معاملات مارجین در دنیا و به خصوص ایران طرفداران بسیار زیادی دارد و صرافی بایننس هم که معتبرترین و معروف ترین پلتفرم معاملاتی دیجیتال در جهان به حساب می آید، لذا آموزش مارجین بایننس به این خاطر حائز اهمیت است که قرار است معاملات جذاب مارجین را در برترین صرافی دنیا یعنی بایننس به شما آموزش دهیم. بنابراین اگر به انجام معاملات margin علاقه دارید و فکر می کنید صرافی بایننس برای این کار مناسب است، این آموزش مارجین بایننس را به هیچ عنوان از دست ندهید، چرا که در آموزش مارجین بایننس قصد داریم به زبان ساده صفر تا 100 معاملات مارجین در صرافی بایننس را به شما عزیزان آموزش دهیم، پس تا انتها همراه سامانه احراز بمانید.

آموزش مارجین بایننس

به صورت معمول افرادی که جدید وارد بازار رمزارزها می شوند، به دلیل این که سرمایه کافی برای معامله و کسب سود در این بازار را در اختیار ندارند، گله دارند و می گویند که اگر سرمایه بیشتری داشتیم، سود به مراتب بیشتری را کسب می کردیم؛ این جمله را از اطرافیان خود شنیده اید که اگر سرمایه کافی داشتم، سود هنگفتی از این بازار کسب می کردیم. در این راستا صرافی های دیجیتالی، به افرادی که سرمایه لازم جهت معامله را در اختیار ندارند، مبلغی را قرض می دهد تا قادر شوند معامله خود را با سرمایه اولیه بیشتری انجام داده و امکان کسب سود بیشتر برای آن ها فراهم شود. در واقع مارجین تریدینگ یکی از انواع معامله به حساب می آید که در آن تریدر از سرمایه فراهم شده به وسیله شخص ثالث برای انجام معاملات رمزارزها استفاده می نماید.

صرافی دیجیتالی بایننس چندی پیش برای راه اندازی مارجین ترید در صرافی خود اقدام کرد، لذا چنانچه به عنوان یک معامله گر حرفه ای به دنبال استفاده از اهرم های معاملاتی گوناگون در معاملات خود هستید، آموزش مارجین بایننس برای شما بهترین راهنما می باشد. البته پیش از اقدام برای ترید، حتما با نحوه انجام معاملات مارجین و ریسک هایی که در آن وجود دارد، آشنا شوید. مارجین تریدینگ بایننس کاربران را قادر می سازد تا با ایجاد اهرم و قرض گرفتن از صرافی، با سرمایه اولیه بیشتری بتوانند وارد پوزیشن مورد نظر خود شوند، تا بدین وسیله، امکان کسب سود بیشتر برای آن ها فراهم شود.

البته باید در نظر داشت که امکان کسب سود و یا زیان با یکدیگر در این نوع از معاملات افزایش پیدا می کند، لذا همان طور که امکان دارد سود بسیار خوبی نسبت به سرمایه اولیه اصلی خود به دست آورید، این امکان وجود دارد که کل دارایی های خود را در این نوع از معاملات از دست بدهید و این دلیل این بود که پیش تر از عبارت معامله گر حرفه ای استفاده کردیم، چرا که این نوع از معاملات مختص افرادی است که دانش، آگاهی و تجربه کافی را در زمینه ترید و بازار رمزارزها کسب کرده اند و الان وقت آن رسیده است تا با پذیرفتن ریسک به مراتب بالاتر، سود بسیار بیشتری کسب کنند.


پربازدیدترین : آموزش صفر تا صد کار با صرافی بایننس


معامله در صرافی بایننس بر پایه رمزارزهاست و برای انجام معامله مارجین در این صرافی می بایست در ابتدای امر، دارایی خود را به کیف پول Margin منتقل کنید که مراحل آن را در ادامه به شما آموزش داده ایم؛ جالب است بدانید که بایننس در وبسایت خود، گزینه ای برای انتخاب وثیقه یا ضمانت هایی از طیف وسیع رمزارزها را به عنوان مارجین در نظر گرفته است که کاربران را قادر می سازد تا کارمزدهای معاملات مارجین خود را با ارز دیجیتال بایننس کوین یا همان کوین BNB بپردازند.

مجددا به این موضوع تاکید می کنیم که تریدینگ مارجین به همان اندازه که می تواند موجبات کسب سود بیشتر معامله گران حرفه ای را فراهم کند، می تواند برای افرادی که توانایی و دانش کافی برای استفاده کردن از آن را در اختیار ندارند، ضرر و زیان جبران ناپذیر به همراه آورد، پس از همین ابتدا بدانید که در چه راهی قدم می گذارید؛ اگر همچنان فکر می کنید این بازار برای شخص شما مناسب است، ادامه این مقاله برای شماست و قطعا می تواند به شما کمک شایانی بکند.

مارجین تریدینگ چیست و چطور کار می کند؟

مارجین ترید به شکل ذاتی ریسک بیشتری از ترید معمولی به همراه دارد، اما زمانی که صحبت از معامله در ارزهای دیجیتال به عمل می آید، قطعا با سرمایه گذاران ریسک پذیر بسیاری در این بازار مواجه هستیم که ریسک بیشتر این نوع از معاملات را نیز به منظور کسب سود بالاتر به جان می خرند. با توجه به میزان بالای نوسانات معمولی برای بازار رمزارزها، تریدرهای مارجین، می بایست با دقت و با دانش زیادی برای ورود به این نوع از معاملات اقدام کنند؛ البته این در حالی است که استراتژی های محافظتی و مدیریت ریسک که در مباحث آموزش مارجین در بایننس، صحبت خواهیم کردیم، مطمئنا مفید واقع می شود اما با اطمینان می­ توان گفت که معاملات مارجین برای معامله گران تازه کار، اصلا گزینه مناسبی به حساب نمی آید.

درست است که با مطالعه این مقاله، خطرات ناشی از معاملات مارجین به کلی از بین نخواهد رفت، ولی در پیش بینی بهتر ریسک ها و انجام معامله موثرتر کمک شایانی به معامله گران می نماید. همچنین امکان دارد معامله گران قادر به تجزیه و تحلیل نمودارها، آنالیز روندها و تعیین نقاط ورود به پوزیشن و خروج از آن شوند، لذا پیش از اعمال مارجین به معاملات رمزارزها، ابتدا به کاربران توصیه داریم که درک کاملی از تحلیل بنیادی و تکنیکال پیدا کنند و تجربه گسترده ای در زمینه معاملات در بازارهای نقطه ای به دست آورند.

زمانی که معاملات مارجین آغاز گردد، معامله گر می بایست درصدی از کل ارزش سفارش را به عنوان دارایی خود داشته باشد. این سپرده گذاری ابتدایی به عنوان مارجین به حساب می آید که با مفهوم اهرم ارتباط تنگاتنگی دارد. به عبارتی، حساب های تریدینگ مارجین برای ایجاد معاملات اهرمی مورد استفاده قرار می گیرد.

می­ دانید که اهرم به نسبت وام های وام دریافت شده به مارجین گفته می شود؛ برای مثال بدین منظور که معامله گر بتواند یک ترید 100 هزار دلاری با اهرم 10: 1 باز کند، به سپردن 10 هزار دلاری نیاز دارد. چنانچه در بایننس، مایل به استفاده از وام های دریافت شده خود برای معامله هستید، می ­توانید به صفحه Exchange مراجعه کنید و در ادامه برگه مارجین را انتخاب کنید و در نهایت برای گرفتن پوزیشن خود آیتم های Limit و Stop-Limit را تنظیم نمایید. این موضوع را با 2 مثال عینی برای شما در ادامه مفهوم سازی خواهیم کرد؛

مثال 1؛ برای مثال این طور فرض کنید که احسان بر این باور است که قیمت بایننس کوین افزایش پیدا می کند، پس او قصد دارد یک حساب بلند مدت را برای بایننس کوین باز کند که بدین منظور او ابتدا بودجه خود را به ولت مارجین انتقال می دهد و در ادامه بیت کوین وام می گیرد. در مرحله بعد، احسان از بیت کوین وام گرفته شده به منظور خرید بایننس کوین استفاده می نماید.


پربازدیدترین : کارمزد انتقال بیت کوین در بایننس چقدر است؟


چنانچه قیمت بایننس کوین همان طور که احسان انتظار داشت افزایش پیدا کند، او می تواند دارایی های خود را به فروش برساند و بیت کوین وام گرفته شده را با بهره مربوطه بازپرداخت نماید. هرگونه باقیمانده از این معامله سود او را نشان می دهد. با این وجود مارجین تریدینگ هم سود و هم زیان را نیز می تواند تشدید کند. لذا چنانچه بازار علیه موقعیت احسان حرکت کند، ضررهای بیشتری به دنبال می آورد.

مثال 2؛ به عنوان مثالی دیگر فرض کنید می خواهید مبلغ 2 هزار دلار بیت کوین بخرید، ولی سرمایه ای که دارید تنها 1000 دلار است. از طریق معاملات مارجین بایننس می‌ توانید 1000 دلار بیشتر برای خرید رمزارز سرمایه داشته باشید (در اینجا فرد از اهرم 2:1 استفاده می کند). حال چنانچه قیمت بیت کوین خریداری شده 50 درصد رشد کند، 2 هزار دلار ذکر شده به 3 هزار دلار می‌ رسد. شخص تریدر می‌ تواند معامله خود را ببندد (بیتکوین خریداری شده را به فروش برساند)، 1000 دلار قرض گرفته شده را به قرض‌ دهنده پرداخت کند و 1000 دلار سود را هم برای خود نگه دارد.

ولی از طرفی، اگر قیمت بیت کوین 50 درصد کاهش پیدا کند، 2 هزار دلار سرمایه ‌گذاری شده به 1000 دلار می رسد. در این شرایط، به این علت که قرض‌ دهنده ارز برای دریافت پول اولویت دارد، بایستی 1000 دلار باقی مانده به قرض‌ دهنده پرداخت شود و تریدر کل سرمایه خود را از دست خواهد داد، لذا معاملات مارجین بایننس نیز می تواند موجب افزایش سوددهی شوند و هم سرمایه شخص را به صورت کلی نابود کنند.

آموزش افتتاح حساب مارجین در بایننس

نخستین گام در آموزش مارجین در بایننس، باز کردن حساب معاملات مارجین در بایننس است، لذا بعد از آنکه به صفحه حساب بایننس خود وارد شدید، نماد آدرس ایمیل خود را که در بالای صفحه نشان داده شده است، مشاهده می کنید. در سمت راست صفحه و گوشه بالایی، منوی کشویی را به وسیله موس، باز کنید و با انتخاب ایمیل خود، به داشبورد حساب خود وارد شوید. در این صفحه، می­ توانید مانده حساب خود را مشاهده نمایید.


در صورتی که تمایل دارید از خدمات متنوع و جذاب صرافی های خارجی مثل بایننس، کوین بیس، کوینکس، کوکوین و … بدون محدودیت و ترس از مسدودی حساب استفاده کنید ولی قادر به احراز هویت مستقیم از ایران نیستید، میتوانید از طریق لینک زیر فرآیند احراز هویت خود را پیگیری کنید؛

ثبت سفارش احراز هویتاحراز هویت در صرافی بایننس


در زیر گزینه Balance Details یا جزئیات مانده حساب، بر روی مارجین کلیک کنید تا بتوانید روند افتتاح حساب تریدینگ مارجین خود در بایننس را دنبال کنید. شما می بایست بخش احرازهویت یا KYC را هم کامل کنید و اطمینان حاصل کنید که کشور شما جزو لیست سیاه گذاشته نشده است. همچنین فعال کردن گزینه 2FA الزامی خواهدبود. به منظور ادامه کار گزینه Open margin account یا باز کردن حساب کاربری مارجین را انتخاب کنید و در ادامه توافقنامه اکانت مارجین را با دقت مطالعه کنید و آن را بپذیرید.

آموزش انتقال وجوه در مارجین بایننس

بعد از فعال کردن اکانت مارجین خود، مرحله بعدی، آن است که می­ توانید سرمایه خود را از ولت معمولی بایننس به ولت تریدینگ مارجین، خود ارسال کنید. بدین منظور، منوی کشویی ولت خود را باز کرده و مارجین را انتخاب نمایید و در ادامه در سمت راست صفحه، بر روی گزینه Transfer یا انتقال کلیک کنید. در حین کار می توانید مبلغ مورد نظرتان را که به منظور ارسال از ولت صرافی به ولت مارجین مشخص کرده اید، در جعبه مربوطه وارد کرده و در ادامه گزینه Confirm transfer یا تایید انتقال را انتخاب کنید.

آموزش دریافت وام از وجوه اعتباری

بعد از آن که رمزارز مورد نظر خود را به ولت مارجین خود منتقل کردید، بر اساس آموزش مارجین در بایننس، می ­توانید از این ارزها به عنوان تضمین برای وام خود بهره بگیرید. موجودی ولت مارجین شما میزان اعتباری را که می­ توانید وام دریافت کنید، به شکل اتوماتیک تنظیم می کند. برای مثال چنانچه نرخ ثابت 1 به 5 برابر را تعیین کرده باشد، نشان می­ دهد که چنانچه یک بیت کوین دارید، قادرید 4 بیت کوین نیز به عنوان وام دریافت کنید.


پربازدیدترین : بایننس یا کوین بیس مناسب تر است؟


بعد از آن که ارز مورد نظر خود و میزان مبلغ آن را برای وام خود، انتخاب کردید، روی گزینه Confirm borrow یا تایید وام کلیک کنید. در گام بعدی، اعتبار حساب مارجین شما با مقدار بیت کوینی که وام دریافت کرده اید، افزایش خواهد یافت. در حال حاضر می توانید با وام هایی که دریافت کرده اید و با نرخ بهره مورد نظر معامله نمایید. نرخ بهره هر 1 ساعت یک بار بروزرسانی می شود. شما می توانید جفت ارزهای موجود و همچنین نرخ آن ها را در صفحه مارجین بررسی نمایید، برای این کار کافیست در صفحه بالانس کیف، روی برگه Margin کلیک فرمایید.

آموزش معاملات مارجین در بایننس

به منظور انجام معاملات مارجین در بایننس، کاربران می بایست مقداری وجه در حساب این صرافی داشته باشند و با وارد شدن به ولت معاملات مارجین خود، می توانند برای ترید اقدام نمایند. مراحل انجام معامله مارجین در این صرافی به صورت زیر خواهد بود:

1- در ابتدای امر بایستی وارد سایت رسمی صرافی بایننس به آدرس binance.com شوید (پیش از ورود باید فیلتر شکن فعال و ثابت خود را روشن کنید)

2- آیکون پروفایل را از بخش سمت راست صفحه انتخاب نمایید.

3- از طریق تکمیل فیلدهای مربوط به ایمیل و رمز عبور، وارد حساب کاربری می شویم.

4- پس از ورود به حساب کاربری، با مراجعه به بخش داشبورد حساب کاربری، می بایست بر روی گزینه Wallet کلیک نمایید.

5- سپس گزینه Margin که در بالای صفحه Wallet قرار دارد را انتخاب نمایید.

6- در ادامه یک صفحه جدید برای شما به نمایش در خواهد آمد که کادر زرد رنگی با عنوان “Important reminder” در مرکز آن به چشم می خورد. در نظر داشته باشید که صرافی می خواهد از این طریق به کاربران ریسک معاملات مارجین را یادآور شود.

7- در گامی بعدی باید با کلیک بر روی گزینه “Open margin account”، صفحه کوچک جدیدی برای شما به نمایش درآید.

8- در این صحفه باید پس از مطالعه دقیق شرایط و مقررات معاملات مارجین، موافقت خود را از طریق کلیک بر روی گزینه “I confirmed” اعلام نمایید.

9- سپس باید روی گزینه Open margin account کلیک نمایید تا یک حساب کاربری فعال ترید مارجین در این صرافی برای شما ایجاد شود.

10- در ادامه وارد یک صفحه جدید خواهید شد که این صفحه، با صفحات دیگر معاملات، شباهت های بسیاری دارد.

11- در این صفحه می توان امکانات جدید را در کنار بخش مربوط به انواع سفارشات، ملاحظه کرد. قابلیت هایی مثل Risk Level یا همان سطح ریسک، Transfer یا همان انتقال و همچنین گزینه های مربوط به Borrow به معنی قرض گرفتن.

12- به منظور انتقال وجه از ولت صرافی به ولت مارجین می بایست بر روی گزینه Transfer کلیک نمایید.

13- بعد از کلیک بر روی Transfer، پنجره جدیدی برای شما به نمایش در خواهد آمد که در گام نخست باید ارزهای دیجیتال خود را از کیف پول صرافی به کیف پول مارجین بدون پرداخت کارمزد، انتقال دهید.

14- در ادامه نیز می بایست ارز دیجیتال خود را در کادر مربوط به Coin انتخاب نمایید.

15- در گامی بعدی نیز باید میزان ارز دیجیتال انتقال داده شده را در کادر Amount وارد نمایید.

16- در گام آخر هم بایستی فرآیند انتقال را با انتخاب گزینه Confrim Transfer نهایی کنید.

17- کاربر پس از تایید کردن، به صفحه قبلی هدایت خواهد شد.

با انجام 17 مرحله ای که در این بخش برای شما توضیح دادیم، به ولت مارجین کاربر، موجودی اضافه خواهد شد که می تواند با استفاده از آن ها به عنوان وثیقه، وجه بیشتری را قرض و وارد معاملات خود نمایید.

نکته مهم : در زمان تنظیم سفارش مارجین، کاربر می تواند پوزیشن خود را روی دو حالت Isolated یا Cross قرار دهد. Isolated بدین معنی است که دارایی اولیه شما از پوزیشن بازشده جدا می ماند، در این صورت معامله گر حداکثر مبلغی که از دست می دهد، تنها مقدار اولیه وارد شده در سفارش است، ولی در حالت Cross کل سرمایه شما به عنوان پشتوانه با پوزیشن های باز درگیر می شود و امکان از دست رفتن کل دارایی وجود خواهد داشت. لذا توصیه داریم حتما به منظور معامله در معاملات اهرمی، از نوع Isolated استفاده کنید تا با مدیریت سرمایه هیچ وقت متضرر نشوید.

خرید در معاملات مارجین چگونه است؟

 1. به منظور خرید در معاملات مارجین، در ابتدای امر می بایست به بخش Exchange مراجعه فرمایید و ارز دیجیتال مورد نظر را به وسیله پول وام دریافت شده خریداری نمایید.
 2. سپس می بایست وارد بخش Buy شوید و از منوی Margin گزینه مورد نظر را انتخاب نمایید.
 3. در ادامه باید مقدار ارز دیجیتالی که قصد خرید آن را دارید، در کادر Amount وارد کنید.
 4. در انتها هم باید بر روی گزینه Buy کلیک نمایید.

فروش وجه در معاملات مارجین چگونه است؟

 1. به منظور فروش وجه، می بایست در ابتدای امر گزینه Transfer را انتخاب نمایید.
 2. در ادامه باید ارز دیجیتال مورد نظر خود را در فیلد Coin وارد نمایید.
 3. در گام بعدی هم باید مقدار ارز دیجیتالی را که قصد فروش آن را دارید، در کادر Amount وارد کنید.
 4. در ادامه بایستی بر روی گزینه Transfer Confrim کلیک کنید.
 5. در مرحله بعد می بایست به منو Borrow مراجعه کنید و در بخش Amount عدد مورد نظر را وارد کرده و در ادامه بر روی گزینه Borrow Confrim کلیک نمایید.
 6. در انتها نیز به منظور باز کردن یک سفارش فروش، بایستی به بخش Market بروید و وارد قسمت Sell شوید و مقدار مورد نظر را در کادر Amount وارد نمایید و نهایتا بر روی گزینه Sell کلیک نمایید.

برداشت پول از کیف پول مارجین به کیف پول اصلی چگونه است؟

 1. به منظور انتقال پول از ولت مارجین به ولت اصلی ابتدا می بایست بر روی گزینه Transfer کلیک نمایید.
 2. با کلیک بر روی Transfer، کادر جدیدی برای شما به نمایش در خواهد آمد و برای تغییر دادن مسیر جابجایی دارایی، بایستی بر روی فلش بین To و From کلیک نمایید.
 3. در گام بعدی هم می بایست نوع ارز دیجیتال مورد نظر را در کادر Coin تعیین کنید.
 4. میزان وجه مورد نظر به منظور انتقال را هم در کادر Amount بایستی وارد کرد.
 5. در انتها با انتخاب گزینه Transfer Confrim، وجه مورد نظر از ولت مارجین به ولت اصلی بدون هیچ هزینه ای انتقال داده خواهد شد.

دکمه سوئیچ چیست؟

در زمان کار در پنل کاربری خود، به احتمال زیاد در کنار موجودی حسابتان با گزینه ای روبرو می شوید که حالت سوئیچ و وارونه سازی را نشان می دهد. گزینه سوئیچ شما را قادر می سازد تا بین حالت دارایی حساب و نوع مارجین تغییراتی به وجود آورید. برای مثال چنانچه 5 عدد از رمزارز بایننس کوین را در حساب مارجین خود داشته باشید، قادرید به 15 بایننس کوین در حساب عادی خود تبدیل کنید و بفروشید. در این حالت به جای گزینه Margin Sell BNB، با گزینه Sell BNB روبرو می شوید.


پربازدیدترین : همه چیز درباره صرافی بایننس


لذا چنانچه قصد دارید که 7 بایننس کوین را Margin Sell کنید، سیستم به شکل خودکار تعداد 2 بایننس کوین را برای شما وام می گیرد، در حالی که موجودی واقعی شما به میزان 5 بایننس کوین است. حال چنانچه بر روی گزینه Margin Sell BNB کلیک نمایید، پیامی در این خصوص برای شما به نمایش در می آید. لذا گزینه سوئیج امکان قرض گیری سریع اعتبار را در زمان باز کردن یک پوزیشن جدید فراهم می سازد، بنابراین باید در نظر داشته باشید که به منظور انجام تسویه حساب و پرداخت مبلغ قرض گرفته شده، به شکل دستی اقدام نمایید.

آموزش بازپرداخت وام در بایننس

به منظور بازپرداخت وام خود، روی گزینه دو منظوره وام گرفتن/بازپرداخت یا Borrow/Repay کلیک نمایید و برگه بازپرداخت را انتخاب فرمایید. در آموزش مارجین بایننس مشاهده می کنید که کل مبلغی که معامله گر باید بازپرداخت کند، مبلغ کل وامِ دریافت شده به علاوه نرخ بهره است. بعد از آن که آماده تسویه حساب شدید، در ابتدای امر نوع ارز و مبلغ مورد نظر را برای بازپرداخت انتخاب نمایید و در ادامه روی گزینه Confirm repayment یا تایید بازپرداخت کلیک کنید. این را هم در نظر داشته باشید که به منظور انجام بازپرداخت تنها قادرید از همان رمزارز انتخابی پیشین استفاده نمایید.

آموزش محاسبه تراز مارجین

در طول کار و در سمت راست همان صفحه، تراز مارجین شما قابل مشاهده است که با توجه به وام های دریافت شده یا کل بدهی و وجوهی که به عنوان ضمانت در حساب مارجین خود دارید، سطح ریسک را به شما نمایش داده می شود.

فرمول محاسبه تراز مارجین عبارت است از: تراز مارجین = ارزش کل دارایی تقسیم بر (کل وام گرفته شده + کل بهره تسویه شده)

چنانچه تراز مارجین شما به 1.3 کاهش یابد، یک پیام مارجینی دریافت خواهید کرد که به شما یادآور می شود که یا باید با واریز وجوه بیشتر ضمانت خود را بیشتر کنید و یا با بازپرداخت وامی که دریافت کرده اید، میزان وام خود را کاهش دهید. در نظر داشته باشید که چنانچه تراز مارجین شما به 1.1 کاهش پیدا کند، به صورت خودکار دارایی های شما تسویه حساب خواهد شد و این بدین معنی است که بایننس جهت بازپرداخت وامتان، دارایی شما را با قیمت بازار به فروش می رساند. در طول آموزش مارجین بایننس، مشاهده خواهید کرد که برای دریافت جزئیات اطلاعات در مورد پوزیشن ­های جاری خود، گزینه Positions را انتخاب کنید، شما قادرید مقادیر را به صورت تتر و یا بیت کوین مشاهده کنید.

چگونگی عملیات برگشت سرمایه

هر زمان بخواهید سرمایه خود را از ولت مارجین به ولت معمولی خود یا همان کیف پول بایننس باز گردانید، در بایننس، این کار به راحتی امکان پذیر است و برای آن کافی است در ابتدا گزینه Transfer یا انتقال را انتخاب نمایید و در ادامه با انتخاب کلید بین دو کیف، به منظور انتقال صحیح را تعیین کنید. در ادامه، نوع رمزارز و مقدار مورد نظر خود را انتخاب کنید و با کلیک بر روی گزینه Confirm transfer، انتقال را تایید نمایید.

تریدرها می توانند سرمایه خود را بدون هیچ گونه صرف هزینه ای، خیلی سریع و راحت از یک ولت به ولت دیگر انتقال دهند. البته این را باید در نظر داشته باشید که به علت دارایی هایی که از راه وام گرفتن حاصل شده، چنانچه میزان دارایی معامله گر در ولت مارجین کاهش پیدا کند، سطح ریسک معاملات او افزایش می یابد. چنانچه سطح ریسک بیش از حد افزایش یافته باشد، احتمال از بین رفتن دارایی های شما وجود دارد. لذا لازم است پیش از استفاده از تریدینگ مارجین، اطمینان حاصل کنید که با نحوه کار مارجین در بایننس، آشنایی کامل پیدا کرده ­اید.

آیا امکان استفاده از اهرم در مارجین بایننس وجود دارد؟

شما می­ توانید پوزیشن تریدینگ خود را با استفاده از اهرم تا 125 برابر بیشتر کنید. یکی از مهم ترین مزیت های ترید در معاملات آتی یا فیوچرز بایننس، اینجاست که کارآمدی بسیاری دارد. چنانچه شما به عنوان معامله گر بخواهید در بازار نقطه ای، یک بیت کوین مورد معامله قرار دهید، می بایست هزاران دلار USDT داشته باشید، ولی مشاهده می کنید که با استفاده از معاملات آتی بایننس که از اهرم استفاده می­ کند، قادرید با هزینه ای اندک، پوزیشن دلخواه خود را باز نمایید.

آیا استفاده از معاملات مارجین کارمزد بالاتری دارد؟

به این خاطر که در معاملات مارجین، قسمتی از سرمایه کاربر، وام و قرضی است که از صرافی بایننس دریافت شده است، بازپرداخت این مبلغ مثل هر وام دیگری شامل پرداخت اصل وام + مقدار بهره وام است. در کنار نرخ بهره وام، با توجه به اهرم یا لوریج هر معامله، میزان کارمزد معامله هم افزایش پیدا خواهد کرد.

به عنوان مثال در بازار اسپات به ازای هر سفارش، میزان ۰.۱ درصد از ارزش معامله در قالب کارمزد معامله از حساب کاربر کسر می شود و چنانچه کاربر در معاملات مارجین از لوریج 10 استفاده کند، ۱ درصد از دارایی کاربر به عنوان کارمزد از حساب او کسر می گردد. بنابراین کارمزد در معاملات مارجین با توجه به میزان وام و نرخ بهره آن و همچنین بسته به لوریج انتخاب شده برای سفارش، متغییر است.

آیا در معاملات مارجین دارایی ما صفر خواهد شد؟

به علت استفاده از اهرم یا لوریج در معاملات مارجین، اگر که قیمت ارز دیجیتال مورد نظر بر خلاف انتظار معامله گر حرکت کند، میزان زیان معامله گر هم بیشتر خواهد شد. وقتی که میزان زیان معامله مساوی میزان وثیقه اختصاص یافته به این معامله شود و کاربر میزان وثیقه را بیشتر نکند، دارایی کاربر صفر می شود و اصطلاحا این معامله لیکویید شده است. در این صورت معامله گر کل دارایی خود را از دست داده است!

مزایای تریدینگ مارجین

در آموزش مارجین در بایننس ، مشاهده کردید که واضح ترین مزیت تریدینگ مارجین این واقعیت است که به علت ارزش نسبی آن، بیشتر پوزیشن های معاملات می­ تواند به دریافت سودهای بیش تری منتهی شود. از دیگر مزیت های استفاده از تریدینگِ مارجین این است که می تواند برای باز کردن پوزیشن ­های متنوع، مفید باشد.


پربازدیدترین : آموزش مارجین کوکوین


به این خاطر که معامله گرها می ­توانند با مقادیر بسیار کمی از سرمایه گذاری، چندین پوزیشن را همزمان باز نمایند. سرانجام، داشتن یک اکانت مارجین، تریدر را قادر می سازد تا بی آنکه به جابجایی مبالغ زیادی از سرمایه خود نیاز داشته باشد، بتواند پوزیشن های خود را سریع تر باز کرده و برای جابجایی سرمایه زمان را از دست ندهد.

معایب تریدینگ مارجین

همان طور که پیش تر هم چندین بار اشاره کردیم، معاملات مارجین به همان صورت که سود معامله گر را افزایش می دهند، به شکل آشکار در افزایش ضررها هم به همان صورت عمل می کنند. برخلاف معاملات روتین نقدی، تریدینگ مارجین امکان ضرر و زیان را که حتی بیش از سرمایه اولیه یک معامله گر باشد، ایجاد می ­کند، از همین روی یک روش معامله با ریسک بالا محسوب می شوند.

با توجه به میزان اهرمی که معامله گر در زمان معامله خود انتخاب می­ کند، امکان دارد حتی کاهش کم قیمت رمزارز در بازار ضررهای جبران ناپذیری را برای معامله گران به همراه داشته باشد، از همین روی حائز اهمیت است که سرمایه گذارانی که تصمیم به استفاده از معاملات مارجین می ­گیرند، از روش های مناسب مدیریت ریسک استفاده کرده و از ابزارهای کاهش ریسک مثل نقطه توقف پوزیشن ها بهره بگیرند.


نتیجه گیری و کلام پایانی

معاملات مارجین بایننس، به درک بالایی از سازوکار بازار ارزهای دیجیتال، تسلط کامل به مارجین تریدینگ و ریسک‌ های این نوع معاملات احتیاج دارد. بنابراین ما در تیم تولید محتوای سامانه احراز پیشنهاد می کنیم پیش از آغاز انجام معاملات مارجین در صرافی بایننس، آموزش‌ های لازم در این خصوص را ببینید و با دانش و آگاهی کامل برای ورود به این معاملات پرریسک در بازار رمزارزها اقدام کنید. این را هم همواره در نظر داشته باشید که نظرات و تجربیات شما در مورد معاملات مارجین بایننس قطعا برای سایر کاربران مفید است، پس از اشتراک گذاری این تجربیات با ارزشی که دارید با دیگر مخاطبان احراز دریغ نکنید.

در این مطلب همانطور که قول داده بودیم، به آموزش مارجین بایننس به زبان ساده پرداختیم.

همچنین اگر دوست دارید آموزش معامله مارجین در صرافی کوینکس را نیز مطالعه فرمایید، پیشنهاد می کنم همین الان آن را بخوانید.

در مورد نحوه معامله مارجین در صرافی بایننس و آموزش مارجین بایننس اگر سوال یا ابهامی دارید، حتما در بخش دیدگاه ها بنویسید تا پاسختان را بدهیم.


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *