی که کمی پیشینه برنامه نویسی دارند، یادگیری MQL4/MQL5 آسون تر است، چرا که شباهت هایی با C / C++ و جاوا دارد. ایجاد و ویرایش مشاوران متخصص از طریق پلتفرم MT4 با قابلیت متاادیتور که یک کامپایلر یکپارچه در ترمینال معاملاتی است قابل انجام است.

با کلیک بر روی Tools و در ادامه انتخاب ویرایشگر زبان MetaQuotes یا با زدن دکمه F4 در استراتژی معاملاتی خود می توانید به آن دسترسی یابید. چنانچه در بازار فارکس فعالیت کرده باشید، مطمئنا در مقطعی با اصطلاحات MQL4 یا MQL5 مواجه شده اید. پیش از این که همه فکر کنید که این صحبت از ربات است، باید گفت که MQL4 مختصر MetaQuotes زبان برنامه نوسی mt4 می باشد و این در حالی است که MQL5 مخفف برنامه نویسی mt5 است که زبان های برنامه نویسی شی گرا هستند که برای ایجاد ربات های بازار فارکس در پلتفرم های معاملاتی کاربرد دارند.

اندیکاتورهای را می توانید بر اساس نیاز خود با استفاده از این زبان برنامه نویسی طراحی نمایید. مثل خیلی از زبان های برنامه نویسی، MQL4 / MQL5 از متغیرها، ثابت ها، توابع و عملگرهای منطقی استفاده می کند. این‌ ها به EA اجازه می‌ دهند تا پیش از تولید سیگنال‌ های خرید یا فروش، هر تیک قیمت را مورد بررسی قرار دهد و ببیند آیا داده‌ ها با مجموعه خاصی از شرایط مطابقت دارند یا خیر. در بخش بعدی مزایا و معایب استفاده از اکسپرت ها را بررسی کرده ایم که دید بسیار خوبی درباره اکسپرت ها به شما خواهد داد؛

مزایای استفاده از اکسپرت ها در فارکس

همان طور که گفتیم، اکسپرت یک نوع ربات است که طبق کدهای برنامه نویسی شده در پلتفرم معاملاتی معامله گران دستورات آن ها را انجام می دهد، لذا یک ربات مثل انسان ها دچار احساسات هیجانی در معاملات نمی شود و ریسک معاملات براساس هیجانات و احساسات را از بین می برد و این یکی از نقاط قوت آن به حساب می آید. همچنین به این خاطر که اکسپرت یک ربات است، بنابراین همیشه رفتار یکسانی را از خود نشان می دهد لذا ریسک احتمال اشتباه در معاملات را از بین می رود و برای دستیابی به سود بیشتر مثل انسان ها سبک معاملاتی خود را تغییر نمی دهد و کاملا مطابق با برنامه عمل می کند.

اکسپرت در فارکس می تواند استراتژی های معاملاتی گذشته را بررسی کند و استراتژی های گوناگون را آزمایش کند، بدین وسیله اسکرپت می تواند استراتژی های گوناگون را در بازه های زمانی مختلف آزمایش نماید و در ادامه بهترین استراتژی را در دستور کار قرار دهد. به این خاطر که اکسپرت یک ربات است، لذا خسته نمی شود و می تواند معاملات را به شکل 24 ساعته انجام دهد و با مدیریت سرمایه به شکل تمام وقت از سرمایه شما نگهداری نماید و خستگی ناپذیری یکی از نقاط قوت اکسپرت ها به حساب می آید.

از طرفی اکسپرت در فارکس می تواند معاملات شما را دقیق و با سرعت بالایی، بدون خستگی انجام دهد که با این کار ریسک اشتباه در محاسبات را کاهش داده خواهد شد و محاسبات با سرعت بیشتری انجام خواهد شد. اکسپرت در فارکس می تواند بر روی تعداد زیادی از حساب های معاملاتی به صورت همزمان کار انجام دهد و در نوع اکسپرت تمام اتوماتیک، به مداخله معامله گران احتیاجی ندارد و تمام کارها را طبق کدهای برنامه نویسی شده انجام می دهد. مزایای اکسپرت در فارکس به صورت کلی به شرح زیر می باشد؛

  1. خستگی ناپذیری و فعالیت شبانه روزی در بازار
  2. قدرت بالای پردازش داده های چارت در یک لحظه
  3. برداشت سود به موقع از بازار به علت نداشتن طمع
  4. سرعت بالا در تحلیل و همچنین انجام معاملات در زمان لازم
  5. امکان تست کردن استراتژی در گذشته بازار و بررسی عملکرد آن
  6. 100 درصد مطابق با استراتژی تعریف شده به دلیل نداشتن احساسات
  7. قدرت بالای رصد کردن یک استراتژی در چندین نماد مختلف در یک لحظه
  8. قدرت بالای تحلیل روی نمادهای مختلف مطابق با استراتژی تعریف شده
  9. از دست ندادن فرصت ها و شکار تمام موقعیت های معاملاتی مطابق با استراتژی معاملاتی

معایب استفاده از اکسپرت ها در فارکس

اکسپرت در فارکس در کنار نقاط قوت زیادی که دارد، معایبی نیز دارد که تریدرها می بایست از آن ها مطلع باشند. کسانی که اکسپرت ها را در بازار فارکس طراحی می کنند، همیشه می گویند که اکسپرت آن ها از هر نظری عالی است ولی امکان دارد آن ها طبق نظرات خود اکسپرتی را که طراحی کرده اند را عالی بدانند ولی نظرات شخصی نمی تواند یک اکسپرت عالی سودآور را بسازد. لذا شما می بایست قبل از این که از یک اکسپرت استفاده نمایید و حساب معاملاتی خود را در اختیار آن قرار دهید کاملا آن را مورد بررسی قرار دهید.

این را باید در نظر داشته باشید که هر چه برنامه نویسی کسانی که اکسپرت ها را طراحی می کنند، بهتر باشد، مطمئنا ربات بهتری را ارائه می دهند ولی زبان برنامه نویسی، محدودیت هایی دارد که نمی تواند به صورت کامل استراتژی را در اکسپرت قرار دهد. همان طور که گفتیم یکی از مزیت های اکسپرت آزمایش استراتژی های گذشته است ولی چنانچه اکسپرت نتواند تنظیمات را به شکل صحیح در آزمایش یک استراتژی لحاظ کند، به مشکل خواهد خورد که می تواند اشتباهاتی را به دنبال داشته باشد. از طرفی یکی از مزایای دیگر اکسپرت رفتار یکسان است؛ در واقع درست است که این می تواند یک مزیت به حساب آید، ولی مطمئنا رفتار دارایی های گوناگون و جفت ارزها با یکدیگر متفاوت است، لذا این امکان وجود دارد که رفتار ثابت اکسپرت جزو نقاط ضعف آن به حساب می آید.

بدین منظور که این مشکل اکسپرت در فارکس برطرف شود و رفتار ثابت اکسپرت از نقاط ضعف آن به مزایای آن تبدیل شود، می بایست شما هر اکسپرت را بتوجه زمانی که قصد دارید از آن استفاده نمایید و با توجه به دارایی که انتخاب می کنید بهینه کنید و مقادیر آن را تغییر دهید. از دیگر نقاط ضعف اکسپرت 24 ساعته بودن آن است که جزو نقاط قوت آن به حساب می آید، ولی این ویژگی نیاز به اینترنت دارد که قطعی نداشته باشد تا مشکلی در کار اکسپت ایجاد نشود، برای رفع این مشکل قادرید از سرورهای Vip استفاده نمایید.

از اکسپرت در فارکس استفاده کنیم یا نه؟

در حال حاضر که با معنای اکسپرت نویسی فارکس آشنا شده و دانستید که اکسپرت در فارکس چیست و چه مزایا و معایبی دارد، نوبت آن است که بدانید استفاده از اکسپرت برای شما مناسب است یا بهتر است از آن ها استفاده نکنید. تا به این جا دانستید که اکسپرت یک ربات است که می تواند به شکل خستگی ناپذیری با سرعت بالا حتی بالاتر از بهترین و حرفه ای ترین معامله گران بازارهای مالی بازار را تحلیل کند، محاسبات شما را به صورت صحیح انجام دهد و نیازی به خواب و استراحت نیز ندارد.

حتما الان با خود می گویید اکسپرت بهترین ابزاری است که می تواند به شما در بازارهای مالی کند و همه کارهای شما را به شکل صحیح انجام دهد، ولی آیا تا به حال از خودتان سوال کرده اید که چرا بزرگ ترین صندوق های سرمایه گذاری از اکسپرت ها بهره نمی گیرند و بهترین معامله گران حرفه ای را استخدام می کنند و به آن ها حقوق های بسیار بالایی می دهند، به عبارت دیگر چرا صندوق های سرمایه گذاری، تریدرهای حرفه ای را به اکسپرت ها ترجیح می دهند؟ درست است که اکسپرت مزیت های بسیاری دارد ولی اکسپرت تنها یک ربات است و یک ربات هوش ندارد و نمی تواند در شرایط مختلف، انعطاف پذیری از خود نشان بدهد!

به بیان دیگر اکسپرت تنها عدد صفر و یک و کدهای برنامه نویسی شده را تشخیص می دهد و توانایی تحلیل بازار به شکل درست را ندارد. به این خاطر که بازار فارکس یک بازار پویا به حساب می آید که قطعیت ندارد، پس به این منظور که معاملات به شکل درست انجام شود، یک تریدر واقعی احتیاج خواهد بود که توانایی تحلیل بازار در شرایط گوناگون را داشته باشد و معاملات خود را با توجه به نوسانات انجام دهد. همین طور از آن جا که اکسپرت رباتی است که هوش ندارد و تنها زبان برنامه نویسی را متوجه می شود، از همین روی نمی تواند کارهای ساده ای مثل ترسیم یک خط روند که معامله گران آن را به راحتی انجام می دهند را به صورت دقیق انجام دهد.

بعضی اوقات امکان دارد یک معامله گر تازه کار که اخیرا وارد بازارهای مالی شده است، معاملات را بهتر از اکسپرت انجام دهند، چرا که اکسپرت شرایط تغییر پذیر بازار در نظر نمی گیرد و تنها مطابق با کدهای برنماه نویسی شده کاری که به آن سپرده شده است را انجام خواهد داد و این کار بعضی اوقات می تواند به حساب معاملاتی شما ضرر و زیان غیر قابل جبرانی وارد کند. به صورت کلی استفاده از اکسپرت خوب است در صورتی که از نوع هوشمند و تمام اتوماتیک آن استفاده نشود بلکه تریدرها از نوع نیمه اتوماتیم و کاربردی آن استفاده نمایند و بر روی آن نظارت داشته باشند. بدین صورت تریدرها قادرند اگر که شرایط بازار تغییر کند، استراتژی معاملاتی خود را تغییر دهند و اصطلاحا در جهت آب شنا کنند.

احراز هویت در بروکر فارکس جهت استفاده از اکسپرتها

شما برای فعالیت در بروکرهای فارکس، با محدودیت هایی روبرو خواهید بود، چرا که کاربران ایرانی در لیست تحریم سایت ها و بروکرهای خارجی معتبر قرار دارند، لذا متاسفانه برای افرادی که در ایران هستند، امکان ثبت نام و احراز هویت به شکل مستقیم وجود ندارد. ولی کسانی که خارج از کشور هستند، قادرند بدین منظور اقدام نمایند و بعد از ایجاد حساب کاربری وریفای شده، آن را به فرد دیگری واگذار کنند. لذا باید در نظر داشت که این نوع حساب‌ ها پیش از این که به شخص دیگری واگذار شوند، وریفای نمی‌ شوند. از طرف دیگر پس از تحویل حساب کاربری، شخص دیگر می‌ تواند رمز عبور آن را تغییر داده و خیلی آسان از حساب کاربری وریفای شده استفاده نماید.

در بروکرهای مختلف فارکس، شما می‌ توانید با استفاده از خدمات سامانه احراز، در عرض 2 الی 3 روز کاری، حساب کاربری خود را وریفای شده مخصوص به خود را دریافت کنید. در این روش، هیچ هزینه اضافی از شما دریافت نمی شود و کارشناسان پشتیبانی سامانه احراز همواره در کنار شما هستند تا در صورت بروز هرگونه مشکل، به شما کمک کنند. لذا چنانچه قصد دارید در بازار فارکس فعالیت کنید و از محدودیت‌ های مربوط به احراز هویت و ترس از بلوکه شدن حساب کاربری جلوگیری کنید، می‌ توانید از خدمات سامانه احراز برای ثبت نام و احراز هویت در بروکرهای فارکس استفاده کنید. برای کسب اطلاعات بیشتر در این باره، مطلب احراز هویت در سایت های خارجی می تواند بهترین راهنمای شما باشد.


خلاصه مطلب و کلام پایانی

اگر شما از اکسپرت استفاده کنید که بر روی آن نظارت وجود داشته باشد می تواند در انجام معاملات سودمند به شما کمک کند اما باید نکاتی را رعایت کنید تا نتیجه بهتری را در نهایت مشاهده کنید. شما باید از اکسپرت استفاده کنید که کاملا اصولی برنامه نویسی شده باشد و توسط افرادی باتجربه با کدنویسی های صحیح طراحی شده باشد و نظارت بر روی آن نیز به طور مستمر انجام شود. همیشه در بازارهای مالی به معامله گران توصیه می شود که احساسات خود را کنترل کنند تا بتوانند معاملات خود را به طور صحیح و بدون دخالت احساسات هیجانی خود انجام دهند و از سرمایه خود محافظت کنند.

به این توصیه در استفاده از اکسپرت نیز تاکید می شود، اکسپرت رباتی است که استراتژی های شما را در یک برنامه معاملاتی اجرا خواهد کرد بنابراین شما نباید در زمانی که از اکسپرت استفاده می کنید احساسات خود را در آن دخیل کنید و اینگونه نباشد که هر زمان خواستید از اکسپرت استفاده کنید و هر زمانی که نخواستید از اکسپرت استفاده نکنید. اگر از یک اکسپرت که طور صحیح برنامه نویسی شده و ایده اولیه بسیار خوبی داشته باشد استفاده کنید می تواند به شما در انجام معاملات سومند بسیار کمک دهنده باشد به شرطی که نکات آن را به طور کامل رعایت کنید.

برخی افراد بر این باور هستند که  اکسپرت در فارکس یک ربات است که هوش ندارد و  اعتماد کردن به آن برای معامله گران کمی دشوار است.درست است اکسپرت ها اصلا نمی دانند چه کاری انجام می دهند و فقط براساس کدهای برنامه نویسی کار خود را انجام می دهند. اما اکسپرت در فارکس استراتژی های معاملاتی ما را که کدنویسی شده است را اجرا می کند و اگر بر روی آن نظارت وجود داشته باشد می تواند بسیار کمک دهنده باشد.  به یاد داشته باشید که بازار فارکس یک بازار غیرمتمرکز است که قطعیتی ندارد و همیشه پویا می باشد بنابراین شما نباید یک اکسپرت را به طور کاملا اتوماتیک بر روی حساب معاملاتی خود قرار دهید،بلکه باید بر روی آن نظارت کامل داشته باشید تا بهترین نتیجه را در نهایت مشاهده کنید.

ما می توانیم استراتژی های معاملاتی خود و برنامه ای که می خواهیم اجرا کنیم را به اکسپرت انتقال دهیم و اکسپرت می تواند به طور خستگی ناپذیر و به طور صحیح برنامه های ما را اجرا کند مطمئن باشید اگر اکسپرت سودی در بازار فارکس نداشت برنامه نویسان زمان خود را صرف طراحی انواع مختلف آن نمی کردند. اگر اکسپرت یک مدت زمان به درستی عمل نکرد نباید دلیل آن را ضعف اکسپرت بدانید زیرا در آینده ممکن است عملکرد درستی داشته باشد،اگر به اکسپرت خود اطمینان دارید باید به عملکرد صحیح آن ایمان داشته باشید و منتظر باشید تا نتیجه آن را در آینده مشاهده کنید.

اگر بتوانید استراتژی معاملاتی خود را در اکسپرت به کار ببرید می توانید نسبت به اشکالات استراتژی خود به آگاهی برسید و آنها را برطرف کنید و از استراتژی معاملاتی خود به طور صحیح استفاده کنید. اما به یاد داشته باشید که استفاده از اکسپرت تا ابد برای شما پاسخگو نخواهد بود و در نهایت در یک روز با شکست مواجه خواهد شد بنابراین هرگز نظارت خود را بر عملکرد اکسپرت فراموش نکنید. اگر همه این نکات را رعایت کنید و از اکسپرت با نظارت استفاده کنید به شما اطمینان می دهیم که به زودی پیشرفت و موفقیت را در معاملات خود مشاهده خواهید کرد.

همانطور که قول داده بودیم، در این مطلب در مورد اکسپرت نویسی فارکس با شما صحبت کردیم؛

همچنین اگر دوست دارید صرافی مناسب فیوچرز برای کاربران ایرانی را بشناسید، این مطلب بهترین راهنمای شماست.

در مورد اکسپرت نویسی فارکس هر سوال یا ابهامی داشتید، همین الان در بخش ارسال دیدگاه ها بنویسید تا در اسرع وقت به شما پاسخ دهیم.


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *