بهترین جفت ارزها برای ترید در بازار بین المللی فارکس کدامند؟ اگر در بازار فارکس فعالیت دارید و یا قصد شروع فعالیت در فارکس را دارید و قصد دارید با بهترین جفت ارزها برای ترید آشنا شوید، این مطلب احراز به شما کمک می کند تا ابتدا یاد بگیرید که چطور باید بهترین جفت ارزها برای معامله در فارکس را شناسایی کنید و در ادامه نیز بهترین جفت ارزها برای ترید در فارکس را خدمت شما معرفی کرده ایم تا دیدتان نسبت به جفت ارزهای فارکس که برای سرمایه گذاری و نوسان گیری شرایط مناسب تری را دارند، بازتر کنیم، پس اگر به دنبال شناخت بهترین جفت ارزها برای ترید هستید، کافی است تا انتها همراه احراز بمانید؛

بهترین جفت ارزها برای ترید

همان گونه که از اصطلاح جفت پیداست، جفت ارزها ساختاری دوتایی دارند که در بخش اول ارز اصلی و پایه قرار دارد و در بخش دوم ارز ثانویه یا کیوت درج می شود. طبق این ساختار ارز اول که ارز اصلی به حساب می آید، در قیاس با ارز دوم یا کیوت قرار می گیرد. برای مثال در جفت ارز یورو و دلار ارز یورو ارز اصلی و ارز دلار ارز کیوت به شمار می رود و در شرایط خرید یا فروش زمانی که نرخ مقابل این جفت ارز قرار می ‌گیرد، یک تریدر در می یابد که به منظور خرید یورو به دلار آمریکا چه مقدار سرمایه احتیاج خواهد داشت.


پیشنهاد مطالعه : مراحل ورود به بازار فارکس به زبان ساده


بدین شکل در بازار فارکس ارزش ارزها به نسبت یک دیگر ارزیابی می شود. همه ارزها در بازار با کد ارزی IOS یا همان کد سه حرفی شناخته می شوند که در حقیقت نماد جفت ارزهای برتر هستند؛ برای مثال کد سه حرفی کشور آمریکا USD است و در بازار تریدرها می دانند که زمانی که کد USD نمایش داده می شود، منظور همان دلار آمریکاست.

جفت ارز های اصلی و فرعی در فارکس

به صورت کلی جفت ارزهایی که در فارکس مورد معامله قرار می گیرد به دو دسته کلی جفت ارزهای اصلی و جفت ارزهای فرعی تقسیم بندی می شوند البته ارزهای غیر معمول نیز هستند که در ادامه به آن ها نیز اشاره خواهیم کرد. منظور از جفت ارزهای اصلی که به معنی جفت ارزهای برتر فارکس نیز است، جفت ارزهایی است که عمده معاملات را به خود اختصاص داده‌ اند و در همه جفت ارزهای اصلی یک جفت آن شامل دلار آمریکا یا همان USD است.

به این خاطر که این ارز به عنوان برترین ارز دنیا بیشترین ذخیره جهانی را دارد و از تمامی ارزها بیشتر مورد معامله قرار می گیرد. برای مثال از پرطرفدارترین جفت ارزهای اصلی می توان به EUR/USSD یورو-دلار که به Fiber نیز معروف است، اشاره کرد. گروه دوم جفت ارزهای فرعی هستند و شامل جفت ارزهای می شوند که در آن ارزهای اصلی و فرعی دلار آمریکا نیست و ارزهای دیگری از جمله پوند، ین و یا یورو قرار می گیرند.

از جمله جفت ارزهای فرعی پرطرفدار می توان به جفت ارز EUR/GBP یورو-پوند که معروف به Channel می باشد نام برد. در کنار این دو دسته جفت ارزهای غیر معمول نیز وجود دارند که در آن ارز اصلی یا پایه را ارزهای اقتصاد در حال توسعه تشکیل می دهد مانند ارز EUR/TRY یورو-لیر ترکیه که آنچنان استقبالی از آن ها نمی شود و حجم معاملات آن ها بسیار پایین است. از طرفی جفت های غیرمعمول از یک ارز اصلی با واحد پول اقتصاد در حال توسعه مثل ترکیه یا برزیل تشکیل شده است. جفت ارزهای غیرمعمول به اندازه جفت ارزهای اصلی و فرعی مورد معامله قرار نمی گیرند، پس در این مقاله هم دیگر به آن اشاره ای نخواهیم داشت.

محبوب ترین جفت ارزهای اصلی در فارکس

 1. EUR / USD – یورو به دلار آمریکا؛ معروف به Fiber
 2. USD / JPY –  یورو به ین ژاپن؛ معروف به Ninja
 3. USD / CHF – دلار آمریکا به فرانک سوئیس
 4. AUD / USD – دلار استرالیا به دلار آمریکا
 5. NZD / USD – دلار نیوزیلند به دلار آمریکا
 6. GBP / USD – پوند انگلیس به دلار آمریکا؛ معروف به Cable
 7. USD / CAD – دلار آمریکا به دلار کانادا؛ معروف به The funds

محبوب ترین جفت ارزهای فرعی در فارکس

 1. EUR / AUD – یورو به دلار استرالیا
 2. NZD / JPY – دلار نیوزیلند به ین ژاپن
 3. CHF / JPY – فرانک سوئیس به ین ژاپن
 4. GBP / CAD – پوند انگلیس به دلار کانادا
 5. EUR / JPY – یورو به ین ژاپن؛ معروف به Euppy، ترکیبی از یورو و Jappy
 6. GBP / JPY – پوند انگلیس به ین ژاپن با نام مستعار Guppy شبیه Euppy
 7. EUR / GBP – یورو به پوند انگلیس؛ یک Chunnel یادآور تونل کانال زیر آبی است که فرانسه را به انگلیس متصل می کند.

محبوب ترین جفت ارزهای غیر معمول در فارکس

 • EUR / TRY – یورو به لیر ترکیه
 • JPY / NOK – ین ژاپن به کرون نروژ
 • NZD / SGD – دلار نیوزیلند به دلار سنگاپور
 • USD / HKD – دلار آمریکا به دلار هنگ کنگ
 • AUD / MXN – دلار استرالیا به پزوی مکزیک
 • GBP / ZAR – پوند انگلیس به رند آفریقای جنوبی

سنتیمنت در جفت ارزهای فارکس به چه معناست؟

سنتیمنت در فارکس در حقیقت نوعی تحلیل نوسانات بازار به حساب می آید که مطابق با احساسات و بازخوردهای تریدرهایی که در بازار هستند انجام می شود و این بدین معنی است که وقتی که نظر ها و بازخورد ها نسبت به یک ارز در بازار منفی باشد، طبیعتا تقاضای فروش آن روند افزایشی پیدا خواهد کرد و تریدرها چندان رغبتی برای خرید آن ارز ندارند و این موضوع موجبات کاهش قیمت آن ارز را فراهم خواهد کرد. از طرفی دیگر چنانچه بازخوردها نسبت به یک ارز مثبت باشد، تقاضای خرید آن افزایش پیدا می کند و این موضوع، افزایش قیمت آن را به همراه خواهد داشت که بسیار هم طبیعی و بدیهی می باشد.

چطور بهترین جفت ارز فارکس را انتخاب کنیم؟

معیارها و قابلیت های خاص جفت ارزها به ما کمک می کند تا بهترین آن ها را انتخاب نماییم. ویژگی بارز بازار ارز نقدینگی بسیار بالای آن است. به همین خاطر امکان دارد این معیار نادیده گرفته شود، چرا که همواره عرضه و تقاضا وجود دارد. موارد دیگری که می توان به آن اشاره کرد به شرح زیر می باشند:

1. زمان فعالیت : هر جفت ارز در یک بازه زمانی خاص، بیشترین فعالیت را خواهد داشت و اخباری که امکان دارد بر نرخ ارز اثرگذار باشد، در آن بازه زمانی انتشار پیدا خواهد کرد. حجم معاملات در این بازه بسیار زیاد است و امکان دارد قیمت حرکات چشمگیری را تجربه کند. به صورت کلی بازار فارکس را به سه بازه زمانی معاملاتی اصلی تقسیم بندی می کنند. آسیایی (11 شب الی 8 صبح به وقت گرینویچ)، اروپایی (۷ صبح الی ۴ بعدازظهر به وقت گرینویچ) و آمریکایی (۱۲ ظهر الی ۸ شب به وقت گرینویچ).


پیشنهاد مطالعه : فارکس یا بورس ایران برای ترید مناسب تر است؟


لذا با توجه به منطقه جغرافیایی محل سکونت و برنامه کاری تریدر، جفت ارز فعال در آن بازه زمانی قابل انتخاب و استفاده خواهد بود. به عنوان مثال USD/JPY،AUD/USD و NZD/USD در اوایل صبح به وقت تهران و در ساعات معاملاتی آسیایی فعالیت دارند. در این زمان اخباری که امکان دارد بر نرخ ارز اثرگذار باشد، انتشار می یابد. لذا چنانچه تنها در یک بازه زمانی مشخص در طول روز برای معامله اقدام می نمایید، بهتر است جفت هایی را برگزینید که در آن بازه زمانی فعالیتشان به مراتب بیشتر باشد.

2. میزان اسپرد : از دیگر معیارهای مهم به منظور انتخاب جفت ارز، میزان اسپرد می باشد. اسپرد همان تفاوت میان نرخ خرید و فروش است. به صورت کلی جفت ارزهای اصلی اسپرد به مراتب پایین تری خواهند داشت.

3. شدت نوسان : به رنج نوسانات یک جفت ارز در یک زمان معین Volatility گفته می شود و معمولا آن را در تایم فریم روزانه مورد بررسی قرار می دهند. بعضی از جفت ارزها در رنج محدودتری خرید و فروش می شوند و این در حالی است که برای بعضی دیگر، این رنج به مراتب وسیع تر می باشد. هر چقدر شدت نوسانات یک جفت ارز بیشتر باشد، سود یا ضرر احتمالی آن هم به مراتب افزایش پیدا خواهد کرد.

جالب است بدانید که می توانید شدت نوسانات یک جفت ارز را با اندازه گیری میانگین نوسان کندل های روزانه ارزیابی نمایید. یک جفت ارز امکان دارد در طول روز به صورت متوسط ۵۰ پیپ جابجا شود و جفت ارز دیگر 2۰۰ پیپ. لذا تریدرها قادرند انتخاب کنند که نوسانات بالا با حد ضررهای بزرگ را می خواهند و یا نوسان کمتر با حد ضررهای به مراتب کوچک تر که همان طور که گفتیم، این موضوع به مهارت معامله گری شما، میزان ریسک پذیری، شخصیت و استراتژی معاملاتی تان بستگی خواهد داشت.

بهترین جفت ارزها برای معامله در فارکس

بازار جفت ارز فارکس، بیشترین حجم معامله در دنیا را به خود اختصاص داده است و همه روزه به غیر از روزهای تعطیل، از همه کشورهای دنیا در آن به معامله می پردازند. بازار فارکس به علت احتیاج به سیستمی برای تسهیل مبادله ارزهای گوناگون از سرتاسر دنیا برای تجارت امکان پذیر شده است. جمله معروف “پول هرگز از جریان نمی افتد” در فیلم مشهور وال استریت به خوبی این بازار را تعریف می کند. بازار فارکس از ساعت 22 به وقت گرینویچ از روزهای یکشنبه تا ساعت 22 به وقت گرینویچ جمعه باز می باشد.

لذا در طول هفته شما قادرید ۲۴ ساعته در بازار فارکس خرید و فروش نمایید! وقتی که شما یک تریدر مبتدی فارکس هستید، امکان دارد تعداد گسترده جفت ارزهای فارکس و دیگر ابزارهای موجود برای تجارت از طریق پایانه تجاری MetaTrader شما را سردرگم نماید. این که بگوییم بهترین جفت ارزها برای معامله در تجارت کدام است جواب  ساده ­ای ندارد، چرا که هر تریدری رفتارهای گوناگونی از خود نشان می دهد.


پیشنهاد مطالعه : اصطلاحات بازار فارکس به زبان ساده


بنابراین شما بایستی وقت بگذارید و جفت ارزهای گوناگون را در برابر استراتژی معاملاتی خود ارزیابی نمایید و در انتها مشخص کنید که بهترین جفت ارز یا جفت ارزهای فارکس برای معامله شما کدام ارزها هستند. انتخاب چه جفت ارزی برای معامله به سبک معاملات، میزان ریسک افراد و تجربه آن ­ها در بازار جفت ارز وابسته خواهد بود. به صورت کلی نمی توان جفت ارزی را به عنوان بهترین جفت ارز برای معامله فارکس معرفی کرد، ولی چنانچه اخیرا وارد بازار فارکس شده اید، پیشنهاد داریم که به جفت ارزهای اصلی اکتفا کنید و بعد از کسب تجربه و دانش، سراغ ارزهای فرعی و یا حتی غیرمعمول بروید. در ادامه این بخش، 5 مورد از بهترین جفت ارزها برای ترید در فارکس را خدمت شما معرفی کرده ایم؛

1. EUR/USD

جفت ارز یورو/دلار مرسوم ترین جفت ارزی به حساب می آید که در فارکس مورد معامله قرار می گیرد و جالب است بدانید که 24 درصد از کل تراکنشات روزانه فارکس مربوط به جفت ارز یورو/ دلار می باشد که عدد قابل توجهی است. محبوبیت EUR/USD از این واقعیت نشات می گیرد که هر دو نماینده دو اقتصاد بزرگ دنیا به حساب می آیند؛ بازار اروپا و آمریکا. حجم بالای معاملات یورو/دلار این موضوع را تضمین می کند که این جفت ارز نقدینگی بالایی دارند که منجر به اسپرد پایین خواهد شد که برای معامله گران بسیار جذاب می باشد، به این خاطر که تریدهای بزرگ تاثیر به مراتب کم تری در بازار خواهد گذاشت.

نرخ اسکچنج یورو/دلار به وسیله عوامل گوناگونی مشخص می شود که یکی از حداقل معیارهای تاثیرگذار، نرخ بهره تعیین شده به وسیله بانک مرکزی اروپا و صندوق ذخیره فدرال آمریکاست. این موضوع به این علت است که ارز با نرخ بهره بالاتر به صورت کلی متقاضی بیشتری دارد. برای مثال وقتی که بانک مرکزی اروپا نرخ بهره بالاتری از Fed در نظر گرفته بود، یورو نسبت به دلار ارزش به مراتب بیشتری پیدا کرد.

2. USD/JPY

جفت ارز USD/JPY که با نام gopher هم معروف است، از دو ارز دلار آمریکا و ین ژاپن ساخته شده است و دومین جفت ارز بازار بورس محسوب می شود که 13.2 درصد از کل معاملات روزانه فارکس را در بر می گیرد. این جفت ارز هم مثل یورو/دلار به علت نقدینگی بالا شهرت پیدا کرده است، به این خاطر که ین ژاپن با ارزش ترین ارز در آسیاست و دلار آمریکا مرسوم ترین ارز مورد معامله در دنیا به شمار می رود. مثل سازمان Fed بانک کشور ژاپن با نام BoJ نرخ بهره را برای اقتصاد مشخص می کند که به نوبه خود به ارزش ین بر دلار آمریکا اثرگذار است.

3. GBP/USD

ارزهای این جفت پوند استرلینگ و دلار آمریکا می باشد. GBP/USD بین معامله گران به cable معروف است و جالب است بدانید که این نامگذاری به علت کابل هایی است که در اعماق دریا برای تبادل قیمت معامله از دو نقطه دور لندن و نیویورک مورد استفاده قرار می گیرد، انتخاب شده است. این جفت 9.6 درصد از کل معاملات روزانه فارکس را به خود اختصاص داده است. مثل بیشتر جفت ارز های دیگر، قدرت GBP/USD از قدرت مربوط به اقتصاد انگلیس و آمریکا نشات می گیرد.

چنانچه اقتصاد انگلیس سرعت رشد بیشتری داشته باشد، پوند در مقابل دلار ارزش بیشتری پیدا خواهد کرد و البته بر عکس این موضوع هم ممکن است اتفاق افتد. درست مثل دو جفت ارزی که قبل تر بررسی کردیم، نرخ اکسچنج این ارزها هم تحت تاثیر نرخ بهره مربوط به بانک انگلبیسی BoE و فدروال رزرو خواهد بود.

4. AUD/USD

این جفت ارز بیانگر برابری ارزهای دلار استرالیا در برابر دلار آمریکاست. این جفت ارز 5.4 درصد از معاملات روزانه فارکس را به خودش اختصاص داده است. ارزش دلار استرالیا، ارتباط زیادی با ارزش صادرات این کشور دارد. صادرات فلز و مواد معدنی مثل سنگ آهن، زغال سنگ و قسمت عمده ای از تولیدات ناخالص داخلی این کشور صادرات استرالیا را تشکیل می دهند. بنابراین می توان این طور گفت که رکود در صادرات این کالاها نیز کاهش ارزش دلار استرالیا را به همراه خواهد داشت.

5. USD/CAD

به این جفت ارز loonie هم گفته می شود و این به دلیل پرنده لون است که بر روی سکه های دلار کانادا نقش می بندد. دلارکانادا/دلار آمریکا حدود 4.4 درصد از معاملات روزانه فارکس را تشکیل می دهد. قدرت دلار کانادا با قیمت نفت رابطه مستقیمی دارد، به این خاطر که نفت از صادرات اصلی کانادا به حساب می آید و به این خاطر که نفت در بازارهای جهانی به دلار آمریکا قیمت دارد، کانادا می تواند از طریق صادرات نفت خود، دلار آمریکا را به دست آورد. بنابراین چنانچه قیمت نفت زیاد شود، ارزش دلار کانادا در مقابل دلار آمریکا به مراتب افزایش پیدا خواهد کرد.


پیشنهاد مطالعه : بازار فارکس چیست و چطور کار میکند؟


به صورت کلی وقتی که قیمت نفت بیشتر شود، دلار آمریکا تضعیف خواهد شد، به این خاطر که می بایست با دلار بیشتری همان مقدار از نفتی که پیش از این خریده می شد، پرداخت شود. بدین ترتیب معامله گران می بایست در زمان خرید و فروش USD/CAD قیمت هر بشکه نفت خام برنت و نفت آمریکا را در تحلیل ها و معاملات خود در نظر بگیرند. لذا هر گونه نوسانی در بازار نفت به احتمال زیاد در نرخ این جفت ارز در بازار فارکس اثر مستقیم خواهد داشت.

بهترین جفت ارزها برای اسکالپ

اسکالپینگ در  فارکس یک استراتژی معاملاتی کوتاه مدت به حساب می آید که سعی دارد از نوسانات کم قیمتی در فارکس سود بسازد. اسکالپرها یک جفت ارز فارکس را می خرند و به فروش می رسانند تا تنها موقعیت خود را برای کوتاه مدت حفظ نمایند. در ادامه آن ها این پروسه را در طول روز مجددا انجام خواهند داد تا با استفاده از نوسانات قیمت، بازده مکرر داشته باشند. در بازار فارکس به کم ترین حرکت قیمتی که ارز می تواند به وجود آورد، pip (درصد در واحد) گفته می شود که تریدرها از آن در راستای اندازه ­گیری سود و زیان بهره می گیرند.

بهترین استراتژی ­های اسکالپ فارکس شامل معاملات اهرمی می شود؛ لذا استفاده از اهرم در فارکس روشی است که این امکان را در اختیار تریدرها قرار می دهد تا سود و زیان به مراتب بیشتری نسبت به سرمایه و اهرمی که به کار می برند، به دست آورند و فقط درصد کمی از ارزش کامل دارایی را به عنوان سپرده استفاده نمایند. این استراتژی سود را تقویت خواهد کرد ولی چنانچه بازار در جهت خوبی حرکت نکند، ضرر و زیان سنگینی را هم به همراه خواهد داشت. لذا تریدرها می بایست جفت ارزهای اصلی مثل EUR/USD ،GBP/USD و AUD/USD و همچنین جفت ارزهای فرعی مثل AUD/GBP را در انتخاب بهترین جفت ارز برای اسکالپ در نظر داشته باشند.

به این خاطر که آن ها همواره در بازار فرو می روند و این ارزها بیشترین حجم تجارت و شدیدترین درجه انتشار را دارند تا ضررها را کمینه کنند. هر چقدر گستردگی شدیدتر باشد، تعداد پیپ­ هایی که نرخ آن می بایست پیش از سوددهی معامله شما کم شود، کاهش پیدا خواهد کرد. با این وجود بعضی از تریدرهای باتجربه جفت های فرعی یا غیرمعمول را ترجیح می دهند که به صورت کلی نوسانات بیشتری به نسبت جفت ارزهای اصلی دارند ولی به همان اندازه نیز ریسک به مراتب بالاتری را به تریدر تحمیل خواهند کرد.

بهترین جفت ارزها برای معاملات شبانه

در زمان تجزیه و تحلیل فارکس، بهتر است جفت‌ ارزهایی را مد نظر قرار دهید که در ساعات فعالیت روزانه بازار چندان در چشم نیستند. به ویژه جفت ارزهای آسیایی مثل دلار استرالیا/دلار نیوزیلند AUD/NZD و دلار استرالیا و ین ژاپن AUD/JPY. در ادامه چند جفت ارز برای معامله شبانه معرفی شده است که می توانند گزینه های مناسبی برای این دسته از معامله گران به حساب آیند؛

جفت ارز دلار استرالیا / دلار نیوزلند : نکت جالب توجه در جفت ارز AUDNZD اینجاست که هر یک از ارزها با قیمت کالاها در ارتباط اند. به دلایل جغرافیایی، هر دو کشور برای پیشرفت اقتصادی خود وابستگی بسیاری به خرید کالاهای چینی دارند، ولی همواره با یک دید به آنها نگاه نمی‌ شود. در معاملات این جفت ارز، بررسی قیمت جهانی کالاها و روابط دولتی میان دو کشور و چین بسیار حائز اهمیت می باشد.

جفت ارز دلار استرالیا / ین ژاپن : جفت ارز دلار استرالیا/ین ژاپن AUD/JPY می‌ تواند نوسانات زیادی را در معاملات شبانه به وجود آورد. ارز ین JPY به شکل پیچیده ای در تولید فناوری و به عنوان یک ارائه دهنده خدمات، به صورت کامل با اقتصاد آمریکا ارتباط دارد. ین معمولا در راستای دلار حرکت می کند و این در حالی است که اقتصاد استرالیا به کالاها وابسته است و به شدت تحت‌ تأثیر داده‌ های اقتصادی چین و همین طور دلار قرار دارد.

بهترین جفت ارز برای معامله گران مبتدی

به این دلیل که نوسانات قیمتی جفت ارزهای اصلی در کوتاه مدت پایین می باشد، ریسک به مراتب پایین تری برای سرمایه گذاری دارد، از همین روی بهترین جفت ارزها برای معامله افراد تازه کار، جفت ارزهای اصلی به حساب می آیند. از طرف دیگر می بایست به این امر اشاره کرد که روش اسکالپینگ معامله جفت ارزها احتیاج به دانش و مهارت بالایی برای تحلیل تکنیکال دارد، از همین روی استفاده از این استراتژی معاملاتی به افراد تازه کار پیشنهاد نمی شود.

فواید تمرکز کردن روی یک جفت ارز در معاملات چیست؟

مطمئنا هر چقدر تعداد جفت ارزهای انتخابی در بازار کم تر باشد، تمرکز برای معامله و کسب تجربه معاملاتی در آن ها افزایش پیدا خواهد کرد، ولی این تمام دلیل این توصیه نیست! در دیگر بازارها هم می توان مطابق با همین استدلال تنها سراغ یک یا دو سهم رفت، ولی به صورت معمول تنها در بازار فارکس می باشد که توصیه به این کار می شود ولی دلیل این موضوع چیست؟


پیشنهاد مطالعه : انتخاب بروکر مناسب برای فارکس


ما پیش تر نیز گفتیم که بهترین جفت ارزهای فارکس، جفت ارزهای اصلی بازار به حساب می آیند. به صورت تجربی جفت ارزهایی که در هر دو طرف ارزهای جهانی و معتبر باشند، مثل دلار و یورو می تواند بهترین گزینه برای افراد مبتدی به حساب آید، به این خاطر که این جفت ارزها حجم معاملات بسیار بالایی دارند و تریدرها قادر به راحتی آن را مورد معامله قرار دهند.

از طرفی این ارزها به سیستم اقتصادی کشورهایی مثل آمریکا و کشورهای برتر اروپایی وابسته هستند، بنابراین ثبات قیمتی بهتری به نسبت سایر جفت ارزها خواهند داشت. لذا حداقل برای آغاز کار و رسیدن به یک نقطه ثبات خوب انتخاب یک جفت ارز اصلی و معتبر می تواند بهترین گزینه به حساب آید، به همین خاطر در جواب سوال بهترین جفت ارزهای فارکس چیست، می توان گفت که جفت ارزهای اصلی فارکس همواره می توانند بهترین گزینه برای معامله به خصوص برای افراد تازه کار محسوب شوند.


خلاصه مطلب و کلام پایانی

بازار فارکس با بیش از 5 تریلیون دلار معامله هر روز بیشترین معامله در بازار دنیا را به خود اختصاص می دهد. تریدرها با در نظر گرفتن موقعیتی کوتاه ­مدت مسیر ارزها را در آینده پیش بینی می کنند. هفت جفت ارز فارکس که آن ها را معرفی کردیم، ارزهای عمده و یا اصلی بازار فارکس به شمار می آیند که حدودا 80 درصد از کل حجم معاملات روزانه را به خود اختصاص می دهند. جالب است بدانید که آمارها نشان داده است که سهم زیادی جریان نقدینگی در بازار فارکس روی جفت ارز اصلی EUR/USD متمرکز است.

فارکس مثل بورس دارای پیچیدگی هایی است که نیاز به کسب دانش و مهارت معامله گری را نشان می دهد و این در حالی است که جفت ارزهای اصلی بیشتر بازار را تشکیل می دهند، ولی جفت ارزهای جزئی و غیرمعمولی نیز در دسترس اند که افراد باتجربه و حرفه­ ای ترها با آن­ ها کار می کنند. به صورت کلی، تریدرها ترجیح می‌ دهند EUR/USD یا USD/JPY را خرید و فروش کنند، چرا که اطلاعات و منابع بسیاری در خصوص اقتصادهای اساسی وجود دارد. این دو جفت ارز مقدار زیادی از حجم معاملات جهانی روزانه را به خود اختصاص می دهند.

به بیان دیگر بازار فارکس یک بازار پر نوسان در دنیای امروز به حساب می آید که نیاز به تجربیات و اطلاعات فراوان دارد. لذا چنانچه فرد تازه واردی هستید، اکیدا توصیه داریم که از جفت ارزهای گوناگون استفاده کنید و آن ها را بهتر بشناسید، چرا که نوساناتی که در این بازار دیده می شود کم تر است و در کوتاه مدت اتفاق می افتد. این را همواره در نظر داشته باشید که تحلیل تکنیکال و تحلیل بنیادی دو ابزار بسیار مهم برای یادگیری و پیشرفت محسوب می شوند که به تمامی افراد اعم از مبتدیان تا خبرگان این حوزه توصیه داریم تا همواره در حال یادگیری باشند و سعی کنند علم و مهارت معامله گری خود را به روش های گوناگون بهبود بخشند.

برای مثال یکی از دستاوردهای خوبی که هر تریدر با اطلاعات لازم می بایست به آن اهمیت دهد، ارزش سنجی ارزهاست. همین موضوع باعث می شود تا از انواع سوگیری‌ ها در امان باشید. مثلا فکر نکنید فقط با خرید ارزهای بی نام و نشان می توان به سود خوبی دست پیدا کرد. در غیر اینصورت چنانچه اطلاعات کافی را به دست نیاوردید، ریسک زیادی را در این بازار و سایر بازارها متقبل نشوید و به اندازه ای وارد معامله شوید که توانایی از دست دادن آن را در بدترین شرایط ممکن داشته باشید.

همان طور که در ابتدای مقاله قول داده بودیم، در این مقاله بهترین جفت ارزها برای ترید را خدمت شما عزیزان معرفی کردیم.

همچنین اگر دوست دارید لیست صرافی های فارکس را هم مطالعه کنید، همین الان می توانید از این مطلب کمک بگیرید.

حال که بهترین جفت ارزها برای نوسان گیری را می شناسید، فکر می کنید بهترین جفت ارز برای شما با توجه به ویژگی های شخصیتی و تسلط تان به بازار کدام است؟ لطفا دلیل خودتان را هم با دیگر مخاطبان احراز به اشتراک بگذارید.


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *