انتخاب بروکر مناسب برای فارکس کار ساده ای است ولی باید نکاتی را در این مسیر رعایت کنید که اهمیت بسیار زیادی دارند؛ از آنجایی که انتخاب بروکر خوب نیازمند دانش و داشتن اطلاعات کافی در مورد بازار فارکس، نحوه کار این بازار بین المللی و انواع بروکرهاست، ما تصمیم گرفتیم در این مطلب از سری مقالات آموزشی احراز، به این موضوع بپردازیم که انتخاب بروکر مناسب برای فارکس تا چه اندازه حائز اهمیت است و می تواند در سطح اطمینان ما نسبت به صرافی و بازار و حتی معاملات تاثیرگذار باشد؛ در این مطلب همراه احراز بمانید تا ویژگی های بروکر خوب را در کنار یکدیگر یاد بگیریم.

انتخاب بروکر مناسب برای فارکس

بازار فارکس یکی از بزگ ترین بازارهای مالی در کل دنیاست که در آن انواع دارایی ها به صورت بین المللی مورد معامله قرار می گیرند، از همین روی فعالیت در این بازار ریسک بالایی دارد و سرمایه گذران به منظور فعالیت در این بازار، به اطلاعات مناسب و رعایت نکات مهمی برای سرمایه گذاری ایمن در این بازار احتیاج خواهند داشت. در نخستین گام به منظور آغاز فعالیت در فارکس، انتخاب یک بروکر که واسطی برای انجام معاملات بین کاربران و بازار فارکس می باشد، باید در دستور کار قرار گیرد.


پیشنهاد مطالعه : لیست صرافی های فارکس


در حقیقت یکی از اصلی ترین تصمیم های هر سرمایه گذار مربوط به انتخاب کارگزاری مطمئن است، به این خاطر که اگر بروکر مناسبی را برای انجام معاملات خود انتخاب نکند، ممکن است در آینده از جهات گوناگونی پشیمان شود و دارایی های خود را از دست بدهد. از جمله مواردی که در انتخاب یک بروکر مناسب می بایست در نظر داشته باشید می توان به میزان اعتبار بروکر، داشتن گواهی نامه های معتبر، ارائه خدمات پشتیبانی مناسب، تنوع بالای دارایی های مورد معامله و … اشاره کرد که در ادامه به در ابتدا درباره اینکه چرا انتخاب بروکر مناسب اهمیت دارد صحبت خواهیم کرد و سپس راهنمای انتخاب بروکر مناسب برای فارکس را در 13 بند مورد بررسی قرار می دهیم؛

چرا انتخاب بروکر مناسب برای شروع سرمایه گذاری مهم است؟

بعد از این که سرمایه گذاران تصمیم به آغاز فعالیت در بازار فارکس گرفتند، در نخستین گام می بایست یک بروکر یا کارگزاری مناسب را انتخاب نمایند تا آن ها را به بازار forex وصل کند و بدین وسیله قادر شوند معاملات گوناگون را در دستور کار خود قرار دهند. در حقیقت کارگزاری ها به عنوان یک واسط میان بازار فارکس و سرمایه گذاران عمل می کنند و با وصل کردن آن ها به یکدیگر، باعث ایجاد معاملات گوناگون در این بازار خواهند شد، به همین خاطر کارگزاری ها جایگاه حائز اهمیتی در بازار فارکس دارند و انتخاب بروکر مناسب برای سرمایه گذاران بسیار حائز اهمیت است.

سرمایه گذاران در زمان انتخاب کارگزاری مورد نظر خود بایستی نهایت دقت را داشته باشند و با اختیاط و تحقیقات کامل بهترین کارگزاری را به عنوان واسطه انتخاب نمایند. لذا چنانچه سرمایه گذار در زمان انتخاب بروکر دقت کافی را نداشته باشد و بدون در نظر گرفتن معیارهای تعریف شده، برای یک کارگزاری خوب اقدام به انتخاب نماید، امکان گزینش اشتباه و ریسک از دست دادن دارایی خود را تا حدود بسیار زیادی افزایش داده است و این اصلا خوشایند نیست! لذا در ادامه خدماتی که کارگزاران فارکس در اختیار کاربران خود قرار می دهند را معرفی کرده ایم، پس همچنان با احراز همراه بمانید.

خدماتی که کارگزاران فارکس ارائه می دهند، کدام است؟

مطمئنا وجود بروکر به منظور فعالیت در فارکس الزامی است و از طرفی بروکرهای بازار فارکس هم به شکل کلی، سه نوع از مرسوم ترین خدمات خود را در اختیار کاربران خود قرار می دهند که به شرح زیر می باشند:

اجرای دستورات معاملاتی کاربران : بروکر، دستورات معاملاتی کاربران را اجرا می کند. به عنوان مثال چنانچه کاربری دستور فروش یا خرید یک جفت‌ ارز خاص را بدهد، بروکر از محل سپرده کاربر، این دستور را فورا اجرا کرده و به اصطلاح معامله را جوش می دهد.

مشخص کردن نرخ بازار : بروکر، نرخ لحظه‌ ای ارزهای گوناگون را در اختیار معامله گران قرار می دهد. به صورت معمول نرخ ارزهای گوناگون به شکل جفت‌ ارزی در برابر همدیگر مشخص خواهد شد که وظیفه‌ بروکر، تعیین این نرخ طبق نظام عرضه، تقاضا و سایر معیارهای حائز اهمیت در افزایش یا کاهش قیمت ارزها می باشد.

اعطای اعتبار یا همان اهرم به کاربران : بروکرهای فارکس اعتباری را به عنوان اهرم یا همان Leverage در اختیار علاقه مندان قرار می دهند که بر اساس آن، زمانی که یک کاربر حساب بروکر خود را به اندازه 100 دلار شارژ کند، قادر است از بروکر به اندازه 1000 دلار یا حتی بیشتر اهرم دریافت کند و معاملات بزرگتری را انجام دهد. هرچند باید در نظر داشته باشید که استفاده از اهرم، ریسک بسیار بالایی را می طلب، ولی چنانچه معامله گر از سود معامله خود اطمینان کامل داشته باشد، به وسیله اهرم می تواند سودهای به مراتب بالاتری از سایر معامله گران در همان بازه زمانی کسب کند.

راهنمای انتخاب بروکر فارکس

نوبتی هم که باشد، نوبت راهنمایی انتخاب بروکر مناسب فارکس برای کاربران است. با این که محدودیت‌ هایی در انتخاب یک بروکر ایده آل و عالی را برای کاربران ایرانی وجوددارد، ولی به منظور انتخاب بهترین گزینه از بین بروکرهای موجود هم لازم به یک بررسی کامل و جامع وجود دارد. در این بخش سعی داریم تا 13 مورد از مهم ترین معیارهای انتخاب بهترین بروکر را معرفی کرده و توضیح دهیم که با بررسی آن ها بتوانید انتخابی مطمئن تر، مناسب تر و به صرفه تر داشته باشید، ولی این را هم باید در نظر داشته باشید که بیشتر اوقات اگر بخواهید 100 درصد این معیارها را لحاظ کنید، نمی توانید بروکر مناسبی را برای استفاده در ایران انتخاب کنید، چرا که کاربران ایرانی همواره در فضای بین المللی با محدودیت ها و تحریم های بسیاری مواجه اند و همین موضوع است که کار کاربران ایرانی را در این گونه شرایط کمی مشکل می کند، ولی نگران نباشید و تا انتها با احراز همراه بمانید تا بتوانید بهترین انتخاب ممکن در حال حاضر را انجام دهید.


پیشنهاد مطالعه : کارمزد انتقال بیت کوین در بایننس چقدر است؟


هر کدام از بروکرهای همکار با کاربران ایرانی امکان دارد در یک یا چند مورد از معیارهای معرفی شده در ادامه نقاط ضعفی داشته باشند، از همین روی شما باید کل این معیارها را برای تمام بروکرهای موجود مورد بررسی قرار دهید و نهایتا بهترین حالت ممکن را انتخاب فرمایید. اگرچه این امکان وجود دارد که بهترین حالت ممکن برای انتخاب بروکر مناسب برای فارکس هم چندان انتخاب ایده‌ آلی برای کل این بازار در کل دنیا نباشد، ولی برای کاربران ایرانی مناسب است و می تواند به اصطلاح کار ما را راه بی اندازد. در بخش بعدی 13 مورد از مهم ترین مواردی که در انتخاب بروکر مناسب برای فارکس بایستی مد نظر قرار دهید را توضیح داده ایم؛

1. رگولاتوری بروکر

یکی از نکات و معیارهای مهم برای انتخاب بروکر مناسب در بازار فارکس به رگولاتوری آن ارتباط دارد. رگولاتوری یک بروکر در حقیقت مجوز و یا ضمانت‌ نامه‌ ای به حساب می آید که از طرف یک شرکت معتبر برای فعالیت آن در بازار فارکس ارائه می شود. لذا چنانچه بخواهیم رگولاتوری بروکرها در بازار فارکس را با بازار بورس داخلی مورد قیاس قرار دهیم، باید به مجوز فعالیت کارگزاری‌ ها از طرف سازمان بورس اشاره داشته باشیم.

این مقیاس نشان می دهد که به صورت کلی بروکری که رگولاتوری نداشته باشد، اصلا مناسب سرمایه گذاری نیست و مطمئنا می باست آن را از لیست انتخاب‌ های خود کنار بگذارید. ولی بررسی معیار بسیار مهم رگولاتوری در بروکرهای فارکس به همین موضوع خلاصه نمی شود و همچنان چالش‌ های بسیاری در انتخاب، پیش روی شما قرار خواهد داشت.

در حقیقت شرکت‌ های ارائه دهنده رگولاتوری به بروکرهای فارکس ه ماز نظر اعتبار و کیفیت، شرایط یکسانی ندارند. اعتبار ضمانت‌ نامه به منظور سنجش کیفیت کار یک شرکت امنیت بسیاری دارد. برای مثال ارائه دسته‌ چک معتبر به عنوان ضمانت‌ نامه می‌ تواند از ارائه سفته برای این منظور مناسب تر باشد. شرکت‌ های ارائه دهنده خدمات رگولاتوری در فارکس هم در واقع از این جهت فرق های بسیاری با هم دارند.

این را باید در نظر داشته باشید که تعداد زیادی از بروکرهایی که فعالیت می کنند، امکان دارد در سایت خود رگولاتوری های معروف و معتبری را معرفی کنند، ولی این اهمیت دارد که با کدام رگولاتوری به کاربران ایرانی خدمات می دهند، به همین خاطر بیشتر بروکرها از چندین رگولاتوری گوناگون برخوردار هستند و بر اساس قوانین جاری خود به کاربران کشورهای گوناگون از رگولاتوری های مختلف خدمات می دهند.

بهترین بروکرهای مخصوص ایرانی ها هم به صورت معمول با این رگولاتوری های ضعیف خدمات خود را ارائه می کنند. در نظر داشته باشید که زمانی که یک بروکر از رگولاتوری های معتبری برخوردار است، حتی چنانچه با رگولاتوری های ضعیف تر به کاربران ایرانی خدمات دهد، باز هم این امر نشانه اعتبار بالای آن در بازار جهانی تلقی می شود و در نظر داشتن این موضوع از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است.

2. امنیت بروکر

داشتن امنیت در بازارهای مالی بسیار حائز اهمیت است و به صورت کلی ورود به بازاری که امنیت آن مناسب نباشد، ریسک بسیار بالایی را برای کاربران به همراه خواهد داشت. متأسفانه چه در بازار فارکس و چه در بازار رمزارزها، صرافی های و انواع بروکرها به جای این که تبدیل به یک شرکت با خدمات بسیار خوب برای کاربران ایرانی شوند، ریسک معاملاتی آن‌ها را بیشتر کرده اند!


پیشنهاد مطالعه : بهترین صرافی های فارکس (نحوه انتخاب)


امروزه بروکرها با استفاده از کدهای برنامه نویسی شده، می توانند کل معاملات کاربران را زیر نظر بگیرند و حتی دخل و تصرف‌ های هم در آن ها داشته باشند! نکته حائز اهمیت اینجاست که امکان شناسایی این دخل و تصرف‌ ها حتی برای افراد قدیمی تر بازار هم تا حدودی وجود دارد و چه برسد به افراد مبتدی. با توجه به این موضوع، انتخاب یک بروکر با امنیت بالا می‌ تواند یکی از حائز اهمیت ترین معیارها برای انتخاب بروکر مناسب در بازار فارکس به حساب آید. به عنوان یک گزینه بسیار عالی قادرید به منظور سنجش امنیت یک بروکر در فارکس، سابقه آن را بین کاربران ایرانی ارزیابی کنید که این امر از طریق شبکه‌ های ارتباط جمعی برای شما امکانپذیر است ولی در ادامه مورد دیگری داریم تحت عنوان بررسی سابقه فعالیت بروکر از نظر کاربران که بیشتر در این خصوص توضیح داده ایم.

3. پلتفرم های معاملاتی در دسترس

به منظور انتخاب بروکر در متاتریدر یا دیگر پلتفرم های معاملاتی موجود می بایست دامنه بررسی های خود را گسترده تر کنید. پلتفرم معاملاتی هر اندازه شرایط بهتری داشته باشد، امکان انجام معاملات ساده تر را برای شما فراهم خواهد کرد. نکته حائز اهمیت اینجاست که ارائه پلتفرم های معاملاتی با قابلیت های بیشتر و خدمات گسترده تر، تبدیل به یک وسیله رقابت برای بروکرهای گوناگون شده است و این شرکت ها با این ارائه به دنبال ایجاد بهترین شرایط به منظور ترغیب کاربران به سمت استفاده از خدمات خود می باشند.

امروزه از اصلی ترین پلتفرم های معاملاتی در دسترس بازار فارکس در بروکر های گوناگون، می‌ توان به متاتریدر ۴، متاتریدر ۵ یا همان MT5، نینجا تریدر و سی تریدر اشاره نمود، ولی برای استفاده از این پلتفرم ها نیز وضعیت کاربران ایرانی خیلی مناسب نیست و به جز دو گزینه اول که پلتفرم های مرسوم بازار فارکس به حساب می آیند و در همه بروکرها در اختیار کاربران قرار می گیرند، متاسفانه امکان استفاده از دیگر پلتفرم ها برای کاربران ایرانی وجود ندارد!

بروکرهای مشهور دنیا در ارائه پلتفرم ‌های اختصاصی همواره تلاش دارند تا وجه تمایز میان خود و دیگر بروکرها را ایجاد کنند اما این در حالی است که بین بروکرهای همکار با کاربران ایرانی چنین رقابتی دیده نمی شود و در واقع ایرانی های حاضر در بازار فارکس از این لحاظ نیز به مزیت خاصی دسترسی ندارند.

4. کارمزدهای پایین

راهنمای انتخاب بروکر مناسب برای فارکس با بررسی شرایط کارمزدها و هزینه‌ های گوناگون اخذ شده به وسیله این شرکت‌ ها پیش می بریم. پیش از هر چیزی باید در نظر داشته باشید که امروزه بروکرها هزینه‌ های گوناگونی را از کاربران می گیرند که شامل کارمزد معاملات یا اسپرد، کمیسیون و سوآپ می شود. لذا به منظور انتخاب یک بروکر ایده آل، می بایست بررسی کنید که حتما بروکر مورد نظر شما، حداقل میزان هزینه‌ ها را برای انجام معاملات در بازار فارکس از شما دریافت نماید.

با توجه به این موضوع که امکان دارد هزینه ها برای انجام معاملات بزرگ بسیار زیاد شود، توجه به این موضوع از اهمیت بسیار بالایب برخوردار خواهد بود. ولی مهم تر از کارمزدها و هزینه‌ های پایین در انتخاب بروکر مواردی مثل امنیت و رگولاتوری قرار دارد که نسبت به این امر در اولویت هستند و انتخاب یک بروکر با کارمزد بالاتر ولی امنیت و اطمینان بیشتر، به مراتب انتخاب مناسب تری از کارگزاری است که کارمزدهای پایینی دریافت می کند ولی از این سیستم برای جذب مشتریان استفاده کرده ولی از لحاظ امنیتی سطح پایینی دارد و امکاد دارد سرمایه خود را از دست بدهید.

همچنین باز هم با اولویت بیشتر نسبت به کارمزدها و هزینه‌ های پایین باید به شفاف بودن هزینه‌ ها در بروکر ها اشاره داشته باشیم. دریافت کمیسیون هایی با درصدهای نامعلوم و یا اسپرد مخفی یکی از چالش‌ های بزرگی است که موجب شده است تا ایرانیان در انجام معاملات خود در فارکس با مشکلات بسیاری مواجه شوند. در حقیقت دریافت کارمزد بیشتر ولی کاملا شفاف به مراتب گزینه مناسب تری نسبت به حالت عکس این امر است.

بسیاری از بروکرهای همکار با کاربران ایرانی برای دریافت هزینه‌ های مخفی و حتی اسپرد مخفی اقدام می کنند و علاقه بر این، خیلی نباید به فکر استفاده از خدمات یک بروکر با کارمزد پایین و بهینه باشید، چرا که در بررسی این موضوع توفیق زیادی به دست نمی آورید، ولی نهایت سعی خود را جهت انتخاب یک بروکر با هزینه‌ های کاملا شفاف به کار ببندید.

5. پشتیبانی بروکر

راهنمای انتخاب بروکر مناسب برای فارکس را با بررسی نحوه پشتیبانی بروکر از کاربران ایرانی پی می گیریم؛ در ابتدای امر باید بررسی کنید که بروکر مورد نظر شما خدمات پشتیبانی به زبان فارسی را ارائه می کند یا خیر. خوشبختانه این امر به وسیله بیشتر بروکرهای همکار با کاربران ایرانی فراهم است و در واقع چالش خاصی در این خصوص وجود ندارد ولی باید در نظر داشت که خدمات پشتیبانی بعضی از این بروکرها چندان قدرتمند نیست و مدت زمان پاسخگویی آن ها به سوالات و ابهامات کاربران بسیار طولانی می باشد.


پیشنهاد مطالعه : معرفی صرافی های متمرکز برای ایرانیان


در حقیقت به جز چند بروکر معتبر همکار با کاربران ایرانی، دیگر بروکرها پشتیبانی مناسبی ندارند، از همین روی محبوبیت بالایی هم بین تعداد زیادی از معامله گران ایرانی ندارند. البته این را هم همواره در نظر داشته باشید که هرگز برای بررسی پشتیبانی فارسی یک بروکر از منابع فارسی جستجو نکنید و حتما از چت آنلاین و یا ارتباط با خود بروکر برای دریافت آیدی پشتیبان فارسی اقدام کنید.

تقلب و کلاهبرداری در این رده در بازار فارکس شدت پیدا کرده است و کاربران بسیاری هم به علت عدم آگاهی پول های خود را در اختیار افرادی قرار می‌ دهند که هیچ ارتباطی به بروکرهای فارکس ندارند. شما در همان بدو ورود به یک بروکر از طریق چت آنلاین و یا ایمیل و یا دیگر روش های تعریف شده در سایت اصلی خود بروکر، در این خصوص از آن ها بخواهید که آیدی پشتیبان فارسی را در شبکه‌ های اجتماعی گوناگون در اختیار شما قرار دهند. این موضوع می‌ تواند اطمینان خاطر شما را به نسبت واریز و برداشت ریالی هم کاملا آسوده کنید.

6. تنوع حساب های معاملاتی

امروزه شاهد این هستیم که بروکرهای گوناگون حساب های گوناگونی را در اختیار کاربران خود قرار می دهند تا با توجه به شرایط موجود یکی از این حساب ها را انتخاب کرده و در ادامه به منظور معامله و سرمایه گذاری در بازار فارکس اقدام کنند.

توجه فرمایید که حساب های ارائه شده در بروکرهای فارکس نیز از لحاظ نحوه عملکرد و هم از نظر مشخصات اصلی مثل حداقل وجه لازم برای باز کردن حساب و یا میزان کارمزدها و هزینه‌ ها تفاوت‌ های زیادی با یکدیگر دارند. حساب های استاندارد، پرو، VIP، متا 4، متا 5 و ECN رایج ترین حساب های ارائه شده از طرف بروکرهای گوناگون به کاربران برای سرمایه گذاری در این بازار به حساب می آیند.

دقت به نکات تجربی و کاربردی می تواند شما را در بررسی حساب های ارائه شده از طرف بروکرها راهنمایی نماید؛ در ابتدا حتما بایستی چک کنید که بروکر مورد نظر شما حساب متا ۵ را داشته باشد. با توجه به این که متاتریدر ۵ امروزه پرطرفدارترین پلتفرم معاملاتی برای کاربران ایرانی به حساب می آید، به همین خاطر بروکر مورد نظر شما هم باید چنین حسابی را ارائه کند.

همچنین باید بررسی کنید که حداقل سرمایه مورد نیاز برای بازگشایی یکی از این اکانت ها در بروکر مورد نظر شما با بودجه شما تناسب داشته باشد. بعضی از بروکرها برای بازگشایی اکانت در همان آغاز کار مبالغ زیادی نیاز دارد که امکان دارد از عهده اش بر نیایید. دیگر حساب ها هم از نظر نحوه عملکرد تفاوت‌ های خاصی با یکدیگر دارند که حتما باید با علم به این تفاوت ها برای انتخاب یکی از آن ها اقدام نمایید.

7. امکان واریز و برداشت آنی

انتخاب بروکر مناسب برای فارکس حتما بایستی با بررسی شرایط واریز و برداشت آنی در این بروکرها انجام شود. امروزه بعضی از بروکرهای همکار با ایرانیان در بازار فارکس امکان واریز و برداشت را در کم تر از چند دقیقه فراهم کرده اند. البته معمولا واریز با این شرایط انجام می شود ولی برداشت ۲۴ الی ۴۸ ساعت زمان نیاز خواهد داشت.

8. حجم معاملات و میزان محبوبیت بروکر

برای انتخاب بروکر مناسب بایستی به میزان محبوبیت و حجم معاملات انجام شده در آن نیز توجه فرمایید. به ویژه در بروکرهایی که حساب ECN ندارند و کل معاملات در حساب‌ های آن ها با استفاده از پروسه مارکت میکر صورت می پذیرد، این امر بیشتر اهمیت پیدا خواهد کرد.

زمانی که حجم معاملات در یک بروکر کم باشد، در واقع امکان تقلب در معاملات هم افزایش پیدا خواهد کرد، چرا که در همچین شرایطی به صورت معمول درآمد بروکر بالا نیست و احتمال استفاده از اقداماتی بر علیه معاملات کاربران و آن ها وجود دارد. البته این را هم باید در نظر داشت که بالا بودن حجم معاملات و بالا بودن میزان محبوبیت یک بروکر بین معامله گران هم به خودی خود نمی تواند تضمینی برای رفتار درست و عادلانه بروکر با کاربران باشد ولی به صورت کلی کم بودن حجم معاملات و میزان محبوبیت بروکر می تواند ریسک هایی را به همراه بیاورد که برای کاربران چندان خوشایند نیست.

9. امکان افتتاح حساب دمو یا آزمایشی

حساب دمو به عنوان یکی از روش های معامله آزمایشی شهرت دارد؛ لذا کسانی که در بازارهای بورس و تریدینگ بی تجربه هستند و با پلتفرم و استراتژی‌ ها آشنایی زیادی ندارند، بهتر است کار خود را با حساب دمو شروع کنند. تریدرها در این حساب پولی از دست نخواهند داد و به تبع پولی هم به دست نخواهند آورد بلکه تجربه می کنند و مهارت های معامله گری در این بازار را تمرین می کنند تا در شرایط مشابه و حساب واقعی خود در آینده، بتوانند معاملات به مراتب سودآورتر و مناسب تری را تجربه کنند.

10. لوریج و مارجین در معاملات

در زمان ترید در فارکس، به منظور باز کردن یک موقعیت جدید، تنها می بایست مقدار کمی از سرمایه را که به عنوان مارجین هم شهرت دارد، کنار بگذارید. این نوع معاملات به عنوان معاملات مارجین معروف است و یکی از علت های اصلی این است که تعداد زیادی از تریدرها به صورت خاص به معاملات بازار فارکس جذب می شوند. به عبارتی بخشی از سرمایه شما می باشد که بروکر به منظور اطمینان از این که می‌ توانید ضرر احتمالی معامله را پوشش دهید، کنار می گذارد.


پیشنهاد مطالعه : ساخت حساب پی پال از ایران


به عنوان مثال چنانچه قصد دارید 2 هزار دلار USD/JPY خریداری کنید، به سرمایه‌ گذاری کامل اجتتیاج نخواهید داشت، ولی در عوض، شما تنها می بایست قسمتی از مارجین لازم کارگزار فارکس خود را واریز فرمایید. اهرم در واقع داشتن توانایی کنترل مقدار زیادی پول با استفاده از هیچ یا بسیار کم از پول خود و قرض گرفتن بقیه است. در بازارهای ارز خارجی و به صورت کلی در بازارهای مالی، معاملات اهرمی به عنوان عمل استفاده از پول قرض گرفته شده از یک کارگزار فارکس در راستای افزایش پتانسیل درآمد تعریف می گردد.

به زبان ساده معاملات اهرمی که به عنوان معاملات مارجین هم معروف هستند، در واقع پول قرضی است که به وسیله یک کارگزار فارکس برای شرکت در معاملات بالقوه سود بالا در بازار فارکس بدون احتیاج به سرمایه‌ گذاری بخش بزرگی از سرمایه خود ارائه می‌ شود. 50 هزار دلار برای سرمایه گذاری 50 هزار دلار. این اهرم ۱:۱ یا بدون اهرم نام دارد. خوشبختانه، در حال حاضر امکان استفاده از اهرم ۱:۳ تا نسبت اهرم فارکس ۱:۵۰۰ اهرم فراهم است.

11. سابقه فعالیت بروکر

در انتخاب بروکر فارکس می بایست به سابقه فعالیت یک بروکر هم توجه کافی داشته باشید. البته این را هم باید بدانید که سابقه فعالیت به هیچ عنوان نمی‌ تواند معیار حائز اهمیتی برای سنجش کیفیت یک بروکر به حساب آید، چرا که بسیاری از بروکرهای قدیمی امروزه چالش‌ های بسیاری را برای کاربران خود به وجود آورده اند ولی خوبی سابقه طولانی فعالیت یک بروکر در بازار فارکس این است که حداقل قادرید از اسکم نبودن آن اطمینان حاصل کنید.

زمانی که یک بروکر جدیدا در بازار فارکس وارد می شود و خدمات خود را در اختیار کاربران قرار می دهد، در عمل سنجش های بسیار قدرتمندی برای بررسی و ارزیابی آن وجود ندارد و شرایط فعالیت آن در آینده برای کاربران و معامله گران مثل یک جعبه سیاه خواهد بود. زمانی که یک دهه از فعالیت یک بروکر در بازار فارکس گذشته باشد، تازه کاربران قادرند با شرایط ارائه خدمات در آن آشنا شوند و کیفیت کار آن را مورد بررسی قرار دهند. به شکل کلی پیشنهاد می کنیم که به منظور آغاز انجام معاملات خود در بازار فارکس، بروکرهای تازه وارد بازار را برای انجام معاملات خود انتخاب نکنید و حتما از بروکرهایی استفاده کنید که سال های سال است در این بازار فعالیت دارند و کاربران از ترید در آن ها رضایت نسبی دارند.

12. تنوع بالای جفت ارز های ارائه شده

انتخاب بروکر در فارکس به منظور انجام معامله و ترید به تنوع بالای فرصت‌ های معاملاتی هم وابسته است. به شکل کلی بالا بودن تنوع روش های معاملاتی موجب خواهد شد تا کاربران بتوانند نهایتا بهترین گزینه را برای معاملات خود انتخاب نمایند. اگرچه تنوع روش های معاملاتی در فارکس نسبت به بازار رمزارزها به مراتب پایین تر است ولی با این وجود تعداد جفت ارزهای بسیاری در این بازار برای کاربران در دسترس است تا بتوانند استراتژی های معاملاتی خود را بر روی آن ها پیاده سازی کنند ولی جفت ارزهای ارائه شده در بروکرهای گوناگون برای انجام معاملات با یکدیگر یکسان نیست؛ لذا در زمان انتخاب بروکر مناسب، شما باید جفت ارزهای معاملاتی ارائه شده به وسیله بروکر را حتما بررسی کنید.

امروزه بیشتر فرصت های معاملاتی که در بروکرهای معتبر دنیا در اختیار معامله گران قرار می گیرد، شامل جفت ارزهای اصلی و فرعی یا کراس، کامودیتی ها یا فلزات گرانبها و نفت، محصولات کشاورزی، رمزارزها، سهام بزرگترین شرکت‌ های دنیا و شاخص های بورس می باشد. جالب است بدانید که معامله گران ایرانی علاقه بسیاری به انجام معاملات برای جفت ارزهای اصلی و جفت ارزهای فرعی دارند. بین کامودیتی ها و فلزات گران بها هم انجام معاملات بر روی طلا و نفت بین بسیاری از کاربران مرسوم است.

همچنین ترید سهام بزرگترین شرکت های دنیا مثل اپل یا مایکروسافت و البته شاخص های بزرگ بورس جهانی مثل شاخص نزدک و شاخص s&p از جمله اهداف اصلی معامله گران ایرانی برای انجام معامله به حساب می آید. همچنین اخیرا انجام معامله بر روی رمزارزها هم به صورت CFD در بعضی از بروکرها برای کاربران فراهم شده و شما قادرید با انتخاب بروکر مناسب از تمامی این فرصت های معاملاتی بهره مند شوید. البته این را هم باید در نظر داشته باشید که سایر فرصت های معاملاتی هم در بازار فارکس در اختیار معامله گران و کاربران قرار دارد ولی مواردی که پیش تر عنوان کردیم، مهم ترین گزینه‌ های موجود به حساب می آیند و حتما در انتخاب بروکر مناسب برای فارکس به این موارد دقت کافی داشته باشید.


پیشنهاد مطالعه : رفع مسدودی حساب بایننس


البته چنانچه در بازار رمزارزها فعالیت کنید و از روش های گوناگون سرمایه گذاری در این بازار استفاده نمایید، در عمل به معاملات آن ها در بازار خارج احتیاج ندارید ولی در غیر این صورت وجود نمودارهای ارزهای دیجیتال اصلی در متاتریدر یک بروکر هم می تواند چندین فرصت معاملاتی جذاب را برای شما به وجود آورد. نکت مهم دیگر در انتخاب روش‌ های سرمایه گذاری و استفاده از فرصت‌ های گوناگون معاملاتی در بازار فارکس، توجه داشتن به اسپرد و کارمزد معاملات می باشد.

لذا بایستی بدانید که کارمزد معاملات در بروکرهای گوناگون با یکدیگر یکسان نمی باشد و این امکان وجود دارد که یک بروکر برای جفت ارزهای گوناگون کاربردهای متفاوتی را در نظر گرفته باشد. به علاوه، کارمزد معاملات بر روی جفت ارزهای گوناگون در یک بروکر هم می تواند تفاوت هایی با هم داشته باشد. با توجه به این امر باید در انتخاب جفت ارزهای معاملاتی دقت بیشتری به خرج دهید و همین طور در زمان انتخاب بروکر هم میزان کارمزدها را حتما مورد ارزیابی قرار دهید.

13. نظر کاربران قدیمی در مورد بروکر

از دیگر نکاتی که در زمان انتخاب بروکر مناسب برای فارکس باید به خاطر داشته باشید، می توان به تجربیات کاربرانی که پیش تر از بروکرها استفاده کرده اند استفاده نمایید. دقت به تجربیات کاربران قدیمی می تواند بسیار کمک کننده باشد؛ بیشتر اوقات از روی ظاهر و شرایط مندرج در سایت رسمی یک بروکر نیز می توان برای مقایسه و بررسی کامل آن اقدام کرد. در این مواقع نظر کاربران قدیمی و کسانی که از خدمات این بروکر استفاده کرده باشند، می تواند معیار خوبی برای سنجش کیفیت بروکر مورد نظر باشد.

بیشتر اوقات امکان دارد بررسی‌ ها و ارزیابی‌ های انجام شده بر روی یک بروکر نشان از کیفیت مناسب آن برای فعالیت معامله گران ایرانی باشد ولی زمانی که تجربیات کاربران قدیمی را در آن مورد ارزیابی قرار می دهید، در خواهید یافت که اشکالات و ابهامات بسیاری  در ارائه خدمات آن بروکر مورد نظر وجود دارد. برای مثال یکی از بروکرهای قدیمی همکار با کاربران ایرانی با وجود داشتن رگولاتوری قدرتمند و همچنین خدمات مناسب، امروزه در خصوص با برداشت وجه چالش هایی برای کاربران ایرانی در نظر گرفته است و بعضی از کاربران ادعا کرده اند که پس از گذشت 1 ماه هنوز موفق به برداشت وجوه خود از حساب کاربری در این بروکر نشده اند!


پیشنهاد مطالعه : آموزش صفر تا صد کار با صرافی بایننس


دیدید که با یک بررسی ساده در شبکه های اجتماعی و مشاهده نظرات کاربران قدیمی این بروکر به سادگی قادرید آن را از لیست انتخاب‌ های خود خارج کنید و فریب خدمات ظاهری آن را نخورید. نکته جالب در مورد این بروکر که Hycm نام دارد، سابقه فوق‌ العاده بلند آن در ارائه خدمات به کاربران ایرانی و ما شاهدیم که امروزه با این وجود که هیچگونه تحریمی علیه کاربران ایرانی نداشته اند ولی در قسمت برداشت وجه چالش های را برای کاربران در نظر گرفته اند. بررسی نظرات کاربران قدیمی همچنین در مسائل گوناگون دیگری هم می تواند شما را در زمان انتخاب بهترین بروکر فارکس کمک کند.

برای مثال با استفاده از نظرات کاربران قدیمی قادرید درک بهتری نسبت به نحوه ارائه خدمات گوناگون به وسیله بروکرهای مختلف کسب کنید. بسیاری از بروکرها با این حال که سابقه و اعتبار مناسبی در بازار فارکس دارند، ولی به شکل مخفی اقدام به دزدی از حساب کاربران می کنند و از ترفندهای مثل داشتن ربات‌ های معامله‌ گر بر روی حساب کاربری کاربران، اقدام به ایجاد ضرر برای آن‌ ها می کنند که این موضوع می تواند روی کل معاملات کاربران تاثیر بگذارد. لذا در هر بازار و خریدی، دانستن نظر اغلب کاربرانی که پیش تر از آن بازار، محصول و یا هر چیز دیگری استفاده کرده اند می تواند دید بسیار خوبی به شما بدهد.

همانطور که قول داده بودیم، در این مطلب در مورد انتخاب بروکر مناسب برای فارکس صحبت کردیم؛

همچنین اگر دوست دارید همه چیز درباره صرافی کوکوین را نیز به زبان ساده و کاملا رایگان یاد بگیرید، توصیه می کنم حتما این مقاله را همین الان مطالعه فرمایید.

حال که راهنمای انتخاب بروکر فارکس را مطالعه کردید و انتخاب بهترین بروکر فارکس برای شما ساده تر شده است، فکر می کنید کدام بروکر فارکس برای ما ایرانی ها بهترین گزینه است؟


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *