دیتاسنتر SoftLayer IBM یکی از قدرتمندترین مراکز داده دنیا به حساب می آید که از سال 2013 تا به امروز خدمات متنوع و بسیار خوبی را در اختیار کاربران خود قرار داده است و به همین دلیل در این مطلب تصمیم داریم به این بپردازیم که دیتاسنتر SoftLayer IBM چیست، چطور کار می کند و اجزای تشکیل دهنده آن کدامند؛ در نظر داشته باشید که در این مقاله، هر چیزی که نیاز باشد در مورد دیتاسنتر سافت لایر بدانید را برای شما آورده ایم تا از مطالعه سایر مقالات بی نیاز شوید، پس تا انتها همراه احراز بمانید.

دیتاسنتر SoftLayer IBM

در ابتدا جالب است بدانید که زیرساخت های ابری IBM شامل سرورهای مجازی، اختصاصی و فضای ذخیره سازی اطلاعات به وسیله شبکه که ترکیبی از شبکه های خصوص و عمومی و مدیریت شده می باشد، است. این زیرساخت راهکاری برای بهبود و استفاده از تکنولوژی های جدید مثل کلان داده، بازاریابی دیجیتال، شرکت های تجارت الکترونیک، ابر خصوصی و هاستینگ و بازی سازی را در اختیار کاربران قرار داده است. مرکز داده های متعدد و جهانی که IBM و Softlayer آن ها را مورد استفاده قرار می دهند، همه به یک صورت پیکربندی شده و به یک میزان سرویس دهی می کنند؛ با این وجود هر مرکز داده IBM در هر نقطه ای از دنیا شامل 7500 تا 40 هزار سرور است که میانگین آن تقریبا 12 هزار سرور در هر دیتاسنتر می باشد.


پربازدیدترین : دیتاسنتر چیست و چطور کار میکند؟


گفتنی است که هر رک سرور می تواند حدود 40 گیگابایت در ثانیه داده انتقال دهد و هر دیتاسنتر توانایی انتقال بیش از 10 گیگابایت داده در ثانیه را داراست. مراکز داده IBM هر یک از چندین نیروگاه برق و شبکه ارتباطی برخوردارند که این شامل ژنراتور های تولید برق و باطری به منظور ذخیره برق در زمان های اضطراری است. شرکت سافت لایر به شکل منظم شرایط و محیط سیستم ها را در هر دیتاسنتر برای تضمین پایداری و اجرای بهتر مورد بررسی قرار می دهد و همچنین مراکز داده از نفوذ فیزکی به سرورها محافظت شده اند که بدین وسیله، دسترسی به اتاق های سرور فقط برای کارکنان تایید شده قابل انجام خواهد بود؛ همچنین مامورانی به منظور کنترل رفت و آمد به داخل دیتاسنتر در نظر گرفته شده است. در ادامه در مورد دیتاسنتر SoftLayer IBM بیشتر توضیح داده ایم؛

شبکه دیتاسنتر سافت لایر

به صورت کلی شبکه سافت لایر شامل یک شبکه خصوصی، عمومی و مدیریت شده از نظر ترافیک است که ترافیک هر یک از طریق یک کارت شبکه مجزا عبور می نماید که تفکیک و ایمن کردن ترافیک خروجی را امکان پذیر می کند. این شبکه می تواند ارتباطی بیش از 2 هزار گیگابایت در ثانیه را میان دیتاسنترها و نقاط همجوار خود برقرار کند، همچنین از لینک مشترک با سرویس دهنده و ارائه کنندگان خطوط ارتباطی و اینترنتی نیز برخوردار می باشد. شبکه مورد نظر از سال 2008 دارای IPv6 است که در قیاس با تعداد کم Ipv4، محدود نیست. همچنین خطوط ارتباطی میان سرورها در مرکز داده از حملات DOS و DDOS ایمن هستند.

شبکه عمومی به منظور اتصال و انتقال اطلاعات و ترافیک به نزدیک ترین Points و حرکت به طرف مرکز داده سافت لایر از طریق خطوط شبکه ارتباطی، طراحی شده است؛ لذا این کار موجبات کاهش تعداد Hop های شبکه و کوتاه کردن دست ارائه دهندگان سرویس شده، این شبکه عمومی دارای سرویس DNS، چندین Backbone اینترنت، پهنای باند ورودی نامحدود و IP routing اتوماتیک و مدیریت شده است. شبکه خصوصی که از شبکه عمومی مجزاست، اتصالات سرویس های مشتریان در مراکز داده سافت لایر را کنترل می نماید. با استفاده از این شبکه مشتریان قادرید اطلاعات را میان سرورها بدون هزینه، منتقل کنید و به بسته های بروزرسانی سافت لایر و پچ سرورها، مخازن نرم افزاری و backend سرویس دسترسی یابید.

همچنین این شبکه به مشتریان یک شبکه مجازی به طور خصوصی Vlan ،resolver های خصوصی DNS و همچنین منابع ذخیره سازی و بکاپ گیری متمرکز اطلاعات را ارائه می دهد. همه سرورهای سافت لایر به یک شبکه مدیریت شده وصل هستند. این امکان، مشتریان را قادر می سازد تا اجازه کار با سرورهای خود با فرض بودن در مقابل سرور و همراه داشتن صفحه کلید، مانیتور و موس را صورت فیزیکی داشته باشند. مشتریان توانایی تعمیر و اجرای کارهای مدیریتی مثل تعویض سیستم عامل و حتی مشاهده سرور در روند boot را خواهند داشت.

امنیت چند لایه softlayer 

به علاوه قابلیت های استاندار امنیتی که در سیستم ها لحاظ شده است، کاربران سافت لایر قادرند از طریق شخصی سازی لایه های امنیتی و حفاظتی که وجود دارد، زیرساخت های خود را ایمن تر کنند که این موارد شامل تشخیص نفوذ، حفاظت و جلوگیری، امنیت مرتبط با لوازم مجازی، اسکنر ویروس و حفره های امنیتی، احرازهویت دو مرحله ای و فایروال های سخت افزاری است.


پربازدیدترین : بهترین دیتاسنترهای جهان


همچنین دو گواهینامه SSL از شرکت Symantec و 3 گواهینامه از GeoTrust هم برای این پلتفرم در نظر گرفته شده است. آخرین روش امنیتی، تکنولوژی Intel’s Trusted Execution است که پردازش محور می باشد و کلیدهای اجزای گوناگون سرور را با وضعیت مطمئن آن ها قبل از بوت شدن سرور، مقایسه می نماید. این تکنولوژی برای سرورهای مبتنی بر پردازنده های هشت Xeon قابل دسترس می باشد.

گزینه های سرور دیتاسنتر SoftLayer

این پلتفرم سرورهای فیزیکی را با سرورهای مجازی درآمیخته است و یک پلتفرم ابری یک پارچه با مدیریت و کنترل کامل زیرساخت آن، آماده کرده است که می توان هزینه استفاده از سرویس های  آن را به طور ماهانه و ساعتی محاسبه کرد و پرداخت. سرورهای فیزیکی در سایت به عنوان Bare metal شناخته می شوند و امکان پیکربندی و استفاده از تمام منابع سخت افزاری را دارا می باشند و این در حالی است که سرورهای مجازی در تعداد CPU core ،memory، فضا محدود هستند. تعداد سیستم های عامل و پهنای باند خروجی رایگان از دیگر گزینه هایی است که این سرور ارائه می کند. در کنار سرورهای فیزکی استاندارد، سافت لایر 3 پیشنهاد مخصوص دیگر نیز ارائه می کند که در ادامه آن ها را بررسی کردیم؛

نخستین مورد واحد پردازش گرافیک است؛ موتور همه تفسیر کنندگان کارت های گرافیک را می توان در راستای افزایش قدرت پردازش برای کارهایی مثل داده کاوی و پردازش ویدیوهای سه بعدی، به سرور افزود. همچنین سرورها از حداکثر 36 هارد دیسک برای ذخیره سازی اطلاعات حجیم برخوردارند. نهایتا کاربران قادرند کل سرورهای خود را به منظور کاهش latency و افزایش سرعت ارتباط میان سرورهای یک rack قرار دهند. سرورهای مجازی قادرند به شکل عمومی یا خصوصی از nodeهای ابر عمومی cloud مرتبط با softlayer باشند. گزینه عمومی منابع را میان سایر کاربران اشتراک گذاری می کند و این در حالی است که گزینه خصوصی اساساً برای یک مشتری لحاظ می شود.

شایان ذکر است که اولین Storage سرورهای مجازی، به صورت محلی در همان سرور است و یا بخشی از یک شبکه ذخیره سازی به حساب می آید. Storage های قابل حمل را می توان به عنوان دومین Storage در نظر گرفت. 18 عدد از دیتاسنتر های SoftLayer IBM امکان ارائه حافظه SSD به طور local storage و بدون هزینه مجدد، در سرورهای مجازی را برخوردارند و این در حالی است که سایر دیتاسنترها امکان انتخاب بین SSD و SATA را فراهم می کنند. در مورد احراز هویت ovh اینجا به شما آموزش های لازم را داده ایم.

هر دو نوع سرور مجازی و فیزیکی از تعدادی سیستم عامل، کنترل پنل، برنامه های پایگاه داده و نرم افزارهای جانبی برخوردار است که هر کدام از آن ها از یک لایسنس معتبر برخوردارند و هزینه آن به شکل ماهانه منظور می شود. همچنین 3 نوع بسته گوناگون برای مانیتورینگ و گزارش گیری در نظر گرفته شده است ولی با این وجود مشتریان قادرند گزارش گیری دلخواه خود را به وسیله برنامه نویسی و API های موجود انجام دهند. پیکربندی های سرور که سرور ایمیج نیز شناخته می شود، می توانند بین سرور های مجازی و فیزیکی منتقل شوند و همچنین از امکان import و export نیز پشتیبانی می کنند.

سرورها قادرند از طریق یک سیستم rescue برای عیب یابی و رفع مشکلات سرور، بوت شوند که این امکان از نصب مجدد سیستم عامل جلوگیری می کنند. افزایش ظرفیت سرورها را می توان از طریق امکانات موجود در بستر نرم افزاری سافت لایر در دستور کار قرار داد. این بستر امکان افزودن و یا حذف سرورهای مجازی به طور اتوماتیک متناسب با تنظیمات انجام شده به وسیله کاربران را داراست که هزینه منابع مازاد استفاده شده با توجه به نیاز و مصرف قابل پرداخت خواهد بود.

برنامه های مختلف پلتفرم سافت لایر

به علاوه برنامه های آموزشی که دارند، این پلتفرم 4 برنامه دیگر برای منفعت کاربران در اختیار آن ها قرار می دهد. برنامه کاتالیز به استارتاپ هایی که جزو یکی از همکاران کارآفرین و یا جزو برنامه شتاب دهنده هستند، پشتیبانی و زیرساخت رایگان در اختیار آن ها می گذارد. همچنین از سرویس نمایندگی، پلن هایی نمایندگی درصدی نیز برخوردار است. فارغ از نوع محصول، سافت لایر به طور نامحدود دسترسی به پشتیبانی خود را برای کاربران در نظر گرفته است.


پربازدیدترین : احراز هویت هتزنر


جالب است بدانید که این پشتیبانی شامل مستندات آنلاین، مستندات مرتبط با APIها، شبکه های اجتماعی، تلفن، سیستم ارسال تیکت و چت می باشد و از یک خط تلفن اختصاصی برای زبان های گوناگون مثل انگلیسی، فرانسوی، اسپانیای، پرتغالی، آلمانی، عربی، ایتالیایی و ژاپنی برخوردار است، هچمنین سافت لایر از کلاس های آموزشی، وبینار و ویدیو هایی در کانال یوتیوب خود برخوردار است که کاربران به وسیله آن ها می توانند دانش خود را در زمینه های مختلف تا حدود بسیار زیادی، به صورت رایگان افزایش دهند.

برنامه های موبایل و دسکتاپ برای پرتال کاربران

باید گفت که رابط تحت وب امکان دسترسی به بیش از 200 نوع سرویس گوناگون در زیر ساخت سافت لایر را فراهم آورده است، همچنین کاربران قادرند کارایی سرورهای خود را مورد بررسی قرار داده و آن ها را کنترل و مدیریت کنند؛ همچنین توانایی مدیریت فاکتور سرویس های سافت لایر، مدیریت کاربران، بازیابی رمز عبور، ایجاد سرویس جدید و دریافت پشتیبانی از طریق چت آنلاین را نیز خواهند داشت.

همه این ها از طریق APIهای سافت لایر در دسترس کاربران است، لذا کاربران قادرند پرتال و کنترل پنل شخصی خود را به وسیله این API، با دیتاسنتر SoftLayer IBM یکپارچه سازی نمایند. البته این را هم باید گفت که اپلیکشن موبایل هم برای IOS و Android در نظر گرفته شده است که اجازه دسترسی به تیکت ها، مانیتور کردن Device ها و پهنای باند، خاموش و ریستارت کردن سرورها، مشاهده فاکتورها و پرداخت آن ها و بررسی محتوای ذخیرده شده در Object Storage ها را برای آن ها فراهم می کند.

هاستینگ مدیریت شده سافت لایر

چنانچه یک مشتری تیم فنی نداشته باشد و یا نخواهد با مشکلات و سختی های مدیریت سرورها مواجه شود، سافت لایر امکان ارائه پشتیبانی کامل و مدیریت شده سرویس ها را در اختیار وی قرار خواهد داد. تیم مدیریتی و فنی با مشتری به منظور تعیین اهداف تجاری، احتیاجات فنی و فرایندهای آن، در ارتباط خواهند بود. آن ها سروی مطابق با احتیاجات شما را طراحی و راه اندازی می کنند که شامل بکاپ گیری، تغییر مدیریت، پایگاه داده، امنیت، مانیتورینگ و گزارش گیری می شود.


پربازدیدترین : احراز هویت vultr


بعد از ایجاد سرویس، آن ها برای مانیتور، بهینه سازی، بروز رسانی سرور به صورت 24 ساعته اقدامات لازم را در دستور کار خود قرار می دهند. به عنوان بخشی از حساب کاربری، کاربران قادرند از مزیت های سرویس تغییر کد دیجیتالی سافت لایر نیز استفاده کنند. این سرویس امکان تغییر فرمت های صوتی و ویدویی به سایزها و فرمت های گوناگون را در اختیار کاربران قرار می دهد، به صورت که کامپیوتر کاربران درگیر پردازش این فرایند نباشد.

ثبت نام و احراز هویت در دیتاسنتر SoftLayer

حال که دیگر از خدمات و سرویس های گسترده این پلتفرم اطلاع دارید، شاید تصمیم بر این بگیرید که از خدمات آن ها استفاده کنید؛ نکته شایان ذکر اینجاست که متاسفانه در حال حاضر کلیه خدمات و سرویس های این پلتفرم معتبر برای کاربران ایرانی به دلیل تحریم، مسدود می باشد و کاربران ایرانی نمی توانند به صورت مستقیم از ایران و با اطلاعات شخصی خود برای ثبت نام و احراز هویت اکانت سافت لایر خود اقدام نمایند! ولی آیا این پایان ماجراست یا راهکار مطمئن دیگری هم وجود دارد؟

سامانه احراز برای آن دسته از کاربرانی که می خواهند از صرافی های دیجیتالی، بروکرهای فارکس، دیتاسنترهای معتبر و یا به صورت کلی سایت های خارجی که به کاربران ایرانی خدمات نمی دهند، استفاده کنند، می توانند از خدماتی که سامانه احراز در خصوص ثبت نام و احراز هویت حساب های کاربری ارائه می دهد استفاده کنند. بدین صورت که براث مثال سفارش ثبت نام و احراز هویت دیتاسنتر سافت لایر را ثبت می کنند و تنها کافی است 2 الی 3 روز کاری به کارشناسان احراز زمان دهند تا امور مربوط به احراز هویت حساب کاربری سافت لایر را انجام دهند و در ادامه دسترسی اکانت سافت لایر شما برایتان ارسال می شود و در ادامه قادرید از تمامی خدمات این وب سایت معتبر، بدون محدودیت و نگرانی استفاده کنید.

در نظر داشته باشید که پس از دریافت دسترسی از کارشناسان احراز، بهتر است رمز عبور به حساب کاربری خود را تغییر دهید تا دیگر این تنها خودتان باشید که به اکانت سافت لایرتان دسترسی دارید. همچنین این نکته را باید گفت که کارشناسان احراز همواره در کنار شما هستند تا اگر ابهام، سوال و یا مشکل احتمالی برای شما پیش آمد، سریعا برطرف شود. شما بدین وسیله دیگر می توانید بدون ترس و نگرانی از مسدود شدن حساب کاربری و محدودیت های فراوان به دلیل ایرانی بودن، از تمامی خدمات دیتاسنتر معتبر سافت لایر به عنوان یک کاربر عادی استفاده نمایید. اگر در این خصوص به اطلاعات بیشتری احتیاج دارید، لینک احراز هویت در دیتاسنتر راهنمایی های لازم را در اختیار شما قرار خواهد داد.

نکات مهم درباره دیتاسنتر SoftLayer IBM

  • این پلتفرم، یک پلتفرم رایانش ابری عمومی است که طیف گسترده ای از خدمات، مثل خدمات رایانش، شبکه، ذخیره سازی، امنیت و توسعه نرم افزارها را در اختیار کاربران قرار می دهد. اینترنت یا اتصال اختصاصی، پل ارتباطی کاربران با خدمات IBM SoftLayer محسوب می شود.
  • این پلتفرم به خدمات دهنده زیرساخت به عنوان یک سرویس شهرت پیدا کرده است و این بدین معنی است که نوعی رایانش ابری که در آن سخت افزار، نرم افزار و دیگر اجزای زیرساختی،‌ در اختیار کاربران قرار می گیرد.
  • پلتفرم IBM SoftLayer، پیکربندی های گوناگون سرور مجازی و فیزیکی را با سیستم عامل ها و پلتفرم های پایگاه platforms ارائه می‌ دهد.
  • خدمات ذخیره سازی ابری SoftLayer شامل خدمات بلاک، فایل، آبجکت و پشتیبان‌ گیری می باشد. خدمات شبکه شامل متعادل‌ کردن بار ترافیک، پیوندهای مستقیم که اتصالی خصوصی با یک مرکز داده در سافت لایر، سرویس‌ های دامنه و تجهیزات شبکه‌ های مجازی‌ شده برقرار می نماید.
  • سایر خدمات SoftLayer شامل ارائه خدمات امنیتی مثل فایروال‌ ها، مدیریت گواهی SSL و همچنین خدمات توسعه برنامه‌ هایی مثل صف پیام‌ و رمزنگاری دیجیتال می شود.
  • جالب است بدانید که این پلفترم یکپارچه‌ سازی و اتوماسیون را در سطوحی عالی ارائه می دهد؛ لذا مدیران قادرند تمام عناصر سرویس را از طریق API ها، پورتالِ وب و برنامه های تلفن همراه، مدیریت و یکپارچه سازی نمایند. همچنین با استفاده از دیگر ابزارها قادرند اطلاعات سرورهای فیزیکی و مجازی را زمانی که نیاز به تغییر، جابجایی بود، جابجا کنند یا منابع سرور خود را بیشتر کنند.
  • در جولای 2013، شرکت IBM، شرکت سافت لایر را که در سال 2005 راه اندازی شده بود، خریداری کرد. در حال حاضر سافت لایر اساس و زیربنای خدمات ابری IBM به حساب می آید.
  • از رقبای اصلی این پلتفرم می توان به Amazon Web Services ،Microsoft Azure و Google Cloud Platform اشاره کرد ولی سافت‌ لایر در تلاش است تا خود را به نسبت سایر رقبا متمایز کند و این کار را با تمرکز بر توانایی ادمین‌ ها در ایجاد منابع گرانولار مثل سرورهای فیزیکی امکانپذیر می باشد. نکته جالب توجه اینجاست که این شرکت مجموعه‌ ای از دیتاسنترها و پایگاه‌ های عملیاتی شبکه‌ ای را در سرتاسر آمریکای شمالی، اروپا و آسیا نگهداری می‌ کند که از طریق لینک‌ های شبکه‌ ای خصوصی به هم دیگر اتصال دارند.

در این مطلب همانطور که قول داده بودیم، در مورد دیتاسنتر SoftLayer IBM و ویژگی هایی که دارد صحبت کردیم.

همچنین اگر دوست دارید درباره رفع مسدودی حساب بایننس نیز اطلاعات کسب کنید، توصیه داریم حتما همین الان روی لینک مورد نظر کلیک کنید و آن را به دقت مطالعه فرمایید.

تا به حال از خدمات دیتاسنتر SoftLayer IBM استفاده کرده اید؟ اگر تجربه ای در این خصوص دارید، لطفا با ما و سایر کاربران احراز در میان بگذارید.


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *