آموزش معامله مارجین در صرافی کوینکس به شما کمک می کند تا بخش معاملات مارجین صرافی coinex را یاد بگیرید و موجب می شود که پس از این بتوانید به سادگی برای انجام معاملات مارجین در این صرافی اقدام کنید؛ لذا با توجه به درخواست بسیاری از کاربران سامانه احراز، تصمیم گرفتیم یک مقاله کاملا مجزا در مورد آموزش معامله مارجین در صرافی کوینکس برای شما آماده کنیم تا به ابهامات و سوالاتی که در این خصوص مطرح شده است، پاسخ دهیم، پس اگر به دنبال مارجین تریدینگ در صرافی کوینکس هستید، این آموزش معامله مارجین در صرافی کوینکس به زبان ساده به شما راهنمایی های لازم را می رساند، پس تا انتها با احراز همراه بمانید.

آموزش معامله مارجین در صرافی کوینکس

به صورت خلاصه شما در این سبک از معامله، قادرید سرمایه و دارایی خود را چندین برابر کرده و با آن ترید کنید؛ بدین منظور در ابتدای امر می بایست از صرافی وام بگیرید تا بتوانید با قدرت به مراتب بیشتری وارد معامله شوید. برای شروع ابتدا بایستی حساب کاربری Margin را در صرافی کوینکس ایجاد و سپس از کیف پول اسپات خود، مقداری سرمایه خود را به بخش مارجین تریدینگ کوینکس منتقل کنید. به منظور انجام تراکنش پلتفرم مقداری از دارایی شما را به عنوان وثبقه نزد خود امانت خواهد گرفت و با توجه به میزان دریافت وام مقدار سود و ضرر شما هم افزایش پیدا خواهد کرد.


پربازدیدترین : آموزش معامله اسپات در صرافی کوینکس


در واقع این بدین معنی است که چنانچه پیش بینی شما درست از آب درآید، چندین برابر موجودی اولیه خود سود و چنانچه بر خلاف پیش بینی شما حرکت کند، به همان اندازه متضرر خواهید شد. چنانچه روند بازار مطابق با پیش بینی شما پیش برود، شما سود خوبی به دست خواهید آورید که در ادامه می بایست مقدار سود خود را برداشت و وام دریافت شده را بپردازید. حال چنانچه متضرر شوید، نه تنها سودی به دست نخواهید آورد، بلکه موجودی اولیه ای که نزد صرافی به عنوان وثبقه گذاشته بودید را هم از دست می دهید که به این موضوع اصطلاحا لیکوئید شدن گفته می شود. البته الان نباید نگران این موضوعات باشید، چرا که در ادامه به آموزش معامله مارجین در صرافی کوینکس دقیق تر پرداخته ایم و اطلاعات به مراتب بیشتری در ادامه کسب خواهید کرد.

مارجین کوینکس چیست؟

به صورت کلی در نظر داشته باشید که مارجین به معنی قرض گرفتن یا وام است و ترید مارجین نوعی روش معامله به حساب می آید که شما سرمایه خود را در صرافی چند برابر می کنید که بدین معنی است که سرمایه اولیه خودتان را تا سقف ضریب 10× برای بیت کوین و ۳× و ۴× برای سایر ارزهای دیجیتال می توانید اضافه کنید و با آن پول افزایش یافته برای معامله اقدام می کنید.

سود حاصل از آن پول به شما تعلق دارد و کارمزد و بازپرداخت پول قرضی برای صرافی است. اگر ضرر یا سود کنید، میزان پولی که به شما قرض داده شده از دارایی اصلی شما کسر یا افزوده خواهد شد. این بود مفهوم کلی مارجین، ولی در ادامه قصد داریم معاملات مارجین را در صرافی کوینکس به شما آموزش دهیم، پس همچنان با سامانه احراز همراه بمانید؛

آموزش مارجین صرافی کوینکس

چنانچه بخواهید در کوینکس از معاملات مارجین استفاده کنید، کافیست با کلیک بر روی گزینه Exchange که در منوی بالای صفحه پلتفرم کوینکس مشاهده می کنید، کار خود را آغاز کنید و در ادامه، در ستون سمت راست صفحه که جلوی بعضی از جفت ارزها کلماتی مثل 2X، 4X، 5X و مانند آن است، کار خود را ادامه دهید. البته این را هم در نظر داشته باشید که قبل از هر چیزی، بایستی در صرافی کوینکس افتتاح حساب کنید و حساب کاربری خود را در این صرافی وریفای نمایید تا قادر شوید برای انجام معاملات مارجین در کوینکس اقدام کنید.

لذا با توجه به این موضوع که احراز هویت کاربران ایرانی به دلیل تحریم ها به صورت مستقیم از ایران امکانپذیر نیست، ما به شما پیشنهاد می کنیم از طریق لینک زیر برای احراز هویت اقدام نمایید تا بتوانید ظرف مدت 2 الی 3 روز کاری، حساب کاربری وریفای شده کوینکس خود را در اختیار داشته باشید و بدون ترس از مسدودی حساب کاربری، بلوکه شدن دارایی های دیجیتال و محدودیت های اکانت، معاملات مارجین خود را در این صرافی و در آرامش در دستور کار قرار دهید؛ پس همین الان روی لینک زیر کلیک کنید و اطلاعات بیشتر را مطالعه فرمایید.


در صورتی که تمایل دارید از خدمات متنوع و جذاب صرافی های خارجی مثل بایننس، کوین بیس، کوینکس، کوکوین و … بدون محدودیت و ترس از مسدودی حساب استفاده کنید ولی قادر به احراز هویت مستقیم از ایران نیستید، میتوانید از طریق لینک زیر فرآیند احراز هویت خود را پیگیری کنید؛

ثبت سفارش احراز هویتاحراز هویت در صرافی کوینکس


در نظر داشته باشید که این کلمات جلوی همه جفت ارزها وجود ندارد! لذا چنانچه روی ارزهایی که مربوط به جفت ارزهای 4X و 5X است کلیک نماییم، در صفحه جدیدی که به ما نمایش داده می شود، بخشی به نام Margin Trading وجود دارد که این بخش به این منظور در صرافی تعبیه شده است که کاربر می تواند از صرافی وام دریافت کند و با حجم بیشتری برای معامله خود اقدام کند. نتیجه این است که سود و یا زیان شما نیز می تواند چندین برابر شود.

چنانچه بخواهید برای ورود به معاملات مارجین اقدام کنید، می بایست در ابتدای امر، سرمایه ای که در اختیار دارید را از طریق منوی Asset و در ادامه زیر منوی Spot account به بخش Margin account انتقال (Transfer) دهید. بدین منظور می توانید در همان صفحه روی منوی Transfer کلیک کنید تا صفحه دیگری برای شما نمایش داده شود که می توانید از ولت اسپات خود، مبلغ مورد نظر را به مارجین منتقل کنید. برای مثال چنانچه بخواهیم انتقال با جفت ارز BTC/USDT را در دستور کار قرار دهیم، دو مورد BTC و USDT برای انتخاب ارز به وسیله کاربر تعبیه شده است.

چنانچه هر کدام از آن ها را انتخاب کنیم و داخل اسپات نیز آن ها را داشته باشیم، قادریم بخشی یا کل موجودی خود را به بخش مارجین که در همان صفحه وجود دارد، منتقل کنید. برای مثال 100 تتر را به مارجین منتقل می کنیم که این انتقال به صورت داخلی بوده و هیچ کارمزدی از شما اخذ نخواهد شد. در نظر داشته باشید که چنانچه این انتقال چندین بار هم بین مارجین و اسپات انجام شود، به این دلیل که انتقال داخلی به حساب می آید، مشموم دریافت کارمزد نخواهد شد، پس از این بابت نگران نباشید.

چه معاملاتی را میتوان در بخش مارجین انجام داد؟

بعد از انتقال وجه، مبلغ دارایی در کادر Equity وارد می شود؛ چنانچه با دو گزینه Repay و Borrow کاری نداشته باشیم و بخواهیم مثل بخش اسپات، معامله را آغاز کنیم، قادر به استفاده از مارجین 5X که برای ما قرار داده شده نخواهیم بود. در این شرایط، معامله مثل بخش اسپات خواهد بود. حال چنانچه بعد از وارد شدن وجه در کادر Equity از گزینه Borrow استفاده کنیم، یعنی این مقدار سرمایه ای که داریم به شکل امانت به صرافی بدهیم و به ازای آن از صرافی مقداری را قرض می گیریم. جالب است بدانید که در صرافی کوینکس می توان پوزیشن هایی برای هر دو معاملات لانگ و معاملات شورت گرفت.


پربازدیدترین : آموزش صفر تا صد کار با صرافی کوینکس


برای مثال معامله لانگ را با ارز USDT انجام دهیم و تخمین می زنیم که قیمت صعودی است؛ لذا از گزینه Buy long استفاده می کنیم. پیش از آغاز کار روی گزینه Introduction کلیک می کنیم و وارد صفحه blog صرافی کوینکس می شویم. در این صفحه جزییات کامل درباره بخش مارجین داده شده است. نحوه گرفتن پوزیشن های لانگ و شورت در این بخش توضیح داده شده است. البته مشخصات آن با معاملات فیوچرز صرافی فرق می کند.

نحوه انجام معامله مارجین کوینکس در پوزیشن خرید (لانگ)

این طور فرض کنید که اهرم X3 برابری برای جفت ارز BTC/USDT موجود است و این بدین معنی است که شما قادرید با وام کوینکس دارایی خود را ضربدر 3 نمایید. چنانچه 5000 USDT در قسمت مارجین وارد کنید، با فرض این که قیمت هر واحد بیت‌ کوین 5 هزار دلار است:

 • شما قادرید حداکثر 10 هزار USDT یا همان تتر از صرافی کوینکس وام دریافت نمایید.
 • چنانچه مطابق با پیش‌ بینی شما قیمت بیت‌ کوین روند صعودی به خود بگیرد و برای مثال از قیمت 5 هزار USDT به 6 هزار USDT برسد، می‌ توانید با وامی که گرفتید، 3 BTC را به قیمت 5 هزار USDT، با قیمت تمام شده‌ 15 هزار USDT خریداری کنید.
 • سپس بلافاصله یک پوزیشن فروش به قیمت 6 هزار USDT برای 3 بیت‌ کوین خود باز کنید.
 • با فرض این که پوزیشن شما 24 ساعت باز بوده و نرخ بهره 0.2 درصد بوده، چنانچه بازار مطابق با پیش بینی شما پیش رفت و 3 BTC شما به قیمت 18 هزار usdt به فروش رفت، بعد از کسر اصل و بهره‌ وام، سود خود را برداشت خواهید کرد.

نحوه انجام معامله مارجین کوینکس در پوزیشن فروش (شورت)

این طور فرض کنید که اهرم 3 برابری برای جفت ارز BTC/USDT موجود است و شما 5 هزار USDT در موجودی حساب خود دارید. فرض می گیریم که قیمت هر واحد بیت‌ کوین 5 هزار دلار است؛

 • شما قادرید حداکثر 10 هزار USDT را از صرافی کوینکس وام دریافت نمایید.
 • چنانچه مطابق با پیش‌ بینی شما قیمت بیت‌ کوین در روند نزولی قرار گیرد و ریزش کند و به 4 هزار USDT برسد.
 • شما قادرید یک پوزیشن شورت باز کنید و 2 BTC را که از کوینکس وام گرفته اید، با قیمت 5 هزار USDT به فروش برسانید.
 • در ادامه بلافاصله پوزیشن لانگ باز کنید و 2 BTC را با قیمت 4 هزار USDT خریداری کنید و 2 هزار USDT سود به دست آورید.

این در حالی است که بدون مارجین تریدینگ، تنها قادرید در معامله اسپات، از استراتژی خرید در کف و فروش در سقف بهره بگیرید و نمی‌ توانید بیت کوین را شورت کنید.

ضریب سود و زیان یک معامله مارجین با توجه به قیمت دلار در ایران

حال که کاملا یاد گرفتید که چگونه یک معامله‌ مارجین را باز و مدیریت نمایید، به این مثال معامله مارجین کوینکس با شرایط قیمت دلار در ایران توجه فرمایید:

 1. شما 100 usdt وارد قسمت مارجین می‌ کنید و جفت ارز btc/usdt را انتخاب می کنید. قیمت بیت کوین روی 20 هزار دلار است و شما تخمین می زنید که قرار است با 5 درصد سود، بیت کوین به 21 هزار دلار برسد.
 2. لوریج در دسترس برای بیت‌ کوین X10 است و شما قادرید با هزار دلار برای ورود به معامله اقدام نمایید.
 3. چنانچه شما جزو کاربران VIP کوینکس نباشید، بایستی برای هر یک از معاملات 0.2 درصد کارمزد و برای پرداخت بهره‌ وام 0.1 درصد، بپردازید.
 4. چنانچه بازار در 24 ساعت، در راستای پیش‌ بینی شما حرکت کند، بعد از کسر حدود 5 USDT کارمزد، 45 USDT معادل حدودا 1 میلیون و 350 هزار تومان سود به دست آورید، اما چنانچه بازار مطابق با پیش بینی شما پیش نرفت، یا باید پوزیشن را با ضرر ببندید و وام صرافی را پس دهید. یا لیکویید می‌ شود و 100 تتر خود را از دست خواهید داد.

نکات حائز اهمیت مارجین ترید در صرافی کوینکس

بعد از باز کردن یک پوزیشن، شما قادرید با مراجعه به منوی دارایی>حساب مارجین موارد زیر را ملاحظه کنید. حواستان به موارد زیر باشد:

 • در دسترس : مقدار ارزی که آزاد است و با آن قادرید یک پوزیشن دیگر باز نمایید.
 • نرخ ریسک : میزان ریسک پوزیشن باز که هرچه ارز بیشتری به حساب تزریق کنید، کم تر خواهد شد.
 • باید بازپرداخت شود : مقدار ارزی که از صرافی وام گرفته‌ اید به علاوه بهره‌ وام که می بایست به صرافی بازپداخت گردد.
 • قفل شده : مقدار ارزی که درگیر پوزیشن باز است و تا تعیین تکلیف و بسته شدن پوزیشن از دسترس خارج و یا در اصطلاح قفل است.
 • قیمت لیکویید : قیمتی که با توجه به اندازه‌ اهرم و وامی که دریافت کرده‌ اید صرافی در نظر می‌ گیرد و چنانچه قیمت به آن سطح برسد، کل موجودی شما مصادره و پوزیشن شما بسته خواهد شد.
 • انتقال ارز از حساب اسپات به مارجین کوینکس : نمی‌ توان رمزارز را به صورت مستقیم به حساب مارجین واریز نمود. در ابتدای امر می بایست ولت خود را شارژ کنید. لذا چنانچه اخیرا در صرافی کوینکس حساب باز کرده اید، بایستی ولت خود را شارژ نمایید. بدین منظور از صرافی ایرانی به صرافی کوینکس انتقال وجه انجام دهید. زمانی که این انتقال وجه صورت پذیرفت، به شکل خودکار در حساب اسپات کوینکس قرار خواهد گرفت. در ادامه می بایست از اکانت اسپات به حساب مارجین انتقال وجه انجام دهید، چرا که این انتقال وجه داخلی به حساب می آید، لذا هیچ کارمزدی برای انتقال از شما دریافت نخواهد شد. زمانی که معامله شما بسته شد، با انتخاب گزینه‌ بازپرداخت، وجه صرافی را تسویه کنید تا مجبور نشوید بهره اضافه پرداخت نمایید.

نحوه استفاده از پوزیشن شورت در معاملات مارجین

یکی از محبوب ترین انواع معامله، معاملات شورت می باشد که در این روش تریدر سعی دارد از کاهش قیمت سود به دست آورد. به عنوان مثال این طور فرض کنید که 5 هزار دلار در حساب کاربری خود در اختیار دارید، در این صورت قادرید از صرافی با لوریج 3X دو واحد بیت کوین نیز قرض بگیرید؛ فرضا قیمت هر واحد بیت کوین را 5 هزار دلار در نظر بگیرید. چنانچه فرض کنیم قیمت بیت کوین از 5 هزار دلار به 4 هزار دلار برسد، در این صورت بیت کوینی که از صرافی وام گرفته اید روی قیمت 5 هزار دلار به فروش برسانید و در قیمت 4 هزار دلار خریداری کنید و دو واحد بیت کوینی که از صرافی وام گرفتید را مجددا به صرافی برگردانید.


پربازدیدترین : همه چیز درباره صرافی کوینکس


در اینجا دو هزار دلار دیگر برای شما باقی خواهد ماند که همان سود شماست. بنابراین در اینجا از معامله شورت سود به دست آورده اید. نهایتا چنانچه در صرافی کوینکس بخواهید معامله شورت باز کنید، کافیست در بخش Borrow کلیک کرده و ارزی که برای معامله شورت تعیین شده را انتخاب نمایید. در کادر Available میزان قرضی که صرافی می دهد برابر با 0.0162 بیت کوین است و چنانچه کادر Long Buy را انتخاب نماییم، صرافی مقدار 800.00473 تتر را برای قرض دادن نشان خواهد داد. در این صورت تریدر می بایست مقدار ارزی که در معامله شورت یا لانگ صرافی نمایش داده می شود با قیمت بالاتر بفروشد.

چنانچه پیش بینی کنیم قیمت کم تری را تجربه می کند، مثلا ارز بیت کوین را به قیمت 49 هزار دلار می فروشیم و چنانچه بر اساس تحلیل ما قیمت کاهش یافت و به قیمت 48 یا 47 هزار دلار رسید ما روی آن عدد، آن بیت کوینی که از صرافی قرض کرده بودیم را می خریم و نهایتا به صرافی پس می دهیم. در حقیقت مقداری که باقی می ماند، همان سود ما خواهد بود. نکته مهمی که در این خصوص باید در نظر داشته باشید این است که چنانچه وارد قسمت مارجین می شوید، ابتدا پولی قرض کرده و پوزیشنی ایجاد کنید، موجودی کادر Available را صفر نمایش می دهد!

لذا چنانچه بخواهیم Stop loss یا حد ضرر قرار دهیم که اتفاقا در معاملات بسیار حائز اهمیت است، این کار را نمی توان انجام داد مگر آن که پیش از ثبت سفارش فروش خود روی تارگت بالاتر، سفارش خود را لغو نماییم. به منظور ثبت استاپ لاس در ابتدای امر به بخش Stop limit یا بخش Stop market توجه خواهیم کرد. توصیه داریم روی Stop limit، آن عددی که می تواند بر اساس تحلیل شما حد ضرر یا توقف بازار باشد را تعیین نماییم. این طور فرض کنید در اینجا عدد 48 هزار باشد و چنانچه قیمت بیت کوین به زیر 48 هزار دلار برسد، ریزش بیش تری دارد و عدد فروش خود را روی 47900 تنظیم می کنیم. در واقع ما در این مثال، یک اختلاف 100 دلاری می گذاریم که چنانچه قیمت ریزش زیادی را تجربه نکرد و نخواست به زیر 48 هزار دلار برسد، حد ضرر ما فعال نشود.

مقدار بیت کوینی که قصد خرید دارید را انتخاب کنید و بعد از کلیک بر روی گزینه Sell، گزینه Confirm را انتخاب نمایید. در حالت Stop order پوزیشن حد ضرر ثبت خواهد شد. حال چنانچه به بخش Limit مراجعه کنید، مقدار Available در دسترس خواهد بود و اگر ما بر عکس این کار را که انجام دهیم و لیمیت و سفارش خود را در تارگت بالاتر قرار دهیم، دیگر اجازه ثبت استاپ لیمیت یا حد ضرر خود را نخواهیم داشت. حال سفارش خود را در تارگت بالاتر ثبت می کنیم و با کلیک بر روی گزینه confirm آن را تایید می کنیم. هر دوی سفارش ها در لیست سفارشات جاری قرار خواهند گرفت. چنانچه قیمت در روند صعودی قرار گرفت، از سفارش لیمیت استفاده می شود و چنانچه قیمت نزولی شد، حد ضرر فعال خواهد شد و این امر موجب جلوگیری از ضررهای ما خواهد شد.

نحوه دریافت وام از صرافی در معاملات مارجین

چنانچه بخواهیم در مقابل تتری که در صرافی داریم، پولی را قرض بگیریم، می بایست در کادر Available دید که تا چه مقدار می توان تتر به عنوان وام دریافت کرد. برای مثال با صد تتری که در بخش مارجین گذاشتیم، به این دلیل که 5X بود، می توانیم 5 برابر آن یعنی 500 تتر وام دریافت کنیم. بنابراین قادریم معامله خود را با 500 تتر باز کنیم و یا به صورت مدیریت شده از آن استفاده کنیم. این بدین معنی است که قسمتی را داخل پوزیشن خود قرار دهیم. در این صورت چنانچه قیمت در راستایی که پیش بینی کرده ایم حرکت نکرد، به شکل پله ای چند خرید انجام دهیم تا بتوانیم به بهترین شکل ریسک معاملات خود را مدیریت کنیم.


پربازدیدترین : احراز هویت در کوینکس چگونه است؟


در نظر داشته باشید که در کادر Daily interest می توان میزان بهره ای که باید پرداخت را مشاهده کرد؛ این بخش در واقع توضیح می دهد که در زمان گرفتن قرض، چه مقدار بهره برای آن منظور خواهد شد. در سیستم بانکی هم چنانچه از بانک وام دریافت کنید، وثیقه ای از شما گرفته خواهد شد و هر ماه هم در مبلغ اقساطی که می پردازیم، مقداری سود هم منظور می شود که آن را دریافت می کنند. در واقع این بدین معنی است که در هیچ بانکی با بهره صفر درصد، به متقاضی وامی اعطا نخواهد شد. لذا چنانچه شخص از عهده پرداخت اقساط برنیاید، بانک وثیقه ای که دریافت کرده است را به اجرا خواهد گذاشت و همین روند برای صرافی هایی که از معاملات مارجین و قرض دادن به مشتری بهره می گیرند هم صدق می کند.

در بخش Daily interest صرافی کوینکس اعلام می کند سودی که می بایست تریدر بپردازد، هر یک ساعت یک بار محاسبه شده و پرداخت خواهد شد. لذا این نکته را باید در نظر داشت که چنانچه تریدر وجهی که قرض گرفته را کم تر از یک ساعت قرض بگیرد، بهره ای برای آن منظور نخواهد شد. لذا با توجه به زمانی که وجه را قرض گرفته اید، می بایست بهره آن را به صرافی بپردازید. در صفحه جدیدی که برای شما به نمایش گذاشته می شود، وقتی که صرافی به شما وام می دهد، مشخص شده است که چند روز برای زمان وام در نظر گرفته است. لذا چنانچه گزینه Autorenewal را چک مارک کنید، پس از اتمام آن تعداد روزی که مشخص کرده است، دوباره وام شما تمدید خواهد شد.

چنانچه چک مارک را تیک دار نکنید، زمان مشخص شده در نظر گرفته شده و هشدارهایی نیز به شما خواهد داد. برای مثال هشدارهایی مبنی بر این که 72 ساعت مانده یا 24 ساعت مانده، برای شما فرستاده خواهد شد. بدین وسیله موعد سر رسید وام را متوجه خواهید شد. زمانی که روی گزینه Confirm کلیک کنید، مقدار سرمایه تایید شده در کادر Equity مشخص خواهد شد و به سرمایه شما افزوده می وشد. در کادر Risk نیز مقدار ریسک برای شما به نمایش در می آید که هر چقدر این عدد به سمت 105 نزدیک شود، یادآور خواهد شد که ریسک شما بیش از حد افزایش پیدا کرده است و می بایست جوانب احتیاط را بیشتر رعایت فرمایید. در مثالی که برای شما آوردیم، 500 تتر در دسترس داشیم که می توانیم سفارش خود را در جهت رشد قیمت باز کنیم.

این طور فرض کنید که قیمت بیت کوین را تخمین زده ایم که از 49400 دلار به سمت 50 هزار دلار حرکت خواهد کرد. در کادر Amount به وسیله کشیدن اسلاید بار مقدار تتری که قصد داریم برای این Order اختصاص دهیم را انتخاب می کنیم. برای مثال مقدار تتر قابل دسترس 500 تتر است که ما 50 درصد آن را انتخاب کرده ایم. قادریم قیمت را customize کنیم و قیمتی که مد نظرمان است را در کادر مربوطه وارد کنیم تا سفارش ما مطابق با آن مقدار ثبت شود. چنانچه پیش بینی کنیم که قیمت ریزش بیشتری را تجربه می کند، همان قیمتی که مد نظر داریم و تحلیل به ما نشان می دهد را در کادر price یا همان قیمت وارد خواهیم کرد.

بدین منظور که کار ساده تر و با سرعت بیشتری انجام شود، می توانید یکی از ارقامی که فروشنده ها استفاده کرده اند را انتخاب کنید و در کادر مربوطه درج کنید. در این صورت سفارش شما خیلی سریع ثبت خواهد شد. 50 درصد پوزیشن را هم در همان نقطه قیمت قرار می دهیم. بعد از آن هشداری در یک پنجره کوچک ظاهر می شود و با تایید کردن آن سفارش خرید ما ثبت خواهد شد و در بخش Order history قرار خواهد گرفت. در نظر داشته باشید که چنانچه عددی در order قرار دهیم که بازار هنوز به آن نرسیده است، سفارش ما در همان لحظه ثبت نخواهد شد و بایستی صبر کنیم تا سفارشی که در لیست تاریخچه قرار دارد تکمیل شود.

بازپرداخت وام به چه صورت است؟

سفارشی را بر روی قیمت هایی که در لیست های معامله صرافی وجود دارد ثبت می کنیم. بر روی گزینه Sell و در ادامه Confirm را انتخاب کنید تا مقدار تتر به حساب باز شود. در بخش Repay پولی که از صرافی قرض گرفته ایم را به صرافی باز می گردانیم. لذا دیگر سودی برای شخص در نظر گرفته نخواهد شد. نکته مهمی که در این خصوص باید در نظر داشته باشید این است که تعدادی از افراد سفارش را ثبت می کنند و سود برداشت می کنند اما روی گزینه Repay کلیک نمی کنند.


پربازدیدترین : معرفی صرافی های متمرکز برای ایرانیان


لذا مقدار بهره ای که صرافی برای وام حساب می کند، همچنان ساعتی منظور می شود. این موضوعی است که در معاملات مارجین می بایست در نظر داشت. بنابراین می بایست با Repay قرضی که گرفته ایم را برگردانیم تا ریسک هم برداشته شود. به منظور برگرداندن موجودی از مارجین به اسپات، باید به منظور فلش را عوض کرد و در این صورت به سادگی مقدار تتر ما از Margin به Spot بر گردانده می شود. نوع کوین را هم تتر انتخاب می کنیم و با کلیک بر روی گزینه Submit عملیات انجام خواهد شد.

پس در پاسخ به این که تسویه وام در کوینکس چگونه است، می توان گفت که چنانچه شما چند پوزیشن باز در بخش معاملات مارجین داشته باشید، وام‌ ها به ترتیب زمانی تسویه می شوند و ابتدا سود وام و در ادامه وجوه استقراضی تسویه خواهند شد. زمانی که وام و سود هر دو پرداخت شد، وضعیت سفارش به “پرداخت شده” تغییر خواهد کرد و محاسبه‌ سود متوقف خواهد شد. لذا به محض بستن پوزیشن، از طریق گزینه تسویه، وام خود را تسویه کنید تا بی جهت سود نپردازید.

نحوه پرداخت کارمزد در معاملات مارجین

موضوع دیگری که در مورد مارجین باید در نظر داشته باشید، اینجاست که در زمان ورود به بخش مارجین، برخلاف بخش اسپات می بایست دو کارمزد بپردازیم. در بخش اسپات یک کارمزد پرداخت می شود که همان کارمزد معمولی به حساب می آید که در تمامی صرافی ها وجود دارد و این همان کارمزد انجام عملیات خرید و فروش از طریق صرافی است.

چنانچه داخل صرافی کوینکس، ارز بومی صرافی که CET می باشد را داشته باشید، این موجب خواهد شد که به صورت اتوماتیک کارمزد شما کم تر منظور خواهد شد و از طرف دیگر این کارمزد از همان ارز CET کسر خواهد شد. در صورت استفاده از CET سی درصد می توان روی کارمزد تخفیف دریافت کرد. در بخش مارجین در کنار کارمزد عادی صرافی، کارمزد دیگر همان سودی است که در ازای قرضی که صرافی به تریدر داده است، می بایست به صرافی بپردازیم.

بنابراین ممکن است که وارد بخش مارجین شوید و معامله ای انجام دهیم و قیمت هم در پوزیشن لانگ و یا در پوزیشن شورت در راستای تحلیل ما حرکت کند. در مثال پیشین با پوزیشن لانگ در قیمت 49133 خرید می کنیم و نقطه فروش را روی 49250 قرار می دهیم. به صورت کلی این تفاوت قیمت و فاصله قیمتی برای ما سود ایجاد می کند. چنانچه به سودی که باید به صرافی بپردازیم توجه نکنیم، سود ما می تواند کاهش یابد یا حتی با ضرر همراه شود. این نکات را در بخش مارجین باید توجه مد نظر قرار داد.

معاملات مارجین برای کدامیک از معامله گران مناسب است؟

برای معاملات طولانی از معاملات مارجین بهره نگیرید، چرا که از معاملات مارجین و معاملات فیوچرز برای معاملات کوتاه مدت استفاده کنید. در این صورت می توانید قسمتی از سرمایه خود را درگیر این گونه معاملات ریسکی کنید و لذا معاملات مارجین می تواند برای شما سود خوبی به همراه داشته باشد.

در بخش مارجین هر چقدر سرمایه ما بیشتر در صرافی به امانت گذاشته شود و بخواهیم از صرافی پولی دریافت کنیم، صرافی به صورت ساعتی این سود را از ما دریافت می کند. چنانچه حواسمان به کارکرد این معامله نباشد، امکان دارد یک فاصله قیمتی کوچک، نهایتا آن آورده ای که مد نظرمان بوده را نداشته باشد و سوددهی آن محقق نشود. چنانچه به بخش راهنمای صرافی کوینکس از طریق گزینه Introduction مراجعه کنیم، معاملات مارجین توضیح داده شده و ریسک های آن را تعیین کرده است.

برای مثال وارد بعضی از ارزها که بشویم که از ضرایب 5X، 4X، 3X، و 2X بهره می گیرند، درصد ریسک پذیری آن ها متفاوت خواهد بود. برای مثال برای ارز بیت کوین با ضریب 5X ریسک آن روی 125 درصد است که به سمت عدد 100 حرکت می کند. چنانچه نرخ ریسک از نرخ ریسک انتقال بیشتر باشد، حساب کاربری شما امن یا safe تلقی خواهد شد، اما از ارزهایی که در مارجین ضریب 2X دارند ریسک آن ها کم تر و حدود 200 درصد است و این بدین معنی است که حتی در صورتی که مقدار پولی که از صرافی گرفته ایم تمام سرمایه مان باشد، باز هم ریسک به مراتب پایین تری به همراه خواهد داشت.

ریسک معاملات مارجین را چطور کاهش دهیم؟

بدین منظور از منوی Asset وارد زیر منوی Margin Account شوید تا جزئیات مهمی را مشاهده کنید. در جفت ارز BTC/USDT، مقدار 100 تتر را که در صرافی امانت گذاشتیم و در عوض از صرافی قرض گرفته ایم یک عمل ریسکی انجام داده ایم. مقدار ریسکی که در کادر Risk نمایش می شود، برای آن است که 100 تتری که داشته ایم به عنوان امانت یا وثیقه به صرافی سپرده ایم و از صرافی قرض گرفته ایم. صرافی عددی به عنوان Forced liquidation price نشان می دهد.


پربازدیدترین : آموزش صفر تا صد کار با صرافی بایننس


این عدد بیانگر آن است که چنانچه سفارشی که ثبت کرده ایم، نهایتا به عددی که تعیین کردیم نرسد و کاهش قیمت شدیدی را تجربه کند و به عدد حدود 34 هزار برسد نهایتا صرافی کل پول ما را به نوعی برای خود بر می دارد، چرا که ما نمی توانیم این قرض را به صرافی باز بگردانیم. بدین منظور که بتوانید عدد Forced liquidation price را کم تر کنیم و ریسک را مدیریت کنیم. کاری که می توان انجام داد آن است که مبلغ بیشتری از حساب Spot خود را وارد بخش مارجین نماییم.

حال به این خاطر که فقط 100 تتر وارد مارجین کرده ایم شرایط حالت ریسک پذیری دارد. چنانچه در همین جا مجددا مقدار 100 تتر را از بخش spot به بخش مارجین منتقل کنیم، بعد از تایید انتقال، مشاهده خواهیم کرد که از حالت ریسکی به حالت امن یا safe تغییر پیدا کرده است. عدد ریسک کاهش می کند و عدد از 125 درصد پیش به 150 درصد رسیده است. در نظر داشته باشید که هر چقدر عدد به 200 نزدیک تر شود، ریسک ما نیز به مراتب کاهش پیدا خواهد کرد. چنانچه بار دیگر مقدار دیگری ارز تتر به مارجین منتقل کنیم، در خواهیم یافت که ریسک باز هم کاهش پیدا کرده است.

چنانچه 100 تتر دیگر به مارجین منتقل کنیم، عدد Forced liquidation price از بین خواهد رفت و به جای آن خط تیره برایمان به تصویر کشیده خواهد شد. در این صورت عدد ریسک به 175 می رسد که ریسک باز هم کاهش پیدا خواهد کرد، بنابراین این را در نظر داشته باشید که چنانچه در بخش مارجین بخواهید معامله ای را انجام دهید، مواردی که به عنوان مدیریت سرمایه توضیح داده شد، بسیار حائز اهمیت خواهد بود. لذا به هیچ وجه کل سرمایه خود را در صرافی برای وثیقه نگذارید که به جای آن قرض بگیرید به این خاطر که ریسک شما را به مراتب افزایش پیدا خواهد کرد.

چه معاملاتی در قسمت مارجین سوددهی بیشتری دارد؟

چنانچه بخواهید معامله ای را در دستور کار خود قرار دهید، هم از رشد قیمت و هم از کاهش قیمت قادر به کسب سود هستیم. چنانچه از لوریج 3X استفاده نمایید و 5 هزار دلار سرمایه در اختیار داشته باشید، می توانید از صرافی 10 هزار دلار قرض بگیرید و با این کار قادرید به میزان 15 هزار دلار خرید کنید. برای مثال قیمت بیت کوین 5 هزار دلار است و به سمت 6 هزار دلار حرکت خواهد کرد.

در قیمت 5 هزار دلار می توانستید یک عدد بیت کوین خریداری کنید و حالا با 15 هزار دلار، می توانید سه بیت کوین با قیمت فرضی 5 هزار دلار خریداری کنید. حال اگر قیمت به سمت 6 هزار دلار برسد، سه واحد بیت کوین به 18 هزار دلار خواهد رسید که مابه التفاوت آن یعنی 3 هزار دلار به عنوان سود شما منظور خواهد شد. بنابراین از مبلغ 3 هزار دلار سود، دو کارمزد می بایست پرداخت نمایید که یکی از آن ها مبلغ کارمزد به عنوان کارمزد انجام معامله توسط صرافی است که مبلغ زیادی نیست و کارمزد دیگر آن است که به عنوان سود صرافی می پردازید.


خلاصه مطلب و کلام پایانی

به صورت خلاصه در معاملات مارجین کوینکس، شما توانایی این را دارید تا چند برابر دارایی خود، وام معاملاتی بگیرید و با توان بیشتر برای ورود به معامله مد نظر خود اقدام نمایید. بدین منظور باید یک سرمایه‌ اولیه وارد حساب مارجین خود در کوینکس می‌ کنید، این سرمایه را نزد صرافی کوینکس به عنوان وثیقه به امانت می‌ گذارید و با توجه به وامی که برای ارز مورد نظر شما در کوینکس در دسترس است، وام می گیرید. بدیهی است که این وام ضریب سود و زیان شما را بیشتر خواهد کرد.

در ادامه چنانچه پیش‌ بینی و تحلیل شما درست بود، شما چندین برابر سرمایه‌ اولیه‌ خود، سود به دست خواهید آورد و در ادامه سود خود را برداشت و وام صرافی را به صرافی بر می گردانید، ولی چنانچه بازار آنطور که شما پیش بینی می کردید پیش نرفت، نه تنها سودی به دست نمی آورید، بلکه موجودی اولیه خود را که نزد کوینکس به عنوان وثیقه‌ وام به امانت گذاشته بودید را نیز از دست خواهید داد و در اصطلاح لیکویید خواهید شد.

البته این را هم باید در نظر داشت که معاملات مارجین کوینکس یکی از 3 روش معاملات در صرافی کوینکس به حساب می آید که نسبت به دو روش دیگر معاملات اسپات و فیوچرز دارای مزایا و معایب مخصوص به خود است که در این مطلب آموزشی تلاش داشتیم با ذکر تمامی نقاط ضعف و قوت معاملات مارجین، آن را همان طور که واقعا هست به شما آموزش دهیم و با مثال های عینی که می آوریم، این مفهوم و موضوع را نزد شما جا بیاندازیم.

ولی پیش از تصمیم به باز کردن پوزیشن در قسمت معاملات مارجین کوینکس، بهتر است به خودتان یادآور شوید که شما برای برداشت سود این معامله را باز می‌ کنید و در صورت آشنا نبودن با اصول تحلیل تکنیکال و فاندامنتال، شانس شما برای دستیابی به این سود مورد نظر بسیار اندک خواهد بود و ریسک این طور معاملات، مثل سودی که می توانید کسب کنید، بالاست. بنابراین باید واقع بین باشید و چنانچه اطلاعات کافی از بازار رمزارزها و معاملات مارجین و یا صرافی کوینکس ندارید، در ابتدا تجربه لازم را در این زمینه به دست آورید، چرا که ریسک این دسته از معاملات بسیار بالاست.

در این مطلب همانطور که قول داده بودیم، به آموزش معامله مارجین در صرافی کوینکس به زبان ساده پرداختیم.

همچنین اگر دوست دارید درباره وضعیت قانونی فارکس در ایران اطلاعات بدست آورید، پیشنهاد می کنم همین الان آن را بخوانید.

در مورد آموزش معامله مارجین در صرافی کوینکس اگر سوال یا ابهامی دارید، حتما در بخش دیدگاه ها بنویسید تا پاسختان را بدهیم.


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *