نرخ بهره کشورها و به خصوص نرخ بهره آمریکا که توسط فدرال رزور مشخص می شود، همواره اثرات زیادی بر اقتصاد و بازارهای مالی کشورهای مختلف دنیا داشته است، چرا که ارتباط مستقیمی بین نرخ بهره و اقتصاد وجود دارد؛ در این مطلب از سری مقالات آموزشی سامانه احراز قصد داریم تاثیر نرخ بهره در فارکس را بررسی کنیم و توضیح دهیم که تاثیر افزایش نرخ بهره در فارکس چگونه است و در صورت کاهش نرخ بهره ، بازار فارکس چه واکنش هایی از خود نشان می دهد؛ بنابراین برای درک بهتر تاثیر نرخ بهره در فارکس به شما پیشنهاد می کنم که این مطلب را تا انتها مطالعه فرمایید.

تاثیر نرخ بهره در فارکس

به صورت کلی می توان این طور گفت که نرخ بهره نیروی محرکه اقتصادها و سیستم مالی دنیاست. همه چیز در سیستم مالی جهانی مطابق با نرخ بهره مشخص خواهد شد. فارکس به وسیله متغیرهای بسیاری اداره می شود، ولی نرخ بهره ارز عامل اساسی می باشد که بیش از همه آن ها حاکم است. به بیان ساده، پول سعی دارد ارز را با بالاترین نرخ بهره واقعی دنبال نماید. نرخ بهره واقعی از نرخ بهره اسمی تورم کم تر است. تریدرهای فارکس می بایست نرخ ارز بانک مرکزی هر کشور را پیش بینی نمایند و مهم تر از آن در صورت تغییر انتظار می رود که حرکات را در ارزها پیش بینی نمایند.


پربازدیدترین : آموزش فارکس از مبتدی تا پیشرفته


زمانی که تریدرها در مورد نرخ بهره بحث می کنند، به صورت معمول به نرخ بهره بانک مرکزی می پردازند. نرخ سود برای تریدرهای فارکس بسیار حائز اهمیت است، چرا که زمانی که نرخ بهره مورد نظر تغییر می نماید، ارز به صورت کلی از آن پیروی می نماید. بانک مرکزی چندین ابزار سیاست پولی دارد که می تواند از آن ها به منظور تأثیرگذاری بر نرخ بهره استفاده نماید. به عبارت ساده نرخ بهره سود بانکی می باشد که افراد را به این سمت سوق می دهد تا پول های خود را در بانک، سپرده کنند، چرا که سرمایه گذاری در بانک در عینی که ایمن است، هیچ گونه ریسکی هم به همراه ندارد.

در واقع بانک مرکزی وظیفه دارد که تورم را مدیریت نماید و برای تقویت وضیت ثبات قیمت ارز کشورش اقدام کند، از همین روی بانک مرکزی هر کشوری می تواند اقداماتی را انجام دهد تا موجبات کاهش یا افزایش میزان این نرخ را فراهم کند. تغییرات نرخ بهره که به وسیله هر یک از بانک‌ های مرکزی بزرگ اقتصاد جهان صورت می پذیرد، می‌ تواند تاثیر بسیاری بر بازار ارز داشته باشد. این تغییرات نرخ به صورت معمول پاسخی به شاخص های اقتصادی در طول ماه می باشد. آن ها به صورت بالقوه قادرند بازار را بلافاصله بعد از انتشار و با قدرت کامل حرکت دهند. تغییرات نرخ بهره می‌ تواند تاثیر زیادی بر تریدرها داشته باشد. لذا درک نحوه پیش‌ بینی و واکنش به آن ها در تلاش برای تضمین سود بسیار حائز اهمیت خواهد بود.

نرخ بهره به زبان ساده

بهره در اصل هزینه‌ ای به حساب می آید که به منظور استفاده از دارایی به وام گیرنده وارد می‌ گردد. در نظر داشته باشید که دارایی‌ های وام گرفته شده می‌ تواند شامل وجه نقد، کالاهای مصرفی، وسایل نقلیه و دارایی باشد. نرخ بهره برای بیشتر معاملات وام یا استقراضی اعمال می‌ شود. افراد به منظور خرید خانه، تامین مالی پروژه‌ ها، راه‌ اندازی یا تامین مالی مشاغل یا پرداخت شهریه دانشگاه، پول قرض می کنند. کسب و کارها به منظور تامین مالی پروژه‌ های سرمایه‌ ای وام دریافت می کنند و با خرید دارایی‌ های ثابت و طولانی مدت مثل زمین، ساختمان و ماشین آلات، فعالیت‌ های خود را وسیع تر می کنند.

پول قرض گرفته شده یا به طور یکجا در تاریخ از پیش تعیین شده و یا به شکل اقساط دوره‌ ای بازپرداخت می گردد. پیش از این که به تشریح اثرات نرخ بهره در فارکس اشاره کنیم، اجازه دهید اندکی درک شما را نسبت به این موضوع بیشتر کنیم. برای وام‌ ها، نرخ بهره به اصل پول که مبلغ وام است، در نظر گرفته می شود. نرخ بهره عبارت است از هزینه بدهی برای وام گیرنده و نرخ بازده برای وام دهنده. پولی که بایستی بازپرداخت شود، به صورت معمول بیشتر از مبلغ وام گرفته شده است، چرا که وام دهندگان به منظور از دست دادن استفاده از پول در طول دوره‌ وام، به جبران خسارت احتیاج دارند، به این خاطر که وام‌ دهنده می‌ توانست به جای ارائه وام، وجوه را در آن دوره سرمایه‌ گذاری نماید و با استفاده از دارایی خود برای کسب درآمد اقدام کنند.

فرق بین کل مبلغ بازپرداخت و وام اصلی، بهره شارژ شده می باشد؛ لذا وقتی که وام‌ گیرنده از لحاظ وام‌ دهنده کم ریسک محسوب شود، به صورت معمول نرخ بهره به مراتب کم تری از او دریافت خواهد شد. چنانچه وام‌ گیرنده با ریسک بالا محسوب شود، نرخ بهره‌ ای که از آن‌ ها دریافت می‌ شود، به مراتب بالاتر است که به وام با هزینه بالاتر منتهی خواهد شد. به عنوان مثال چنانچه 300 هزار دلار وام مسکن از بانک دریافت کنید و در قرارداد وام قید شده که نرخ سود وام 4 درصد است و این بدین معنی است که شما می بایست مبلغ اصلی وام 300 هزار دلار + (300 هزار دلار ضربدر 4 درصد) را به بانک پرداخت نمایید؛ که می شود 300 هزار دلار + 12 هزار دلار = 312 هزار دلار؛

چرخه اقتصادی به زبان ساده

به صورت کلی اقتصاد یا در حال انقباض است یا در حال انبساط؛ زمانی که اقتصادها در انبساط اند، همه وضعیت بهتری دارند و زمانی که اقتصادها در حال انقباض اند که در واقع رکود اقتصادی را شاهد هستیم، وضعیت بدتری دارند. می توان گفت که همواره بانک مرکزی می خواهد تورم را کنترل نماید، در حالی که به اقتصاد اجازه می دهد با سرعت متوسط رشد کند، زمانی که اقتصادها در حال انبساط هستند که در واقع رشد تولید ناخالص داخلی مثبت را به همراه دارد، مصرف کنندگان برای کسب درآمد بیشتر اقدام می کنند که این درآمد بیشتر، به هزینه بیشتر منتهی خواهد شد که منجر به پول بیشتر در تعقیب کالاهای کم تری می شود و تورم را به همراه خواهد داشت.


پربازدیدترین : بازار فارکس یا ارز دیجیتال مناسب تر است؟


از طرفی در صورت عدم کنترل تورم، فاجعه اصلی به بار خواهد آمد، لذا بانک مرکزی در تلاش است با افزایش آن، تورم را در سطح هدف خود یعنی 2 درصد (برای بیشتر بانک های مرکزی) نگه دارد. افزایش آن وام را گران تر می کند و به کاهش هزینه ها و تورم کمک شایانی خواهد کرد. چنانچه اقتصاد در حالت انقباض باشد (رشد تولید ناخالص داخلی منفی) بانک مرکزی نرخ بهره را برای افزایش هزینه و سرمایه گذاری کاهش خواهد داد. شرکت ها آغاز به وام گرفتن پول با سود پایین برای سرمایه گذاری در پروژه ها می نمایند و این موجب افزایش اشتغال، رشد و نهایتا تورم خواهد شد.

چرا نرخ بهره در بازار فارکس حائز اهمیت است؟

سناریویی را متصور شوید که در آن قادرید با استفاده از پس انداز استاندارد، به منظور حسابداری یک شرکت بانکی باثبات واقع در یک کشور توسعه یافته، بازدهی سالانه ۳ درصد دریافت نمایید. اگر چنین باشد و بانک‌ های تجاری یا دولت‌ ها بازده سالانه نسبتا بالایی را جهت سپرده‌ گذاری وجوه در یک حساب پس‌ انداز ارائه دهند، بیشتر مردم ترجیح می‌ دهند این گزینه را به جای سرمایه‌ گذاری در بازارهای سهام مورد استفاده قرار دهند، چرا که از نظر تئوری، در بازار سهام یا هر نوع سرمایه گذاری دیگری، اساسا قادرید بازدهی 10 الی 20 درصدی یا حتی بالاتری را کسب کنید و در طرف مقابل می‌ توانید پول خود را نیز از دست بدهید!

بدیهی است که بیشتر سرمایه گذاران ترجیح می‌ دهند به جای سرمایه گذاری پول خود در نوعی از سرمایه گذاری که ریسک بالایی است، ریسک پایینی را متقبل شوید و بازده سالانه مطمئنی دریافت نمایند. بدین شکل، نرخ بهره بالاتر در یک کشور خاص بدین معنی خواهد بود که پول به سیستم مالی آن جریان پیدا می کند و تقاضا برای پول محلی افزایش پیدا خواهد کرد. این طور فرض کنید که کشور دیگری با همان ریسک و شرایط یکسان نرخ‌ های خود را به 3.5 درصد رسانده است؛ پول کجا می رود؟ با در نظر گرفتن این امر، یک عامل دیگر در خصوص با نرخ بهره و معاملات فارکس اثرگذار خواهد بود.

به عنوان مثال نرخ بهره آرژانتین در شرایط کنونی 37 درصد است، ولی کشوری پرخطر برای سرمایه‌ گذاری به حساب می آید، چرا که تورم بالای 51 درصد در آن به چشم می خورد و از سال ۱۸۲۷ تا به امروز، ۷ بار نکول کرده است و این به هیچ عنوان نشانه خوبی نخواهد بود. زمانی که به دنبال نرخ بهره برای پیش‌ بینی حرکت‌ های آتی قیمت ارزهای خارجی هستید، بهتر است تنها بر روی ارزهای اصلی و فرعی متمرکز شوید. کشورهای کم تر توسعه‌ یافته به صورت معمول نرخ‌ های بهره بیشتری دارند، که در این خصوص، عامل مهمی برای تعیین قدرت یا ضعف اقتصاد آن ها نخواهد بود!

عوامل تعیین کننده نرخ بهره در فارکس و بانک‌ ها چیست؟

نرخ سودی که بانک‌ ها لحاظ می کنند با توجه به عوامل مختلفی مثل وضعیت اقتصاد مشخص می شود. بانک مرکزی یک کشور برای مثال فدرال رزرو در آمریکا، نرخ بهره را مشخص می کند که هر بانک از آن به منظور تعیین محدوده APR خود استفاده می نماید. زمانی بانک مرکزی نرخ بهره را در سطح بالایی تعیین می‌ کند، هزینه بدهی افزایش پیدا خواهد کرد. زمانی که هزینه بدهی بالا باشد، مردم را از استقراض منصرف می‌ کند و تقاضای مصرف کننده را کند می‌ کند؛ همچنین نرخ بهره با تورم افزایش پیدا می کند.

لذا به منظور مبارزه با تورم، امکان دارد بانک ها الزامات ذخیره بالاتری را در نظر بگیرند، عرضه پول محدود شود، یا تقاضای بیشتری برای اعتبار وجود داشته باشد. در یک اقتصاد با نرخ بهره بالا، مردم برای پس انداز پول خود اقدام می کنند، چرا که از نرخ پس انداز بیشتر دریافت می نمایند. بازار سهام آسیب می‌ بیند، چرا که سرمایه‌ گذاران ترجیح می‌ دهند از نرخ بالاتر پس انداز بهره بگیرند تا این که در بازار سهام با بازده کم تر سرمایه‌ گذاری نمایند. همچنین کسب و کارها دسترسی محدودی به منابع مالی سرمایه از طریق بدهی دارند که به انقباض اقتصادی منتهی خواهد شد.


پربازدیدترین : انتخاب بروکر مناسب برای فارکس


به صورت معمول اقتصادها در دوره‌ هایی با نرخ بهره پایین تحریک می‌ شوند، چرا که وام گیرندگان به وام‌ هایی با نرخ‌ های ارزان دسترسی دارند؛ به این خاطر که نرخ بهره در پس‌ انداز کم است، این امکان وجود دارد که مشاغل و افراد وسایل سرمایه‌ گذاری پرریسک‌ تری مثل سهام را به فروش برسانند و حتی خریداری کنند. در واقع این هزینه‌ ها به اقتصاد دامن می‌ زند و به بازار سرمایه تزریق خواهد شد که به توسعه اقتصادی منتهی خواهد شد و این در حالی است که دولت‌ ها نرخ‌ های بهره کم تر را ترجیح می‌ دهند، ولی نهایتا به عدم تعادل بازار منجر خواهد شد که در آن تقاضا از عرضه بیشتر است و تورم را به همراه خواهد داشت. وقتی که تورم را شاهد هستیم، نرخ‌ های بهره نیز افزایش پیدا خواهد کرد تا سرمایه گذاران به راکد کردن پولشان ترغیب شوند که معمولا این طور نخواهد بود.

استفاده از تفاوت نرخ بهره در فارکس

معامله گران فارکس از فرق نرخ بهره بین دو ارز برای ورود به موقعیت‌ های طولانی مدت و بهره برداری از تفاوت نرخ بهره دو کشور بهره می گیرند؛ در حقیقت این تکنیک به عنوان تجارت حمل و نقل شناخته می‌ شود و یکی از پطرفدارترین روش‌ هایی به حساب می آید که تریدرهای فارکس جهت خرید یک ارز در مقابل دیگری از آن بهره می گیرند. به منظور معامله تفاوت‌ های نرخ بهره، یک تریدر به دنبال خرید یک جفت ارز با نرخ بهره بالاتر و فروش یک ارز با نرخ بهره پایین است. این تریدر را قادر می سازد تا بازده سالانه تفاوت بین نرخ‌ ها را بدون توجه به جهت جفت ارز دریافت نماید.

برای مثال چنانچه الآن قصد خرید دلار نیوزلند و فروش ین ژاپن را دارید، قادرید سالانه ۰.۸۵ درصد بازدهی دریافت نمایید، چرا که نرخ بهره اسمی در نیوزلند ۰.۷۵ درصد و نرخ بهره اسمی در ژاپن منفی ۰.۱۰ درصد می باشد. متأسفانه در شرایط فعلی بازار، به علت سیاست‌ های بانک مرکزی در سرتاسر دنیا با نرخ بهره نزدیک به صفر، استفاده از استراتژی تجارت حمل و نقل، جذابیت به مراتب کم تری دارد. با این حال استفاده از معامله حمل و استفاده از تفاوت نرخ بهره همچنان یکی از پرطرفدارترین استراتژی‌ های معاملاتی بازار فارکس به حساب می آید، لذا باید این را در نظر داشت و از آن در راستای ارزیابی حرکات نرخ ارز جفت ارز بهره برد.

رصد نرخ بهره در فارکس با استفاده از اطلاعیه‌ های اصلی

اعلامیه‌ های اصلی رهبران بانک مرکزی نقش حائز اهمیتی در حرکت نرخ بهره بر عهده دارند. با این وجود آن ها بیشتر در پاسخ به شاخص‌ های اقتصادی در نظر گرفته نمی شوند. هر زمان که قرار است هیئت مدیره‌ ای از هر یک از 8 بانک مرکزی به صورت علنی صحبت نماید، به صورت معمول بینش‌ هایی را درباره نحوه نگاه بانک به تورم ارائه می دهد.

برای مثال در ۱۶ ژوئیه سال 2008 میلادی، بن برنانکی، رئیس فدرال رزرو، سند سیاست پولی 6 ماهه خود را در مقابل کمیته مجلس نمایندگان ارائه داشت. در یک جلسه عادی، برنانکی بیانیه آماده شده درباره ارزش دلار آمریکا را خواند و به سوالات اعضای کمیته پاسخ داد. برنانکی، در بیانیه و پاسخ‌ های خود، قاطعانه بر این تاکید می‌ کرد که دلار آمریکا در وضعیت خوبی قرار دارد و دولت مصمم به تثبیت آن است، هرچند ترس از رکود بر تمام بازارهای دیگر اثرگذار بوده است.

جلسه بیانیه به صورت گسترده به وسیله تریدرها دنبال شد و به علت مثبت بودن آن، تریدرها این طور پیش بینی کردند که فدرال رزرو، نرخ‌ های بهره را بیشتر می کند که در نهایت موجب افزایش کوتاه مدت دلار در آماده سازی جهت تصمیم‌ گیری بعدی درباره نرخ شد. EUR/USD در طول یک ساعت ۴۴ پیپ کاهش پیدا کرد که این امر برای دلار آمریکا خوب است، که به سود ۴۴۰ دلاری برای آن دسته از تریدرهایی منجر شد که مطابق با اعلامیه عمل کردند.

روش دوم جهت پیش‌ بینی تصمیمات نرخ بهره، تجزیه و تحلیل پیش بینی ها به حساب می آید؛ لذا به این خاطر که به صورت معمول تغییرات نرخ بهره پیش‌ بینی می‌ شود، کارگزاری‌ ها، بانک‌ ها و تریدرهای حرفه‌ ای امروزه برآوردی متفق‌ القول درباره میزان نرخ بهره دارند. تریدرها قادرند 4 یا 5 مورد از این پیش‌ بینی‌ ها را که بایستی از نظر عددی بسیار نزدیک به هم باشند و میانگین آن‌ ها را برای پیش‌ بینی دقیق‌ تر انجام دهند.

نحوه اثرگذاری نرخ بهره در فارکس و جفت ارزها

به صورت کلی با افزایش نرخ بهره در کشورها، سرمایه گذاران می خواهند با سپرده گذاری سرمایه خود در کشور مورد نظر، بدین وسیله برای کسب سود اقدام کنند. در واقع با افزایش نرخ بهره یک کشور، سرمایه گذاران برای خرید ارز آن کشور اقدام می کنند و تقاضا برای ارز آن کشور به مراتب بیشتر خواهد شد. این را در نظر داشته باشید که این افزایش تقاضا تا زمانی ادامه دارد که نشانه از کاهش نرخ بهره نباشد.

به صورت معمول در بازار فارکس با مشاهده نخستین اخبار کاهش نرخ بهره رفته رفته سرمایه گذاران از سرمایه گذاری در ارز کشور مورد نظر خارج شده و تاثیرات آن به وضوح در بازار فارکس به چشم خواهد خورد. (اگر هنوز در بروکر معتبری ثبت نام نکرده اید و می خواهید برای احراز هویت در صرافی های معتبر اقدام کنید ولی به دلیل تحریم ها امکان این کار را ندارید، حتما روی لینک زیر کلیک کنید تا روش قطعی احراز هویت در بروکرهای مختلف فارکس را به شما آموزش دهیم)


پربازدیدترین : احراز هویت بروکر فارکس چگونه است؟


در مورد نرخ بهره کشورها باید به این اشاره داشت که پدیدار شدن عوامل مثبت یا منفی بر روی اقتصاد کشورها، به طور مستقیم بر روی اقتصاد هر کشور اثرگذار خواهد بود. برای مثال با شیوع ویروس کرونا در دنیا، اقتصاد کشورهای دنیا با چالش جدی مواجه شد که همین عامل منفی، ایجاد تورم در کشورهای دنیا را به همراه داشت. با افزایش در کشورهای دنیا، نرخ بهره در کشورهای گوناگون عوض شد و تاثیر آن مستقیما در بازار فارکس به چشم خورد.

در زمان انتشار نرخ بهره و اخبار مرتبط با آن، بازار فارکس بسیار پرنوسان خواهد شد و تمامی تریدرها فارکس را غافل گیر می نماید. به صورت معمول در طی روز بازار فارکس بیشتر از 100 پیپ حرکت نمی‌ کند ولی فقط با انتشار اخبار مهم در مورد نرخ بهره و اخبار مرتبط با آن، بازار فارکس بیش از این مقدار حرکت کرده و تریدرها زیادی را وارد ضرر می کند. به طور کلی نحوه تاثیر نرخ بهره در فارکس از طریق تغییر در انتظارات نرخ بهره است که به تغییر در تقاضا برای ارز منتهی خواهد شد. جدول زیر سناریوهای محتمل در مورد تغییر در انتظارات نرخ بهره را نشان می دهد که می تواند دید شما نسبت به تاثیر نرخ بهره در فارکس را کاملا باز کند :

انتظارات بازارنتایج واقعینتیجه تاثیر فارکس
افزایش نرخثبات نرخکاهش قیمت ارز
کاهش نرخثبات نرخافزایش قیمت ارز
ثبات نرخافزایش نرخافزایش قیمت ارز
ثبات نرخکاهش نرخکاهش قیمت ارز
  • تریدران فارکس قادرند نتیجه انتشار اخبار نرخ بهره، خرید یا فروش ارز را در لحظه انتشار اخبار، مورد معامله قرار دهند.
  • امکان دارد تریدرهای حرفه ای فارکس بخواهند تغییرات موجود در لحن بانک مرکزی را پیش‌ بینی نمایند که می‌ تواند انتظارات بازار را تغییر دهد. تریدرها این کار را با نظارت بر متغیرهای کلیدی اقتصادی مثل تورم و تجارت پیش از سخنرانی بانک مرکزی انجام می دهند.
  • همچنین قادرید بعد از نتیجه نرخ بهره، منتظر عقب نشینی جفت ارز باشی؛ چنانچه بانک مرکزی به صورت غیرمنتظره ای نرخ‌ ها را بیشتر کند، ارز باید افزایش پیدا کند؛ در این صورت یک تریدر می‌تواند پیش از اجرای موقعیت خرید، منتظر کاهش ارزش پول باشد و پیش‌ بینی نماید که افزایش ارزش ارز ادامه پیدا خواهد کرد.

خلاصه مطلب و کلام پایانی

بازارهای ارز همواره در حال نوسان هستند، چرا که قیمت ها با توجه به داده های جدید و احساسات بازار تعادل پیدا می کنند. نرخ بهره قسمتی جدایی ناپذیر از تحلیل بنیادی به حساب می آید که یکی از محرک های کلیدی فارکس، تغییرات مربوط به نرخ های بهره در یک جفت ارز می باشد. بدین ترتیب، نرخ بهره نقش حائز اهمیتی در درک و ارزیابی پتانسیل طولانی مدت یک جفت ارز بر عهده دارند. در این مقاله دریافتیم که تفاوت نرخ بهره یکی از نیرو محرکه های اصلی در پشت حرکت جفت ارز به حساب می آید؛ تریدرها از تفاوت نرخ بهره در تحلیل طولانی مدت خود بسیار بهره می گیرند.

تغییرات در راستای جفت ارز با نوسانات در تفاوت نرخ بهره مرتبط است. لذا نظارت و دنبال کردن نرخ بهره مطابق با کشور و منطقه حائز اهمیت است. به این خاطر که تغییرات و اختلاف نرخ بهره نهایتا به یک جفت ارز سرایت خواهد کرد، نظارت بر عوامل و دلایل اساسی که بازار نرخ بهره را تغییر می‌ دهند بسیار حائز اهمیت است. کاتالیزورهای اصلی که بر تغییرات نرخ بهره اثرگذار هستند، نقاط داده اقتصادی محسوب می شوند که به شکل دوره ای انتشار پیدا می کنند. زمانی که اطلاعات جدید منتشر می شود، چنانچه انتشار واقعی با آنچه انتظار می رفت، متفاوت باشد، بازارها قادرند به صورت چشم گیری حرکت نمایند.

نرخ بهره برای تریدرها روزانه در بازار فارکس از اهمیت بسیار زیادی برخوردارند، چرا که هر چه نرخ بازده بالاتر باشد، سود به مراتب بالاتری به ارز سرمایه‌ گذاری شده تعلق خواهد گرفت و نهایتا سود بالاتری به همراه دارد. البته ریسک موجود در این استراتژی نوسانات ارزی، می تواند به صورت چشم گیری هرگونه پاداش سودآور را خنثی نماید و این در حالی است که امکان دارد همیشه بخواهید ارزهایی با سود بیشتر را خریداری کنید، ولی چنین حرکتی به هیچ عنوان عاقلانه نخواهد بود. همان طور که به هر خبری درباره نرخ بهره از سوی بانک‌ های مرکزی منتشر می‌ شود توجه داشته باشید، باید به نرخ‌ های بهره با دیدی محتاطانه نگاه کنید.

بر اساس توضیحاتی که در این مقاله از سامانه احراز ارائه دادیم، پیشنهاد می کنیم که پیگیری اخبار و تحلیل اقدامات بانک‌ های مرکزی می بایست در اولویت بالایی برای تریدرهای بازار ارز قرار داشته باشد. به همان صورت که بانک‌ ها سیاست پولی منطقه خود را تعیین می‌ کنند، نرخ ارز تمایل به حرکت دارد. با حرکت نرخ مبادله ارز، تریدرها می توانند که سود خود را حداکثر کنند. تجزیه و تحلیل تحقیقات کامل می‌ تواند تریدرها را کمک کنند تا از حرکت‌ های غافلگیرکننده نرخ جلوگیری کند و در صورت وقوع اجتناب ناپذیر به آن ها واکنش مناسب نشان دهد.

اگر این مقاله را مناسب دیدید آن را با دوستان خود به اشتراک گذاشته و سوالات و نظرات خود را نیز درباره تاثیر نرخ بهره در فارکس در بخش دیدگاه با ما به اشتراک بگذارید.

همچنین اگر دوست دارید تکنیک های معامله در فارکس را به زبان ساده یاد بگیرید، توصیه می کنم همین الان این مقاله را مطالعه فرمایید.

در این مطلب تاثیر نرخ بهره در فارکس را مورد بررسی قرار دادیم ولی اگر بازهم سوال یا ابهامی دارید، در بخش ارسال دیدگاه ها بنویسید تا پاسخ دهیم.


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *