اگر نیاز باشد شما بین مراکز داده مختلف، برای انتخاب دیتاسنتر مناسب اقدام کنید، فکر می کنید می توانید این کار را به صورت اصولی و منطقی انجام دهید؟ چطور باید بهترین دیتاسنتر را برای استفاده خود و یا کسب و کار خود انتخاب کرد؟ در این مطلب گام به گام به شما توضیح می دهیم که انتخاب دیتاسنتر مناسب دقیقا چگونه است و شما باید برای انتخاب دیتاسنتر مناسب چه نکاتی را در نظر داشته باشید، پس حتما تا انتها با سامانه احراز همراه بمانید.

انتخاب دیتاسنتر مناسب

در سال های آینده ترابایتی از داده های جمع آوری، ذخیره و طبقه بندی شده در شبکه تمامی صنایع موجود خواهد بود و این داده ها مثل سوختی به حساب می آیند که موجب کار کردن اینترنت خواهند شد. جدا از این که آیا این اطلاعات مربوط به سازمان شما یا مشتری شماست، شیورفتار و مدیریت اطلاعات مثل ذخیره سازی، امنیت و دسترسی آسان یک اولویت است. سهل انگاری در وقفه های مکرر و خرابی شبکه، دیگر برای سازمان ها و مجموعه ها هیچ گونه توجیهی نخواهد داشت.


پربازدیدترین : بهترین دیتاسنترهای جهان


اینجا، در واقع همان جایی است که مراکز داده نقش حائز اهمیتی را بر عهده دارند. از نگاه مشتری یا خریدار یا بازدید کننده که با استفاده از فشردن کلید یک صفحه کلید و یا لمس صفحه نمایش گوشی هوشمند خود در حال دسترسی به اطلاعاتی است که در یک دیتاسنتر نگهداری می شود مطمئنا Datacenter مناسب، کلید رشد کسب و کار به حساب می آید. یک خطای 404 یا پیام Database Not Found می تواند تنها تفاوت میان یک مشتری شاد و یک مشتری از دست رفته باشد!

مراکز داده در همه اشکال و اندازه ها وجود دارند. دیتاسنتری ایده آل برای کسب و کار شما، تا حدود زیادی به ماهیت و شرایط خاص عملیات و کارهای روزمره شما بستگی خواهد داشت. با این وجود یک چک لیست 10 نکته ای وجود دارد که برای انتخاب دیتاسنتر مناسب می توانید از آن استفاده کنید، که در بخش بعدی به آن اشاره خواهیم داشت تا دید شما در این خصوص کاملا باز شود، اما در ابتدای امر باید انواع دیتاسنتر را بشناسید؛

انواع دیتاسنتر کدامند؟

روش های گوناگونی به منظور طبقه‌ بندی دیتاسنتر طبق نحوه راه‌ اندازی و استفاده از آن‌ ها وجود دارد که این موارد به شرح زیر می باشند:

  • آیا آن‌ ها در توپولوژی دیگر مراکز داده قرار می‌ گیرند؟
  • آیا آن‌ ها متعلق به یک یا چند سازمان هستند یا چطور استفاده می شوند؟
  • از چه فناوری‌ ها و رویکردهای مدیریتی جهت محاسبات، ذخیره‌ سازی، خنک‌ سازی، قدرت و عملیات بهره گرفته می شود؟
  • دیتاسنتر مورد نظر شما چقدر سبز هستند؟ از نظر مصرف انرژی و عدم آسیب زدن به محیط‌ زیست که این موضوع در سالیان گذشته بسیار حائز اهمیت است و بیشتر مورد توجه همگان قرار می گیرد، پس ما هم باید آن را در نظر بگیریم؛ به خصوص برای سال های آتی.

مراکز داده را به صورت کلی می توان با توجه به این که چه کسی آن‌ ها را در اختیار دارد و چه کسی آن را مورد استفاده قرار می گیرد، به 3 دسته کلی تقسیم بندی می شوند که به شرح زیر می باشند:

  • مراکز داده انحصاری : مراکز داده انحصاری امکاناتی به حساب می آیند که به صورت کامل به وسیله کسب‌ و کار طراحی، نگهداری، اداره و مدیریت می‌ شوند تا عملیات بهینه تجهیزات فناوری اطلاعات آن را در دستور کار خود قرار دهند. بعضی از این مراکز شرکت‌ های معروفی مثل فیسبوک، گوگل یا مایکروسافت می باشند، همچنین در سطح جامعه و به شکل شخصی هم بعضی دیگر از شرکت‌ های بزرگ مخابراتی، شرکت‌ های بیمه و … به راه‌ اندازی دیتاسنتر از این نوع پرداخته اند.
  • مراکز داده مدیریت‌ شده : ارائه‌ دهندگان میزبانی مدیریت‌ شده دیتاسنتری است که به وسیله شخص ثالث از طرف یک سازمان یا شرکت مدیریت می‌ شوند. کسب و کار صاحب مرکز داده یا فضایی در آن نیست. در عوض، کسب‌ و کار به‌ جای سرمایه‌ گذاری در خرید مستقیم آنچه احتیاج دارد، تجهیزات و زیرساخت‌ های فناوری اطلاعات لازم خود را اجاره می‌ کند.
  • مراکز داده کولوکیشن : مراکز داده کولوکیشن به صورت معمول امکانات و تجهیزات بزرگی در اختیار دارد که به منظور قرار دادن چندین کسب و کار در مرکز طراحی شده اند. کسب و کار فضای خود را در مرکز داده اجاره می‌ کند و متعاقباً فضا را با تجهیزات فناوری اطلاعات خود پر می کند یا به احتمال زیاد از تجهیزات ارائه‌ شده به وسیله اپراتور مرکز داده بهره می گیرد. به منظور راه اندازی دیتاسنتر به مجموعه سخت‌ افزارهای مختلفی احتیاج خواهیم داشت.

اهمیت انتخاب دیتاسنتر مناسب

انتخاب مناسب در زمان مراجعه به مراکز داده امری اجتناب ناپذیر است. حتی یک میلی ثانیه عدم فعالیت سرورها می تواند عواقب بسیار زیادی را برای کسب و کار آنلاین شما به همراه داشته باشد. نهایتا وب سایت آهسته و با عملکرد متناوب متوقف می شود که مشتریان شما موجب خسارت های جبران ناپذیری در تجارت شما خواهند شد.


پربازدیدترین : بزرگترین دیتاسنترهای جهان


از همین روی زمانی که به دنبال یک مرکز داده هستید، این امکان وجود دارد که شما ملزم به نگاه کمی فراتر از بودجه خود کنید؛ البته این در حالی است که کولوکیشن در یک دیتاسنتر با قیمت مناسب از اهمیت زیادی برخوردار است، چرا که نمی توانید با شانس کیفیت بگیرید. جدا از داشتن دیتاسنتر مناسب داشتن سرور مجازی یا سرور اختصاصی خوب هم از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است و در خرید سرور هم می بایست نکاتی را مد نظر قرار دهید که در ادامه به مهم ترین آن ها اشاره کردیم، پس همچنان با احراز همراه بمانید؛

برای انتخاب بهترین دیتاسنتر باید به چه مواردی دقت کنیم؟

در بخش های قبلی در مورد دیتاسنترها و انواع آن ها صحبت کردیم و در این بخش قصد داریم 10 نکته مهم برای انتخاب بهترین مرکز داده را خدمت شما توضیح دهیم؛

1. محل قرارگیری

اولین و اصلی ترین موردی که بیشترین وزن را در این نکات به خود اختصاص می دهد، انتخاب مناسب مکان دیتاسنتر شماست. در تعداد زیادی از کسب و کارها یا دیتاسنتر داخل سازمان و یا دیتاسنتر خارج از سازمان انتخاب می شود که هر کدام از مزایا و معایبی برخوردارند و همچنین ملاحظاتی درباره هزینه های مربوطه دارند؛ برای مثال با راه اندازی مرکز داده درون سازمانی، شما از این موضوع اطمینان خاطر خواهید داشت که سرور شما در حیاط خلوت خود نشسته است. با این وجود باید در نظر داشته باشید که می بایست هزینه های مربوط به نیازهای نگهداری و پشتیبانی دیتاسنتر را بپردازید.

برای مراکز داده خارج از سایت، این موضوع بیشتر اهمیت پیدا می کند که آیا کارکنان IT شما به سادگی قادرند از دیتاسنتر بازدید کنند و پس از آن دسترسی به برق مطمئن و مناسب وجود دارد. باید این را هم بررسی کنید که مکان انتخابی برروی و یا در کنار گسل های زلزله نباشد و اگر ارتباطات دیتاسنتر از زمین های باز عبور می کند، برای امنیت و پایداری آن چه مواردی محاسبه و مد نظر قرار گرفته شده است. به صورت کلی اگر مکان دیتاسنتر خوب باشد، می تواند گزینه خوبی برای استفاده شما و سازمان شما به حساب آید؛ البته سایر نکات را هم خواهیم گفت که نسبت به وزنی که دارند باید آن ها را هم در نظر داشته باشید.

2. شهرت و اعتبار 

بین شهرت و اعتبار شرکت های سرویس دهنده دیتاسنتری و تصویر آن ها در دنیای کسب و کار تفاوت بسیاری دیده می شود. شما بایستی اطمینان یابید که، حقیقت را درباره کیفیت خدماتی که ارایه می دهند، میشناسید و مطلع هستید که صرفا معروف بودن یک مجموعه علت کافی و مناسب برای سرویس خوب نخواهد بود. خبر خوب اینجاست که این روزها شما قادرید به سادگی برای بررسی پیشینه شرکت های ارائه دهنده خدمات دیتاسنتری اقدام کنید.

هیچ سایت دیتاسنتری تمام و کمال نیست، ولی با اندکی تحقیق، شما قادرید تصویر مورد نیازتان را از طریق توصیفات آنلاین و بازخورد مشتریان قبلی درباره شهرت و اعتبار آن ها کسب کنید. بدین وسیله می توانید سرویس دهنده ای را که به بهترین صورت نیازهای شما را پوشش می دهد، شناسایی و انتخاب نمایید.

3. امنیت

در سالیان گذشته بارها شاهد حمله گروه‌ های سایبری به مراکز داده مشهور و بزرگ بوده ایم که حتی در بعضی اوقات این حملات موفق آمیز هم بوده و اطلاعات حائز اهمیتی را از سرور به شکل  غیرمجاز کپی کردند؛ پس یکی از مهم ترین موضوعات در انتخاب یک دیتاسنتر مناسب موضوع امنیت به حساب می آید. این نکته را هم باید در نظر داشته باشید که موضوع امنیت تنها به حوزه مجازی محدود نمی باشد بلکه حفاظت صحیح فیزیکی محل نگهداری سرورها هم اهمیت بسیار زیادی دارد.


پربازدیدترین : دیتاسنتر SoftLayer IBM چیست؟


حتی ساختمان محل نگهداری سرورها هم باید از لحاظ ساختار کلی و همچنین تهویه مناسب هوا دارای استاندارهای مشخصی باشد. در کنار امنیت فیزیکی مطمئنا امنیت مجازی شبکه هم بسیار حائز اهمیت است. به منظور تامین امنیت مجازی شبکه استفاده از فایروال‌ های بروز و همچنین تنظیمات صحیح شبکه و حق دسترسی اهمیت بالایی دارد.

4. قابلیت اطمینان

در این خصوص باید این سوالات را بپرسید و پاسخ مناسبی برای آن پیدا کنید؛ منابع تامین برق تا چه اندازه قابل اطمینان اند؟ آیا ژنراتورهای کافی وجود دارند تا بتوانند نیروی برق لازم پشتیبان را سریعا تامین نمایند؟ درباره سیستم های خنک کننده چه مواردی را در نظر گرفته اند؟ باید در نظر داشت که سرورها گرمای خیلی زیادی تولید می کنند و عدم خنک سازی مناسب آن ها می تواند خرابی و مشکلات سخت افزاری بسیاری را برای آن ها به همراه داشته باشد.

مهم تر از همه این که آیا سیستم های افزونگی redundant وجود دارد که بتوانند در شرایط اضطراری عملیات مستمر و سرویس دهی بی وقفه Availability را تضمین نمایند؟ هر زمان توانستید به این سوالات پاسخ کلی بدهید، می توانید موضوع قابلیت اطمینان را در دیتاسنترهای مختلف بررسی کنید و دیتاسنتر قابل اطمینان تری را برای استفاده خود یا سازمان خودتان انتخاب کنید.

5. ظرفیت خدمات شبکه

بیشتر کارایی یک دیتاسنتر تنها می تواند به خوبی طراحی زیرساخت شبکه آن باشد؛ لذا متغیرهایی مثل قابلیت اطمینان شبکه، سرعت و حتی امنیت مواردی به حساب می آیند که به شما سرنخ می دهند تا دریابید دیتاسنتر با چه استحکام و قدرتی طراحی شده است. همواره یک معیار مناسب انتخاب دیتاسنتر صحیح این است که از ظرفیت فیبر مناسب برای نیازهای فعلی و آینده برخوردار باشد. شرکت های مخابراتی ارائه دهنده سرویس های دیتاسنتر اشتراکی، به موجب شبکه خود، گزینه های ذاتی خوبی به حساب می آیند.

به همان صورت که کسب و کار شما در فضای رشد قرار می گیرد، نیاز نیست نگرانی درباره پهنای باند بیشتر یا فضای ذخیره سازی داده ها داشته باشید، چرا که این شرکت ها به سادگی قادرند ظرفیت های موجود در شبکه خود را در اختیار شما قرار دهند. یکی از بزرگ ترین نقاط قوت فضای مرکزداده اشتراکی قابلیت اتصال به سایر شبکه هاست.

این که آیا قصد دارید با شرکا، توزیع کنندگان یا حتی رقبای خود برای بررسی بیشتر با هم ارتباط بگیرید، اتصال می تواند برای کسب و کار شما ارزش حائز اهمیتی داشته باشد. پیش  از انتخاب، در خصوص با گزینه های ارتباطی موجود بررسی های کافی را انجام دهید. آیا سرویس دهنده بی طرف است و این که آیا آن ها از مجموعه بزرگ مشتریان برخوردارند که در شرایط کنونی با یکدیگر در ارتباط هستند؟

6. پشتیبان اضطراری

یکی از اصلی ترین موارد کلیدی قابلیت پاسخگویی و پیش بینی های دیتاسنتر برای انواع شرایط اضطراری و اورژانسی می باشد. دیتاسنتر که انتخاب می کنید، می بایست بتواند به شکل پیوسته و بدون تاثیر پذیری از چیزی مانند بروز بلایای طبیعی و حوادث، عملیات و کار خود را انجام دهد.


پربازدیدترین : احراز هویت ovh به زبان ساده


به منظور مقابله با این شرایط، یک سیستم پشتیبان اضطراری قوی شامل سیستم های اعلام و اطفاء حریق، ژنراتورهای برق و سیستم های جایگزین به منظور تداوم کار و سرویس دهی مناسب با وجود شرایط اضطراری الزامی می باشد.

7. انعطاف پذیری و مقیاس پذیری

برای کسب و کارها این که در طول یک روز، هفته یا ماه احتیاجات سریع در حال تغییر داشته باشند، چیز غیر منتظره و غیر معمولی نمی باشد، از همین روی باید توجه داشت که دیتاسنتری را انتخاب کنید که به سادگی امکان انعطاف پذیری در سرویس دهی را با توجه به آنچه که در هر زمان خاصی از کسب و کار شما لازم دارید، فراهم آورد.

از نظر مقیاس پذیری، رشد برای هر سازمان اجتناب ناپذیر است. با ثروت اطلاعاتی که در طول سال ها جمع آوری کرده اید، انتخاب یک دیتاسنتر مقیاس پذیر شما را قادر می سازد تا برای احتیاجات روز افزون کسب کار خود مجبور به خلاصه سازی و حذف و کوچک کردن منابع خود نباشید.

8. کیفیت اتصال و سرعت انتقال بالا

یکی از اصلی ترین فرق ها میان خدمات همگانی بی کیفیت و رده بالا، کانکشن می باشد. بهترین ارائه دهندگان ابر داده‌ های شما را شبیه‌ سازی می کنند و آن را در چندین دیتاسنتر در یک منطقه میزبانی می کنند. این موضوع در صورت قطع برق و یا شرایط اضطراری سطح افزونگی را افزایش خواهد داد و وقفه‌ ها را بهبود خواهد بخشید، چرا که تیم شما می‌ تواند به نزدیک‌ ترین دیتاسنتر مناسب وصل گردد.

تکرار اطلاعات ثانویه به صورت موثر بهترین تضمین برای ماندگاری فایل‌ های شما و دسترسی پذیری همیشگی به داده هاست، ولی ملاحظات دیگری درباره کانکشن هم وجود دارند که بایستی در نظر بگیرید. بیشتر کسب و کارها ارائه دهندگان ابریی را ترجیح می‌ دهند که به وسیله یک شبکه ایزوله و بدون اینترنت کار می کنند و این بدین معنی است که مرکز داده آن‌ ها به صورت کامل مستقل از ارائه دهندگان شبکه است.

یک مرکز داده خصوصی یا ابر خصوصی که در محل سازمان پیاده سازی شده باشد تا دغدغه های امنیتی و درز اطلاعات را کاهش دهد. در اینجا می بایست در انتخاب معماری ابری موردنظر توجه بیشتری به خرج دهید تا نقاط قوت یک زیرساخت ابری به خوبی در زیرساخت فناوری اطلاعات خصوصی شما مورد استفاده قرار گیرد.


پربازدیدترین : دیتاسنتر Azure به زبان ساده


به صورت کلی در نظر داشته باشید که انتقال اطلاعات در سرور با کمک اتصال اینترنت شبکه اصلی انجام می شود و با توجه به حجم بالای انتقال اطلاعات استفاده از یک اتصال سریع و باکیفیت بسیار حائز اهمیت می باشد؛ بیشتر مراکز داده معتبر برای اطمینان از کیفیت بالای اتصال از سیستم‌ های کابل نوری بهره می گیرند و در عین حال به منظور پیش بینی قطعی احتمالی از سیستم پشتیبان اتصال ماهواره‌ ای هم استفاده می کنند.

9. کادر فنی مجرب

حتی چنانچه قابلیت های فن‌ آورانه ارائه دهندگان ابر بر روی کاغذ عالی به نظر برسند، نیاز به توجه زیاد به آن ها نیست، مگر اینکه آن‌ ها به وسیله افراد حرفه‌ ای و با تجربه پشتیبانی شوند. جالب است بدانید که بیش از 70 درصد از کل مشکلات در زمان رکود با خطای انسانی به وجود می آیند، لذا شما سطح بهتری از خدمات را از یک میزبان حرفه‌ ای دریافت می کنید که یک کارمند متخصص را در مقابل یک کارمند که هزینه‌ های منابع انسانی را کاهش می دهد، استخدام می‌ نماید.

​در حال حاضر دنیا با کمبود نیروی کار متخصص در زمینه فناوری روبرو می باشد، لذا همواره از یک تولید کننده بالقوه ابر سوال کنید که برای آموزش استخدام‌ های جدید و جذب بهترین استعدادها چه روش هایی دارند؛ در واقع چنانچه آن ها نتوانند به شما به یک استراتژی واقعی اشاره نمایند، بایستی جوانب احتیاط را خیلی رعایت کنید. ​ولی حتی چنانچه یک ارائه دهنده پاسخ کافی ارده دهد، تعیین این که آیا آموزش کارکنان را دنبال می‌ کند یا نه، ساده تر از آن چیزی خواهد بود که گفته می شود. بررسی کنید که آیا یک ارائه کننده از صلاحیت مدیریت از افراد برخوردار است و کارمندان از رضایت شغلی بالایی برخودارند یا خیر.

هرچند این طور به نظر می آید که بسیاری از سرویس دهندگان ذخیره سازی ابری خدمات مشابهی ارائه می دهند، چنانچه از نزدیک نگاه کنید، تفاوت‌ های زیادی بین آن‌ ها از نظر تخصص، کارایی و ظرفیت پیدا می کنید. بدین منظور که دریابید کدام یک از خدمات مناسب شماست، این واقعیت را در نظر داشته باشید که انتخاب بهترین سرویس یعنی ایجاد تعادل بین منابعی که احتیاج دارید و بوجه ای که قادرید برای این خدمات هزینه کنید. ​

10. برق و الکتریسیته

برق رسانی به یک مرکز داده پر از سرورهایی که با حداکثر ظرفیت در حال فعالیت اند، به مقدار باورنکردنی انرژی احتیاج دارد که موجب می شود عملیات متکی بر سرورها به شدت به یک منبع تغذیه ثابت وابستگی پیدا کند. هرچند یک زیرساخت انرژی منطقه‌ ای که به خوبی نگهداری و تنظیم شده‌ است در اینجا فرق زیادی ایجاد می کند، در هیچ کجای جهان کاملا از قطع برق یا قطع برق مصون نخواهد بود.

​در ایران نیز هر چند وقت یک بار، خبر قطع شدن برق‌ ها یا سوختن ابزارهای خنک کننده در مراکز داده به گوش می رسد که موجب اعتراض و بعضا ساختن جک هم شده است. از همین روی شما فقط می بایست از یک اپراتور ذخیره ابر با یک سیستم پشتیبان انرژی مناسب برای میزبانی خدمات ماموریت – بحرانی بهره بگیرید. یا سرویس دهنده ای که وابسته به یک موقعیت مکانی یا یک دیتاسنتر خاص نباشد.

ژنراتورهای برق اضطراری در محل در صورت قطع برق بسیار ارزشمندند و همچنین سرویس دهندگان ابری قادرند آمادگی خود را با قابلیت افزونگی N+1 بر روی همه کامپوننت‌ ها و استفاده از منبع تغذیه بدون وقفه یا همان  ‏UPS نشان دهند. ​از آن جایی که خدمات ابری مقدار زیادی انرژی مصرف می‌ کنند، جای پای کربن بسیار زیادی بر روی این سیاره باقی خواهند گذاشت که اصلا خوشایند نخواهد بود، به خصوص برای مدافعان محیط زیست!


پربازدیدترین : احراز هویت در دیتاسنتر


لذا چنانچه دوست‌ دار محیط‌ زیست هستید، باید در نظر بگیرید که دیتاسنتر انتخابی شما برق خود را از منابع تجدید پذیر تهیه کند یا با سوخت فسیلی برق مراکز داده تامین گردد. به منظور یافتن بهترین گزینه خود از این نظر، به دنبال نسبت مصرف برق موثر یک ارائه دهنده خدمات ابری باشید و این را در نظر داشته باشید که هر چقدر این عدد کوچک تر باشد، برق پاک‌ تری درحال مصرف خواهد بود.


نتیجه گیری و کلام پایانی

صحبت از نیازهای کسب و کار، ما را به چند راهی انتخاب می کشاند؛ لذا پیش از این که به دنبال یک مرکز داده مناسب باشید، با تیم خود بنشینید و نیازهای خاص سازمان خود را روی کاغذ بنویسید و در گام بعدی با توجه به 10 عاملی که در این مقاله به شما معرفی کردیم و توضیح دادیم، می توانید انتخاب های خود را محدود کنید و امیدوارم که به شما در پیاده سازی و یافتن مرکز داده ای مناسب برای نیازهای مجموعه و شرکتتان کمک شایانی نماید.

در این مطلب همانطور که قول داده بودیم، در مورد نحوه انتخاب دیتاسنتر مناسب توضیحات خوبی به شما دادیم.

همچنین اگر دوست دارید در مورد عجیب ترین دیتاسنتر دنیا یعنی دیتاسنتر Natick که کف اقیانوس فعالیت می کند، اطلاعات کسب کنید، همین الان این مطلب را مطالعه فرمایید.

در مورد انتخاب دیتاسنتر مناسب اگر تجربه یا نظری دارید، لطفا در بخش دیدگاه ها بنویسید.


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *