به نظر شما بازار فارکس یا ارز دیجیتال برای ترید و سرمایه گذاری شخص شما مناسب تر است؟ درسته شخص شما؛ چرا که به صورت کلی نمی توان گفت که بازار بین المللی فارکس بهتر از بازار کریپتوکارنسی هست و برعکس! این دانش و آگاهی شما از بازار، میزان ریسک پذیری، شخصیت معامله گری، میزان سرمایه و افق سرمایه گذاری است که مشخص می کند بازار فارکس یا ارز دیجیتال برای شخص شما بهترین گزینه است؛ لذا اگر دوست دارید بدانید بازار فارکس بهتر است یا ارز دیجیتال مطمئنا این مطلب بهترین راهنما برای شماست، پس تا انتها همراه احراز بمانید.

بازار فارکس یا ارز دیجیتال

اگر برای این که بین فارکس و بازار رمزارزها بهترین گزینه را برای خود انتخاب کنید، نیاز به کمک دارید، این مطلب را حتما تا انتها بخواهید، چرا که در این مطلب به صورتی شما را راهنمایی می کنیم که در انتها بتوانید با توجه به شخصیت و سایر شرایط خود، بهترین بازار را برای معامله تشخیص دهید. در ابتدا باید گفت که بازار تبادل ارزهای خارجی یا همان فارکس به علت حجم معاملات بسیار بالا و نوسانات قیمتی سال های سال است که به عنوان اولین گزینه سرمایه گذاران و تریدرهای حرفه ای انتخاب می شود، ولی از طرفی بازار رمزارزها که به نسبت فارکس بسیار جوان تر است، هنوز نتوانسته است به اندازه بازار فارکس محبوبیت به دست آورد و طیف گسترده ای از عموم و سرمایه گذاران را به خود جذب کند ولی پتانسیل انجام این کار را در آینده داراست.

در نظر داشته باشید که به صورت کلی لازمه رسیدن به موفقیت در هر بازار مالی، دانش و آگاهی از آن بازار و شرایط معامله گری در آن است، از همین روی چنانچه بدون دانش و مهارت برای ورود به دنیای فارکس و یا ارز دیجیتال اقدام کنید، بدین تردید متضرر شده و از بازار به صورت ناخودآگاه جدا خواهید شد. انتخاب بازار مناسب برای سرمایه گذاری علاوه بر معیارهای مهمی که در ادامه به آن ها اشاره می کنیم، به شخصیت افراد و سبک ترید آن ها وابسته است. افرادی که ریسک پذیر هستند، به احتمال زیاد به انجام معاملات در بازار ارزهای دیجیتال علاقه بیشتری نشان می دهند، چرا که ریسک و در مقابل سود معامله در این بازار به مراتب بیشتر از سایر بازارهای مالی و به خصوص بازار فارکس می باشد.


پیشنهاد مطالعه : مراحل ورود به بازار فارکس به زبان ساده


لذا ریسک بالا مساوی سود و ضرر بالاست و چنانچه در یک بازار ریسکی، سودی به دست آورید، شرایط مالی شما تغییر پیدا می کند ولی چنانچه متضرر شوید نیز ممکن است کل و یا بخش بزرگی از سرمایه خود را از دست بدهید. شاید با خود بگویید که من به عنوان یک تریدر بانظم با تعیین حد ضرر بهینه و کوچک اجازه نخواهم داد که میزان ضررم در بازار ارزهای دیجیتال افزایش چشمگیری پیدا کند. لذا تریدرهایی که ریسک پذیری خیلی بالایی ندارند ولی به قوانین معامله گری و نوسان گیری مسلط هستند، بیشتر بازار فارکس را برای انجام معاملات خود انتخاب می کنند، چرا که از افزایش و کاهش های شدید قیمتی که در بازار رمزارزها شاهد آن هستیم خبری نیست و سود و ضررهای منطقی برای معامله گران به ارمغان می آید.

لذا می توان این طور گفت که در بازار بین المللی فارکس نوسانات قیمتی نه آنقدر بالاست که از دست رفتن یک شبه سرمایه افراد امکان پذیر باشد و نه آن قدر اندک است که نتوان سود خوبی از معاملات به دست آورد. البته بدین منظور که به سود زیادی در معاملات خود دست پیدا کنید، می توانید از ابزاری به نام اهرم و یا همان لوریج استفاده کنید تا سود و ضرر شما به اندازه اهرمی که انتخاب می کنید، افزایش پیدا کند. بازار بورس فارکس آن قدر امن می باشد که این تریدرها می دانند در صورت بهره گیری مناسب از لوریج، سود آن ها مطمئنا افزایش پیدا خواهد کرد، ولی پیش از هر چیزی، بهتر است به این اشاره کنیم که بازار رمزارزها و فارکس چیست تا دید بهتری نسبت به این بازارهای بین المللی پیدا کنید و سپس به این بپردازیم که بازار فارکس یا ارز دیجیتال برای شما مناسب تر است؛

دید اولیه نسبت به بازار ارزهای دیجیتال

در سالیان گذشته خرید و فروش ارزهای دیجیتال رونق بسیار زیادی پیدا کرده است؛ لذا سرمایه‌ گذاران بر روی احتمال رشد فناوری بلاکچینی و کریپتو سرمایه‌ گذاری های زیادی انجام داده اند و همین امر افزایش قیمت ارزهای دیجیتال و ارزش بازار آن ها را به همراه داشته است. تعداد زیادی از رمزارزها را به عنوان پول رایج آینده به حساب می آورند و این موضوع تا وقتی که سرانجام معیار مشخصی برای ثبات قیمت و مقبولیت بازار حاصل نشود، همچنان ادامه دارد.

گذشته از قیمت اعلام شده ارزهای دیجیتال، این طور به نظر می آید سرمایه‌ گذاران طبق معیارهایی مثل فناوری و شبکه، امنیت کد و شبکه غیرمتمرکز ارزهای دیجیتال یک ارزش ذاتی برای آن ها متصورند. بازار ارزهای دیجیتال از سال 2009 فعالیت خود را آغاز کرده است و در آن با دارایی‌ های دیجیتال سروکار خواهید داشت. جالب است بدانید که این بازار به صورت 24 ساعته در هفت روز هفته باز می باشد و می توانید برای انجام معاملات خود در آن اقدام کنید. معاملات ارزهای دیجیتال در سال ۲۰۰۹ با راه‌ اندازی بزرگ ترین و محبوب ترین ارز دیجیتال بازار یعنی بیت کوین آغاز شد، هرچند دو سال طول کشید تا نخستین صرافی های دیجیتالی در دنیا راه‌ اندازی شوند؛ شروع به کار صرافی دیجیتال بیت کوین منجر به ظهور ارزهای دیجیتال جدیدی شده که در حال حاضر همگی آن ها را می شناسیم؛ تا جایی که حجم معاملات روزانه این بازار بیش از ۱۰۰ میلیارد دلار براورد شده است و همواره این عدد در حال افزایش است.

مقررات ترید در تعداد زیادی از این صرافی ها به دلیل قوانین و مقررات گوناگون نقاط مختلف دنیا ممکن است متفاوت باشد. بازار ارزهای دیجیتال به داشتن نوسانات قیمتی بسیار شدید معروف است. با این وجود تقریباً مثل فارکس، بعضی این نوسانات را یک مزیت به حساب می آورند و بعضی که ریسک پذیری پایین تری دارند، از قرارگیری در معرض همچین ریسک بسیار بالایی اجتناب می کنند. بازار کریپتوکارنسی کم تر تحت تأثیر رویدادهای جهانی یا بازارهای مالی مثل ارزهای سنتی قرار دارد. لذا تریدرهای این بازار کمتر عناوین روزنامه‌ ها را رصد می کنند و اغلب توجه آن ها به نمودارهای قیمتی و تحلیل تکنیکال قیمت ارزهای دیجیتال است.

دید اولیه نسبت به بازار فارکس

بازار فارکس با ارزهای بین‌ المللی منتشر شده به وسیله دولت‌ های مختلف کار می کند. جالب است بدانید که این بازار به شکل شبانه‌ روزی و در پنج روز از هفته باز است و در آن قابلیت انجام معامله های غیرمتمرکز و فرا بورس امکانپذیر است. بازار فارکس با حجم معاملات روزانه حدود 5 تریلیون دلار، بزرگ‌ ترین بازار معاملاتی در دنیا به حساب می آید که بازیگران آن شامل موسسات مالی، بانک‌ ها، مشاغل و سرمایه‌ گذاران خرده می باشند که همه آن ها ارزهای کشورهای گوناگون را در راستای اهداف تجاری و یا به منظور به دست آوردن سود مورد معامله قرار می دهند.


پیشنهاد مطالعه : بازار فارکس چیست و چطور کار میکند؟


این بازار از زمان انتخاب طلا به عنوان استاندارد جهانی در قرن 19 و متعاقب آن شناخته شدن دلار آمریکا به عنوان ارز ذخیره جهانی در قرن بعد ظهور نمود. پیدایش معاملات اینترنتی در دهه 90 دسترسی به معاملات فارکس را بیشتر از هر زمان دیگری فراهم کرد و باعث گسترش بازار در سطوح جهانی شد. طرفین شرکت کننده در بازار درباره شرایط معامله به توافق رسیده و معاملات به شکل کاملا مستقیم و یا از طریق بروکر میان آن ها صورت می پذیرد.

فارکس به عنوان یک بازار سریع و نوسانی شناخته شده است که همین نوسانات جذاب، معامله گران بسیار زیادی را به سمت این بازار بین المللی جذب کرده است و فرصت‌ های بی شماری را برای کسب سود فراهم می آورد. معمولا این نوسانات از اخبار سیاسی و اقتصادی، قدرت اقتصاد یک کشور، اختلاف نرخ بهره و همین طور روابط بین‌ المللی و میزان تاثیر این عوامل بر ارزش یک ارز در برابر ارزهای دیگر نشات می گیرد، از همین روی تریدرهای فارکس در کنار مطالعه نمودارهای قیمت، به معیارهای دیگری مثل تقویم‌ های اقتصادی و آخرین اخبار درباره هرگونه درگیری در جهان توجه ویژه ای دارند.

شباهت بازار ارز دیجیتال و فارکس

شباهت های بسیاری میان بازار فارکس و بازار رمزارزها به چشم می خورد، مثل این که هر دو با ارز سروکار دارند، ماهیتی نوسانی و بی ثبات دارند و هر دو برای فعالیت به فناوری ارتباطات مدرن متکی اند. شاید مهم ترین مقایسه ای که میان این بازارها بتوان انجام داد این است که هر دو بر روی ارز فعالیت دارند و نه به صورت مستقیم بر روی سایر کالاهای مرسوم.

شباهت دیگر اینجاست که هر دو بازار متشکل از بازیگران گوناگونی می باشد که شامل افراد و موسسات مالی بزرگ می شود که همگی به صورت منظم برای معامله اقدام می کنند یا تلاش دارند تا از نوساناتی که در بازار ایجاد می شود سود به دست آورند. شایان ذکر است هر دو بازار فارکس و رمزارزها شامل نقاط مثبت، منفی و ریسک ها و پاداش های مخصوص به خود می باشند.

این که سرمایه گذاری در کدام یک از این بازارها می تواند سود به مراتب بیشتری برایتان به همراه آورد، به شما و توانایی هایتان مبنی بر تحلیل بازار وابسته است. به صورت کلی قادزید با بررسی تفاوت های دو بازار کریپتو و فارکس و با توجه به اولویت های خود، تصمیم گیری کنید که کدامیک از این دو بازار می توانند برای شما بهترین گزینه به حساب آیند.

هر معامله ای که در فارکس و یا در دنیای رمزارزها انجام شود، می تواند ریسک، ضرر و یا سود متفاوتی را برای سرمایه گذاران به همراه داشته باشد. پس معامله در این بازارها، هر دو جنبه مثبت و منفی را داراست اما این طور به نظر می آید که به صورت کلی، انجام معاملات در فارکس، ثبات و امنیت به مراتب بالاتری دارد و به این خاطر که بازار فارکس بازاری قدیمی تر به حساب می آید، مراتب قانون گذاری آن واضح تر و روشن تر است.

تفاوت بازار فارکس و کریپتو

در حال حاضر همه افراد در این فکرند که سرمایه خود را بیشتر کنند. این افزایش سرمایه می تواند در بازار های مالی در دستور کار قرار گیرد و یا بانک ها می توانند این کار را انجام دهند. بعضی از افراد به علت های گوناگون در تلاشند تا سرمایه خود را خودشان در بازار های مالی مورد معامله قرار دهند، به همین خاطر دیگر به سراغ بانک ها نمی روند. بعضی از افراد هم برعکس هستند و علاقه دارند تا با سرمایه گذاری به داخل بانک سرمایه خود را افزایش دهند و در بازارهای مالی فعالیتی انجام نمی دهند. لذا آن دسته از کسانی که قصد دارند برای سرمایه گذاری در بانک اقدام کنند، کار ساده ای پیش روی خود دارند و دیگر قرار نیست کاری را خودشان انجام دهند.


پیشنهاد مطالعه : بهترین جفت ارزها برای ترید


ولی آن دسته از افرادی که قصد دارند برای ورود و کسب سود از بازارهای مالی استفاده کنند، همواره بایستی در تلاش باشند تا بهترین بازار را تشخیص دهند تا دریابند چه بازاری می تواند شرایط مساعد تری برای سرمایه گذاری داشته باشد و سود معقولی نصیبشان کند. امروزه بازارهای مالی زیادی هستند و شما قادرید وارد بازارهای مالی گوناگونی شوید و تمامی آن ها را تجربه نمایید. البته این نکته را باید در نظر داشته باشید که نمی توانید برای ورود به بعضی از بازارهای مالی اقدام کنید و این امر خودش مشکل ساز خواهد بود. در حال حاضر به علت تحریم های موجود از سمت ایالات متحده آمریکا، تقریبا راه ارتباطی ایرانیان با اکثر بازارهای مالی بین المللی و معتبر با مشکل مواجه شده است.

امروزه کار در بازار فارکس برای معامله گران ایرانی خیلی ساده نیست و می توان این طور گفت که اگر توانایی و تجربه های لازم را در این زمینه نداشته باشید، قادر به انجام سرمایه گذاری مطمئن در این بازار نخواهید بود. در واقع می توان این طور گفت که متاسفانه ریسک در سرمایه گذاری فارکس برای ایرانی ها بالاست و چنانچه ریسک پذیر هستید، می توانید این کار را در صورت دلخواه انجام دهید. هیچ وقت بازار فارکس و بازار رمزارزها را باهم یکسان ندانید، چرا که این دو بازار تفاوت های عمده ای با یکدیگر دارند و هر بازار قابلیت های مخصوص به خود را داراست و این امر موجب جذابیت های هر یک از آن شده است. بازار فارکس به عنوان یکی از بزرگ ترین بازارهای مالی دنیا شناخته شده است که بسیاری از افراد، موسسات و سرمایه گذاران در آن فعالیت می کنند.

لذا بازار رمزارزها به نسبت بازار فارکس کوچک تر می باشد ولی باید در نظر داشت که شما قادرید بعضی از ارزهای دیجیتال را نیز در بازار فارکس مورد معامله قرار دهید. یکی از مواردی که بایستی مورد توجه قرار دهید این است که فارکس به وسیله دولت پشتیبانی می شود و دولت هم بر روی آن نظارت می کند ولی بازار کریپتوکارنسی بدین شکل نیست و تمامی این موارد در آن غیرمتمرکز است و در بستر اینتنرت خرید و فروش می شود و هیچ ارگان و یا دولت خاصی به صورت مستقیم نمی تواند روی آن اثرگذار باشد و یا آن را کنترل کند که این امر می تواند برای برخی ناخوشایند باشد، چرا که برخی علاقه ای ندارند تا اطلاعات حسابشان در دسترسی کسی و یا دولت و یا ارگانی باشد.

در بازار رمزارزها کل معاملات بین طرفین صورت می پذیرد و این معاملات از طریق واسطه هایی انجام می شود که هیچ ارتباطی با حساب ندارند. برای مثال یکی از این واسط ها صرافی های دیجیتالی هستند. در بازار کریپتو شما بایستی با استفاده از صرافی های دیجیتال برای خرید و فروش رمزارزهای مورد نظر خود اقدام کنید ولی در بازار فارکس شما این کار را از طریق بروکرهای فارکس انجام می دهید و همچنین این امکان برای شما فراهم است تا به استفاده از لوریج گیری، سرمایه خود را برای شروع سرمایه گذاری نیز به میزان دلخواه و تا سقف لوریجی که وجود دارد افزایش دهید. برتی مثال، یک سود 100 دلاری در ازای پرداخت فقط 2 دلار کسب کنید. در بازار کریپتوکارنسی شما توانایی این کار را نخواهید داشت و تنها قادرید با استفاده از معاملات مستقیم، از افزایش و یا کاهش ارز دیجیتال مورد نظر خود سود به دست آورید.

بازار فارکس بهتر است یا ارز دیجیتال؟

اینکه معامله در بازار فارکس یا کریپتو می تواند گزینه مناسب تری برای شخص شما به حساب آید، یک انتخاب شخصی می باشد. چرا که هر دو بازار نقاط قوت و ضعف مخصوص به خود را دارند؛ برای مثال در حالی که انجام معامله در بازار ارزهای دیجیتالی می‌ تواند سود به مراتب بیشتری برای شما به ارمغان آورد، معاملات فارکس از ثبات بیشتری برخوردار است و در عین حال سود منطقی نیز در آن قابل دسترس است.

به صورت کلی تریدرهای با تجربه به سرمایه گذاران بی تجربه توصیه دارند که سرمایه گذاری‌ های خود را تنوع بدهند تا ریسک انجام معامله را حداقل کنند و سود را تا حد ممکن افزایش دهند. لذا این امکان وجود دارد که بین معامله رمزارز و یا معامله ارز در فارکس مجبور به انتخاب یک گزینه نباشید! در واقع ممکن است بتوانید که شما هر دوی آن ها را امتحان کنید تا تصمیم دقیق تر و منطقی تری بگیرید که کدامیک می تواند با توجه به استراتژی معاملاتی و سبک شخصیتی شما گزینه مناسب تری برای شما به حساب آید.


پیشنهاد مطالعه : همه چیز درباره صرافی بایننس


بازار ارزهای دیجیتالی و فارکس به نسبت هم دیگر تفاوت ها و شباهت هایی دارند که با توجه به علایق هر سرمایه گذار و تریدر این امکانات می تواند کاربردهای گوناگونی پیدا کند. لذا به صورت قطع نمی تواند گفت که برای مثال بازار رمزارزها برای همه گزینه مناسب تری است و یا بازار فارکس برای حرفه ای هاست و معامله گران مبتدی نمی توانند در آن کسب سود کنند! برای یک معامله گر که علاقمند به استفاده از لوریج در معاملات خود می باشد و به دنبال بازاری می گردد که قابل پیش بینی تر باشد و به تحلیل های بنیادی و تکنیکال وابستگی بیشتری داشته باشد، بازار بورس فارکس می تواند گزینه ای به مراتب مناسب تر به حساب آید.

از طرفی برای کسی که به دنبال فرصت های سرمایه گذاری بیشتر است و به بازاری علاقه دارد که گزینه ها معاملاتی بسیاری را برای او فراهم کند، بازار رمزارزها قابلیت سودسازی و پتانسیل بیشتری برای تحقق سود دارد. لذا در یک مقایسه کلی میان بازار رمزارزها و فارکس مواردی وجود دارد که می تواند به شما برای تصمیم گیری کمک کند ولی تصمیم نهایی را شما اتخاذ می کنید و نفع و ضرری که به دست می آید را باید خودتان گردن بگیرید؛ بنابراین چنانچه به دنبال بازاری امن برای انجام معاملات خود می گردید، با توجه به نظارت های سازمان های گوناگونی که روی بازار فارکس انجام می شود، امنیت این بازار تا اندازه ای بالاست که امکان کلاهبرداری در آن بسیار پایین است، البته اگر از بروکر مناسبی برای این کار استفاده کنید و جوانب مختلف را رعایت فرمایید. اگرچه که فناوری بلاکچین نیز امنیت بالایی دارد اما به علت وجود نظارت کم تر به وسیله سازمان های دولتی، امنیت آن به نسبت بازار فارکس به مراتب پایین تر است.

اگرهم به دنبال خرید دارایی های واقعی و با ارزش هستید، خرید و فروش در بازار رمزارزها می تواند گزینه مناسب تری به حساب آید و سود بیشتری برایتان به همراه داشته باشد، چراکه هر توکنی که می خرید، مالکیت آن را در اختیار خواهید گرفت و همچنین با چشم اندازی که راجعبه آینده رمزارزها وجود دارد، احتمالا شاهد رشد بسیار زیادی از آن ها در آینده باشیم و ارزش آن ها به مراتب نسبت به حال حاضر افزایش پیدا کند. این در حالی است که در بازار فارکس شما مالک واقعی هیچ دارایی نخواهید شد و حتی سهام هایی که در این بازار به صورت CFD به فروش می رسد نیز ارزش مالکانه ندارند و هدف از خرید و فروش آن ها این است که از طریق نوساناتی که دارند قادر به کسب سود باشید.

اگر بازه زمانی برای به دست آوردن سود برایتان حائز اهمیت است، فعالیت در فارکس در بازه های زمانی کوتاه مدت می تواند سود خوبی برای شما به ارمغان آورد، اما چنانچه به سرمایه گذاری های بلند مدت فکر می کنید، بازار کریپتوکارنسی به جرات بازار بهتری برای سرمایه گذاری شما به حساب می آید؛ به خصوص با بحث های داغی که در مورد پلتفرم متاورس، حوزه دیفای و … مطرح شده است، سرمایه گذاری بلند مدت روی حوزه های مختلف این بازار می تواند فرصت کسب سود بسیار خوبی برای شما به حساب آید.

اگرهم علاقمند به استفاده از اهرم در معاملات خود هستید، به علت نوسانات پایین تر در بازار فارکس، این بازار بهترین گزینه برای شماست، اما چنانچه علاقمند به نوسانات شدید و یک محیط پویا برای سرمایه گذاری و خرید و فروش هستید تا بدین وسیله بتوانید سودهای به مراتب بالاتری کسب کنید، بازار رمزارزها می تواند انتخاب مناسب تری برای شما باشد. به این خاطر که صرافی های ایرانی مشکلی برای فعالیت داخل ایران ندارند، به سادگی با ثبت نام در آن ها قادرید برای ورود به بازار رمزارزها اقدامات لازم را انجام دهید.


پیشنهاد مطالعه : سشن های معاملاتی در فارکس


ولی یافتن یک بروکر مناسب و قابل اعتماد برای ورود به بازار فارکس شاید خیلی ساده نباشد و وقت و انرژی زیادی از شما بگیرد. همچنین به وسیله فعالیت در صرافی های ایرانی، اگر که مشکل و یا شکایتی داشته باشید، قادرید آن را مطرح کرده و پیگیری نمایید، اما به کارگذاری های خارجی که خدمات معاملاتی فارکس ارائه می کنند، دستری ایرانیان کمی دشوار و مشکل است و در صورتی که پول خود را به هر طریقی از دست بدهید، امکان شکایت و پیگیری برای کاربران ایرانی کمی دشوار و بعضا امکان ناپذیر خواهد بود.


نتیجه گیری و کلام پایانی

هر معامله ای که در بازار فارکس و یا در بازار رمزارزها انجام دهید، ریسک ها و سودهای مخصوص به خود را دارا می باشد. بنابراین خرید و فروش در این بازارها، هر دو جنبه مثبت و منفی را دارد. اما این طور به نظر می آید که به صورت کلی خرید و فروش در فارکس ثبات و امنیت بیشتری به همراه دارد و به این خاطر که تاریخچه طولانی تری پشت بازار فارکس وجود دارد، مراتب قانون گذاری آن مشهودتر و مشخص تر می باشد.

البته شباهت های هم میان این دو بازار به چشم می خورد؛ برای مثال برای قیمت گذاری دارایی های مربوطه، پویایی اساسی بازار و عرضه و تقاضا حاکم است. مورد دیگر این که هر دو بازار از پلتفرم های اینترنتی برای انجام معاملات خود استفاده می کنند و این بدین معنی است که crypto و forex هر دو نشان دهنده یک فروشگاه دیجیتالی با ارزش هستند که می توان با سهولت معامله خود را بدین وسیله انجام دهید.

این دو بازار هر دو نوسانات بالایی دارند که فرصتی برای سود سریع در معاملات long و short را برای شما فراهم می کند. البته باید در نظر داشت که معامله در بازار ارزهای دیجیتال می تواند سود و ضرر به مراتب بیشتری را نسبت به بازار فارکس برای شما به ارمغان آورد، لذا تریدرها با استعداد و با تجربه که در حد بالایی ریسک پذیرند، قادرند به وسیله سرمایه گذاری اصولی در بازار رمزارزها، سود به مراتب بیشتری نسبت به سرمایه گذاری در بازار فارکس به دست آورند، به خصوص اگر افق سرمایه گذاری که تعیین کرده اند، بلندمدت باشد.

در انتها باید به این نکته اشاره داشته باشیم که در بازار فارکس، نقدینگی بیشتری در جران است و نوسانات قیمت به مراتب پایین تر است، اما از طرف دیگر، در بازار ارزهای دیجیتال نوسانات بیشتری را شاهد هستیم اما نقدینگی کم تری نسبت به بازار فارکس در آن جریان دارد. لذا تریدرهای هر دو بازار بایستی توجه داشته باشند که به منظور ورود به هر یک از این بازار ها، ابتدا می بایست تکنیک های معامله گری و تحلیل گری آن بازارها را فرا بگیرند و با آزمون و خطا، به استراتژی معاملاتی مناسبی دست پیدا کنند که بتواند در افق زمانی مورد نظر کاربر، سود مورد نظر آن را برایش به ارمغان بیاورد.

همان طور که در ابتدای مقاله قول داده بودیم، در این مطلب تلاش کردیم به این پاسخ دهیم که بازار فارکس یا ارز دیجیتال برای شما می تواند سودآورتر و مناسب تر باشد.

همچنین اگر دوست دارید در مورد استراتژی اسکالپ فارکس هم مطالبی یاد بگیرید، توصیه می کنم همین الان این مطلب را مطالعه فرمایید.

از نظر شما بازار فارکس بهتر است یا کریپتو؟ در مورد بازار فارکس یا ارز دیجیتال هر تجربه و یا نظری دارید، لطفا با سایر معامله گران نیز به اشتراک بگذارید؛


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *