آموزش فارکس از مبتدی تا پیشرفته به شما کمک میکند که ابتدا دید خوبی نسبت به بازار بزرگ و بین المللی فارکس پیدا کنید، نحوه معامله در فارکس را یاد بگیرید و دریابید که داشتن استراتژی معاملاتی فارکس مناسب، تا چه اندازه می تواند در رسیدن شما به اهداف معاملاتی و سود مناسب شما را یاری کند، پس اگر به آموزش فارکس از مبتدی تا پیشرفته علاقه دارید و دوست دارید همه چیز درباره بازار فارکس را به زبان ساده و بدون پرداخت ریالی پول یاد بگیرید، همین الان این مقاله آموزشی را تا انتها با دقت مطالعه فرمایید.

آموزش فارکس از مبتدی تا پیشرفته

پیش از هرچیزی باید یاد بگیریم که بازار فارکس چیست و آیا می تواند برای ما انتخاب خوبی جهت سرمایه گذاری و ترید به حساب بیاید یا خیر؛ به زبان ساده بازار فارکس یا همان بازار Foreign Exchange به معنی بازار تبادلات ارز کشورهای گوناگون است. برای مثال این طور فرض کنید که شما قصد سفر به ترکیه را دارید و می بایست پیش از سفر، ریال خود را تبدیل به لیر ترکیه کنید. شما قادر نیستید از ریال استفاده کنید و حتما باید ارز خود را تبدیل کنید یا در واقع ارز خود را خرید و فروش نمایید.


پربازدیدترین : مراحل ورود به بازار فارکس به زبان ساده


این کار دقیقا به همین صورت در بازار فارکس البته در اندازه های بزرگ تری انجام می پذیرد و ازر کشورهای مختلف در ازای یکدیگر معامله می شود. وقتی که شما برای ورود به بازار فارکس اقدام می کنید، ارز EUR/USD را مشاهده خواهید کرد که این یعنی یورو در مقابل دلار، حالا شما قادرید یورو را در مقابل دلار مورد معامله قرار دهید. جالب است بدانید که بازار فارکس بزرگ ترین بازار مالی جهان محسوب می شود و روزانه بیش از 5 تریلیون دلار در آن معامله صورت می پذیرد. چنانچه بخواهیم بزرگی بازار فارکس را بیشتر درک کنیم، بودجه کشور ایران در سال جاری حدود 120 میلیارد است؛ اینها اعداد بالایی نیستند بلکه بزرگی بازار فارکس را نشان می دهند.

به عنوان مثالی دیگر، زمانی که قیمت دلار در کشور ایران روند افزایشی به خود می گیرد، همه دوست دارند دلار خریداری کنند و وقتی که روند قیمتی دلار کاهشی باشد، همه افراد سعی در فروش دلارهای خود دارند و بدین وسیله از نوسانات قیمتی دلار درآمد کسب می کنند. در بازار فارکس نیز دقیقا همین شرایط برقرار است ولی با اندکی تفاوت؛ در فارکس شما باید بازار را تحلیل نمایید و روند ارزها را مورد بررسی قرار دهید و در ادامه برای انجام معاملات خود اقدام نمایید. چنانچه بخواهیم بدون هیچ تحلیل در این بازار فعالیت کنیم، چیزی جز ضرر و از دست رفتن سرمایه عایدمان نخواهد شد، بنابراین می بایست این بازار را با استفاده از تحلیل، ابزار و اندیکاتورها مورد بررسی قرار دهیم و سپس برای انجام معامله در بازار بورس فارکس اقدام کنید. ما در ادامه سعی کرده ایم آموزش فارکس از مبتدی تا پیشرفته را در اختیار شما قرار دهیم، پس تا انتها با احراز همراه بمانید؛

آموزش فارکس به زبان ساده

آموزش فارکس از مبتدی تا پیشرفته به شما کمک خواهد کرد تا این بازار را به شکل حرفه ای یاد بگیرید تا قادر شوید از این بازار بزرگ سودهای منطقی و خوبی به دست آورید، ولی باید حواستان باشد که بدون دانش و آگاهی از شرایط این بازار، به هیچ وجه وارد این بازار نشوید، چرا که مطمئنا متضرر خواهید شده و سرمایه تان را از دست خواهید داد. به صورت کلی هم در نظر داشته باشید که برای تحلیل بازار فارکس از اندیکاتور و ابزارهای گوناگونی استفاده می شود ولی نیازی نیست شما که همه ابزار یا اندیکاتور ها رو یاد بگیرید، چرا که این کار فقط شما را گیج خواهد کرد و امکان تصمیم گیری مناسب و به موقع را از شما سلب خواهد کرد.


پیشنهاد مطالعه : بازار فارکس چیست و چطور کار میکند؟


شما چنانچه در فارکس با چند اندیکاتور و ابزار مهم کار کنید و استراتژی معاملاتی شخصی خودتان را طراحی کنید، خیلی ساده قادرید سودهای بسیار بالایی را در این بازار به دست آورید. ای نکته را هم همواره در نظر داشته باشید که در بازار فارکس درآمد شما دلاری است و پولی که شما دریافت می کنید به دلار است، پس با توجه به وضعیت قیمتی دلار در ایران که همواره افزایشی است، کسب درآمد در فارکس می تواند برای بسیاری از معامله گران و به خصوص معامله گران ایرانی بسیار سودآوری باشد.

حال این که حداقل سرمایه مورد نیاز برای ورود به فارکس چقدر است و چطور بایستی معامله در بازار فارکس را آغاز کنیم، در ادامه این مطلب آموزشی از سامانه احراز کامل توضیح داده ایم. بازار فارکس با توجه به وجود اهرم مالی برای سرمایه گذاری و ترید می تواند شما را در صورت استفاده درست، سرمایه دار کند ولی در طرف مقابل می تواند کل سرمایه شما را نابود کند و موجب شود شما از این بازار با ضرر و زیان بسیار زیادی خارج شوید، پس حواستان باشد که وارد چه بازاری شده اید.

بازار جهانی فارکس چگونه کار می کند؟

در فارکس مثل بازار بورس، معاملات نفت، طلا و نقره و مس و … در کنار ارزهای بین المللی در جریان است. اصلی ترین بخش که سهم زیادی در سودآوری شما دارد، مربوط به نرخ برابری ارزها نسبت به یک دیگر است؛ همچنین این موضوع با پیش بینی روند ارزش هر ارز با توجه به رویدادهای گوناگون ارتباط مستقیمی دارد.

در فارکس، تراکنش ها از طریق شرکت های کارگذاری یا همان بروکرهای فارکس امکانپذیر است که این کار از طریق یک کانال بین بانکی صورت می پذیرد. این امر بدین شکل است که کانال های بین بانکی، با متصل شدن به یکدیگر، به عنوان واسطه میان خریدار و همچنین فروشنده ایفای نقش می کنند. با در نظر داشتن این که بازار فارکس بازاری غیرمتمرکز به شمار می رود، این سازمان با قراردادن یک سری از قوانین و همچنین پیگیری فعالیت های کارگزاران، سعی دارد تا از بروز مشکلات و همچنین تخلفات مختلف جلوگیری نماید.

چه چیزی تجارت فارکس را متمایز میکند؟

فارکس جنبه های مثبت گوناگونی دارد که آن را میان بازارهای مالی حال حاضر در دنیا و ایران متمایز می کند که مهم ترین این ویژگی ها به شرح زیر می باشد:

 • نقدینگی و حجم معاملات بسیاری بالایی در این بازار جریان دارد.
 • قیمت‌های بازار فاکس تحت تاثیر عوامل گوناگونی مثل سیاست، شرایط اقتصادی، عرضه و تقاضا و … می باشد.
 • حاشیه سود آن در معاملات کوچک کم ولی در حجم بزرگ معاملات بسیار بالاست. در معاملات بزرگ تغییرات جزئی در نرخ ارز هم می تواند شما را به سود خوبی برساند و یا ضرر و زیان بسیاری را برای شما به همراه آورد.
 • فارکس مناطق جغرافیایی گسترده ای را تحت پوشش خود قرار می‌ دهد، 180 نوع ارز در دنیا وجود دارد که در هر کشوری برای این ارزها بازار به وجود می آورد.
 • می توان گفت که تقریبا 24 ساعت شبانه روز در پنج روز هفته می توانید از این بازار برای انجام معاملات مورد نظر خود استفاده کنید. به این خاطر که بازار فارکس به صورت کامل متمرکز نیست، یک صرافی یا کارگزاری همواره برای استفاده شما باز خواهد بود. هرچند بازارها در آخر هفته تعطیلند، ولی هنوز در بعضی از پلتفرم‌ ها معاملات بعد از ساعت کاری در دسترس خواهد بود.

بازار فارکس برای چه افرادی مناسب است؟

شما برای شروع سرمایه گذاری در بازار فارکس به سرمایه احتیاج دارد؛ لذا چنانچه با سرمایه کمی برای ورود به بازار فارکس اقدام کنید، خب طبیعتا سود و ضرری که برای شما حاصل می شود نیز اندک خواهد بود ولی چنانچه سرمایه به مراتب بالاتری را وارد بازار کنید، مطمئنا میزان سود و ضرری که می توانید به دست آورید نیز به مراتب افزایش پیدا خواهد کرد. بنابراین پیش از ورود به بازار فارکس این نکته را باید در نظر داشته باشید.


پیشنهاد مطالعه : فارکس یا بورس ایران برای ترید مناسب تر است؟


به صورت معمول ما به دوستانی که در حال مطالعه مقاله آموزش فارکس از مبتدی تا پیشرفته هستند، توصیه داریم که بین ۲۰۰ تا ۲۵۰ دلار وارد بازار کنند ولی این رقم را تا 500 دلار نیز می توانید افزایش دهید، ولی بهتر است این کار را نکنید، چرا که شما برای شروع سرمایه گذاری و کسب سود هنوز آمادگی های لازم را ندارید، پس همان مقدار سرمایه اولیه کفایت می کند ولی هر وقت به این بازار مسلط شدید، مطمئنا با سرمایه اولیه بیشتر و یا استفاده از اهرم های معاملاتی، می توانید سود به مراتب بیشتری کسب کنید و سرمایه خود را در این بازار افزایش دهید.

جفت ارز چیست و بهترین جفت ارزها برای ترید کدامند؟

پرطرفدارترین ارزهای معامله شده را که تریدرها قادرند به آن ها دسترسی داشته باشند، مرور کنیم. اصلی ترین و پرمعامله ترین ارزها به شرح زیر می باشند :

 • یورو – یورو
 • دلار آمریکا – USD
 • ین ژاپن – JPY
 • پوند استرلینگ – GBP
 • فرانک سوئیس – CHF

لذا پرطرفدارترین جفت ارزها بیشترین معامله را دارند و به شرح زیر می باشند:

 • EUR/USD
 • GBP/USD
 • USD/JPY
 • USD/CHF

سه ارز پرطرفدار دیگر در معاملات فارکس بسیار از آن ها استفاده می شود به شرح زیر می باشند:

 • دلار کانادا – CAD
 • دلار نیوزلند – NZD
 • دلار استرالیا – AUD

نکته مهم : همه جفت ارزهایی که شامل روبل روسیه، کرون چک، زلوتی لهستان، فورینت مجارستان، کرون سوئد یا کرون نروژ می‌ شوند، جفت‌ های عجیب و غریب نامیده می شوند که فقط 10 درصد از کل بازار فارکس را به خود اختصاص داده اند.

بهترین زمان برای معامله در بازار فارکس

در هر یک از بازارهای مالی، ساعات خاصی در نظر گرفته می شود که انجام معامله در این ساعات بیشترین سود را می تواند برای معامله گران به همراه آورد. لذا به منظور ورود به فارکس نیز لازم است مثل سایر بازارهای مالی، بهترین ساعات برای انجام معامله را شناسایی کنید و تلاش کنید معاملات خود را در آن ساعات در دستور کار قرار دهید. با توجه به این که بازار فارکس یک بازار جهانی به حساب می آید و به صورت شبانه روزی فعال است، می‌ توان تمامی ساعات روز را ساعت کاری بازار فارکس به حساب آورد.

البته به این خاطر که در بیشتر کشورها روزهای شنبه و یکشنبه تعطیل می باشد و بانک‌ ها در این دو روز تعطیل هستند، روزهای کاری بازار فارکس به 5 روز محدود شده است. البته این موضوع نباید موجب شود که شما فکر کنید هیچ گونه مدیریتی برای ساعات کاری در فارکس وجود ندارد. آغاز کار در بازار فارکس را می‌ توان زمان شروع کار این بازار در کشور استرالیا و اتمام آن را اتمام کار فارکس در بازار نیویورک به شمار آورد.

چنانچه بخواهیم زمان بندی دقیقی را برای آغاز و اتمام کار بازار فارکس در ایران مشخص کنیم، باید گفت که کار در فارکس از ساعت یک و نیم بامداد به وقت تهران آغاز شده و در ساعت یک و نیم بامداد به وقت تهران تمام خواهد شد. لذا چنانچه قصد دارید بهترین زمان برای انجام معاملات در فارکس را در این ۵ روز تشخیص دهید، می بایست به عواملی مثل رویدادهای سیاسی اقتصادی، ارقام بیکاری و سایر عواملی که قادرند ارزش ارز یک کشور را تحت تاثیر قرار دهند، توجه کنید.

بروکر در فارکس چیست و چطور در آن افتتاح حساب کنیم؟

بروکر یا همان کارگزاران فارکس، در واقع واسطه هایی هستند که خریدار و فروشنده را به هم دیگر وصل می کنند. بروکرها تنها برای بازار فارکس یا سایر بازارها نیستند در حوزه معاملات ارزهای دیجیتال، املاک، خودرو و … نیز شاهد فعالیت های آن ها هستیم. انتخاب بروکر یکی از دغدغه هایی اصلی معامله گران فارک است. بسیاری از این بروکرها متاسفانه کلاهبرداری می کنند و نمی توانید به آن ها اعتماد کنید، بنابراین بایستی تحقیق کنید و هر بروکری که قصد فعالیت در آن را دارید، از جهان مختلف مورد بررسی قرار دهید. توصیه ما به همگی شما این استکه از بروکرهای معروف استفاده نمایید که به اصطلاح حساب خود را پیش از این پس داده اند و مشکلی تا به حال برای کاربرانشان ایجاد نشده است.


پیشنهاد مطالعه : انتخاب بروکر مناسب برای فارکس


افتتاح اکانت در فارکس یکی از موضوعات حائز اهمیتی به حساب می آید که باید آن را در نظر داشته باشید، چرا که وقتی که در حال مطالعه آموزش فارکس از مبتدی تا پیشرفته هستید، با مشکلی مواجه نشوید و اصولی ثبت نام کنید تا حسابتان مسدود نشود. در بیشتر بروکرها تقریبا طریقه ثبت نام یکسان است و زیاد فرقی ندارد که شما رو گیج کند. برخی از بروکرهای معتبر وجود دارند که از شما پاسپورت یا شناسنامه و یا تاییدیه محل سکونت درخواست می کنند که می بایست حتما عکس آن ها تهیه و بارگزاری نمایید تا استعلام آن را بگیرند. چنانچه این کار را انجام دهید، برای شما عالی است، چرا که زمانی که حساب کاربری شما بسته شود، سریعا به دلیل این که احراز هویت را انجام داده اید، می توانید مشکل مورد نظر را سریعا برطرف کرده و مجددا فعالیت خود را از سر بگیرید.

استفاده حساب دمو و یا آزمایش یکی دیگر از مواردی است که باید به آن توجه کنید. ما به صورت کلی دو نوع حساب داریم؛ یکی حساب دمو و یکی هم حساب واقعی. حساب دمو یعنی شما در یک حسابی معامله می کنید که پول های آن حساب مجازی است و شما می توانید از آن برای کسب تجربه در فارکس استفاده کنید. این موجب خواهد شد که شما تمرین کنید و یاد بگیرید که چطور در بازار فارکس کسب درآمد کنید. توصیه تیم احراز این است که شما با هر چقدر سرمایه ای که قصد دارید در حساب واقعی تان در آینده وارد کنید، برای ورود و استفاده در حساب دمو نیز استفاده کنید تا معادل سازی دقیقی در این خصوص داشته باشید.

نرم‌ افزار متاتریدر چیست؟

متاتریدر یا همان MataTrader یک سیستم جامع و یکپارچه به منظور دسترسی به معاملات فارکس به حساب می آید که بیشتر بروکرها از آن بهره می گیرند. در حقیقت چنانچه شما در بروکر حساب فارکس اصلی خود را باز نمایید، از طریق نرم‌ افزار متاتریدر قادر هستید به حساب کاربری خود دسترسی داشته باشید و برای انجام معاملات خود اقدامات لازم را انجام دهید.

شایان ذکر است که این نرم‌ افزار به شرکت MetaQuotes تعلق دارد و نسخه‌ های متاتریدر 4 و 5 آن از بالاترین کاربر بین تریدرهای فارکس برخوردار است. در نظر داشته باشید که نصب و راه‌ اندازی نرم‌ افزار متاتریدر مثل دیگر نرم‌ افزار ها می باشد و احتیاجی به تخصص و دانش خاصی نخواهد داشت؛ لذا شما قادرید این نرم‌ افزار را از طریق گوگل دانلود نمایید و با استفاده از راهنما، آن را روی کامپیوتر یا لپ‌ تاپ خود نصب و استفاده نمایید.

حداقل سرمایه برای ورود به بازار فارکس

کسانی که سرمایه زیادی برای شروع معامله در اختیار ندارند، نیز می توانند از بازار فارکس و سود حاصل از آن بهره مند شوند. در فارکس بروکرهایی هستند که این امکان را در اختیار شما قرار می دهند تا اکانت معاملاتی با حداقل سپرده 1 دلار (حساب های مینی) و یا 25 تا 100 دلار (حساب های میکرو) افتتاح نمایید.

با استفاده از معامله اهرمی شما قادرید سرمایه ای چندین برابر بزرگتر از سپرده خود را در اختیار داشته باشید. از طرفی در بازار فارکس این شمایید که مقدار معامله خود را مشخص می کنید، لذا تریدرها قادرند با حداقل مقدار 0.01 لات و با حداقل سپرده 100 دلار در معاملات شرکت کنند.

انتخاب بهترین استراتژی معاملاتی در فارکس

انتخاب سبک معاملاتی یکی از حائز اهمیت ترین موارد در بازار فارکس به حساب می آید، چراکه شما باید برای تحلیل کردن یک سبک معاملاتی خوبی داشته باشید. شما نیازی نیست کل اندیکاتور و ابزارها رو یاد گرفته باشید، بلکه کافی است تعدادی از آن ها را یاد بگیرید و با استفاده از آن ها سبک معاملاتی خود را ایجاد کنید تا سود خوبی بدین وسیله به دست آورید. انتخاب سبک معاملاتی خیلی مرتبط به احساسات شماست و شما می بایست سبک معاملاتی را انتخاب نمایید که با روحیات شما سازگار باشد.


پیشنهاد مطالعه : استراتژی اسکالپ فارکس به زبان ساده


توجه داشته باشید که سبک معاملاتی هر فرد تنها برای خودش مناسب است و نباید شما از آن بهره بگیرید، به این خاطر که آن شخص سبک معاملاتی شخصی خود را دارد و مطمئنا روحیات و احساسات شما به صورت کامل با آن فرد تفاوت دارد. نکته ای که باید در نظر داشته باشید اینجاست که شما باید چند روش را امتحان نمایید تا سبک معاملاتی خود را بیابید و بایستی تنها یک سبک معاملاتی برای خود داشته باشید.

تحلیل بنیادی در فارکس

تحلیل بنیادی در بازار فارکس همان تحلیل اخباری به حساب می آید و این بدین معنی است که معامله گر با استفاده از اخباری که انتشار می یابد، تحلیل و معامله خود را انجام می دهد. فرق تحلیل بنیادی و تکنیکال اینجاست که ما در تحلیل تکنیکال روی نمودار با استفاده از ابزار و اندیکاتورها تحلیل می کنیم ولی در تحلیل بنیادی ما با استفاده از اخباری که انتشار می یابد در سایت های گوناگون تحلیل می کنیم. لذا بهتر است از تحلیل فاندامنتال یا همان بنیادی در کنار تحلیل تکنیکال بهره بگیریم، به این خاطر که اخبار به تنهایی نمی تواند سود خوبی برای ما به همراه داشته باشد ولی دانستن این مورد خالی از لطف نیست.

تحلیل بنیادی بیشتر مناسب تایم فریم های بالاتر است، به عنوان مثال تایم فریم یک روزه به بالا! در تحلیل تکنیکال ما قادریم اطلاعات را سریع تر و دقیق تر دریافت نماییم، از همین روی درصد خطای ما بسیار کم است. در تحلیل بنیادی چند سایت معروف در دسترس اند که قادرید در آن خبر و شایعات را ملاحظه کرده و موارد مهم را در تحلیل های خود لحاظ کنید.

بازار دوطرفه فارکس چیست؟

بازار دو طرفه در فارکس بدین معنی است که شما هم قادرید در روند صعودی سود بسازید و هم در روندهای نزولی می توانید از کاهش قیمت نیز سود به دست آورید. بر خلاف فارکس، در بازار بورس شما سهامی را خریداری می کنید و وقتی به سود دست پیدا خواهید کرد که قیمت آن سهم رشد کند و آن را به فروش برسانید، ولی چنانچه سهم ارزش خود را از دست بدهد، شما متضرر خواهید شد یا وقتی که سهم گران شد مشتری برای آن سهم وجود نداشته باشد، شما مجبور هستید یا سهام را ارزان تر به فروش برسانید یا برای پیدا کردن مشتری مناسب، صبر کنید.

ولی در بازار فارکس این موارد دیده نمی شود و شما در هر لحظه که اراده کنید، قادرید برای خرید و فروش ارز مورد نظر خود اقدام کنید و با گرفتن پوزیشن لانگ برای روندهای صعودی و پوزیشن شورت برای روندهای نزولی قادر به کسب سود از بازار فارکس و معاملات خود خواهید بود.

منظور از اهرم در فارکس چیست؟

اهرم به شما کمک می کند که با سرمایه ای به مراتب بیشتر از چیزی که واقعا در اختیار دارید، معاملات خود را در فارکس انجام دهید. در واقع می توانید سپرده کوچکی را که به عنوان حاشیه شناخته می شود قرار دهید؛ وقتی یک موقعیت اهرمی را می بندید، سود یا زیان شما به کل حجم معاملات وابسته است.

هرچند این امکان وجود دارد که سود شما با استفاده از اهرم های مالی افزایش پیدا کند، ولی این امکان نیز وجود دارد که این استفاده از اهرم به ضرر شما تمام شود و زیان شما نسبت به سرمای ای که در اختیار دارید افزایش چشمگیری پیدا کند و شما متضرر شوید. بنابراین تجارت با اهرم بسیار مهم است تا بدانید چگونه ریسک خود را مدیریت نمایید.

مدیریت سرمایه در فارکس

یکی از اصلی ترین ترین قسمت ها در آموزش فارکس از مبتدی تا پیشرفته همین مدیریت سرمایه در فارکس می باشد. مدیریت سرمایه را همواره بایستی مد نظر قرار دهید؛ لذا چنانچه بدون رعایت وارد بازار شوید، متضرر خواهید شد. در واقع پولی که شما وارد بازار می کنید، بایستی حتما پولی باشد که تا چند وقت به آن احتیاج نداشته باشید و نباید با پول قرضی وارد بازار بشید، به این خاطر که طمع می کنید و کل سرمایه خود را از دست خواهید داد.

روانشناسی در بازار فارکس

درآمد شما در فارکس دلاری می باشد و بایستی توجه داشته باشید که ضررهای شما نیز به صورت دلاری محاسبه می شود و باید در تحلیل و انجام معاملات خود نهایت دقت را به خرج دهید؛ بنابراین می بایست احساسات و رفتارهای خود را به بهترین شکل کنترل و مدیریت نمایید. شما در این بازار حدس بر پایه علم می زنید و باید در نظر داشته باشید که هیچکس از آینده خبر ندارد، ولی وقتی که علم و دانش کافی داشته باشید، قادرید در فارکس آینده بازار را درست پیش بینی نمایید.

بسیاری از افراد زمانی که در بازار تحلیل و معامله انجام می دهند، از ۱۰ پوزیشنی که باز کردند ۷ مورد را با ضرر می بندند و این موجب می شود که ذهن معامله گر خراب شود و خود را مورد اذیت و سرزنش قرار دهد و با ذهن و روحیه خراب مجددا برای معامله اقدام کند و مجددا با ضرر روبرو شود و سرمایه خود را بدین شکل از دست بدهد، بنابراین به صورت کلی در نظر داشته باشید که تمامی احساسات و هیجانات خود را کنترل کرده و مدیریت نمایید.

کلاهبرداری در بازار فارکس

بسیاری از افراد هستند که این بازار را کلاهبردار می دانند، ولی باید گفت که این بازار بزرگ با روزانه 5 تریلیون دلار به 5 یا 10 هزار دلار ما احتیاجی ندارد. کسانی که این حرف را می زنند مطمئنا بدون داشتن وارد این بازار شدند و ضرر کردند و حالا این بازار را کلاهبردار به حساب می آورند. در صورتی که این بازار به دانش کافی نیاز دارد تا سود کنید. بنابراین این طرز فکر که فارکس بازار کلاهبرداری است اشتباه می باشد. بازار فارکس بزرگترین بازار مالی جهان به حساب می آید و کشورهای بسیاری در آن فعالیت دارند و درآمد زیادی هم از این طریق به دست می آورند.

خطرات معامله در فارکس چیست؟

ترید ارز خارجی می‌ تواند خطرات و ریسک های مخصوص به خود را داشته باشد. بازار بین بانکی درجه های تنظیم گوناگونی دارد و ابزارهای فارکس استاندارد نشده اند. در بعضی از نقاط دنیا، تجارت فارکس تقریبا به صورت کامل غیر قانونی تلقی می شود. این را در نظر داشته باشید که بازار بین بانکی متشکل از بانک هایی است که در سرتاسر دنیا با یکدیگر به معامله می پردازند. خود بانک ها بایستی ریسک مطلق و ریسک اعتباری را مشخص کرده و بپذیرند و آن ها فرآیندهای داخلی ایجاد کردند تا خود را تا جایی که امکان دارد ایمن نگه دارند.

مقرراتی این چنینی، در راستای حمایت از هر بانکی که در این صنعت شرکت کرده است، در نظر گرفته شده است. از آنجا که بازار به وسیله هر یک از بانک های شرکت کننده که برای خرید یک ارز خاص پیشنهاداتی ارائه می‌ کنند، ساخته شده است، مکانیسم قیمت گذاری بازار مطابق نظام عرضه و تقاضا خواهد بود. به این خاطر که چنین جریان های تجاری بزرگی در سیستم وجود دارد، برای تریدرهای سرکش، تاثیر گذاری بر قیمت ارز خارجی سخت خواهد بود.


پیشنهاد مطالعه : اصطلاحات بازار فارکس به زبان ساده


این سیستم کمک خواهد کرد تا شفافیت در بازار، برای آن دسته از تریدرهایی که به معاملات بین بانکی دسترسی دارد، ایجاد شود. اکثر تریدرهای خرده فروش، با تریدرهای تقریبا کوچک و تا حدی کنترل نشده تجارت می کنند که می‌ توانند قیمت های جدیدی را ارائه نمایند و حتی برخلاف مشتران خوشان برای معامله اقدام کنند. بسته به مکانی که تریدر در آن قرار دارد، این امکان وجود دارد که بعضی مقررات دولتی و صنعتی وجود داشته باشد، ولی این محافظه کاری ها در کل دنیا با یکدیگر متناقض اند.

بیشتر سرمایه گذاران خرده فروش می بایست بخشی از وقت خود را به ارزیابی یک فروشنده فارکس اختصاص دهند، تا دریابند که آیا این موضوع در آمریکا یا انگلیس یا در کشور هایی با قانون سست تر، کنترل شده است یا خیر. همچنین بهتر است متوجه شوید که در صورت بحران بازار یا در صورت ورشکستگی یک تریدر، چه نوع محافظتی از حساب مناسب و در دسترس خواهد بود.

مزایای بازار فارکس برای معامله گران چیست؟

 • دسترسی به اطلاعات برای همه افراد یکسان است و رانت وجود ندارد.
 • به این خاطر که حجم معاملات در این بازار به شدت بالاست، هیچ وقت صف خرید یا صف فروش نخواهیم دید.
 • برای انجام ترید و کسب درآمد به محل کار نیاز ندارید و حتی در حال سفر نیز قادر به معامله و کسب درآمد از آن خواهید بود.
 • بازار فارکس بازار دو طرفه به حساب می آید و این بدین معنی است که شما هم از صعود قیمت و هم از نزول قیمت قادر به کسب سود خواهید بود.
 • این بازار 5 روز هفته به صورت ۲۴ ساعته باز است، لذا برای افرادی که تایمی از روز را مشغول به کار هستند نیز امکان فعالیت در این بازار وجود دارد.
 • تحلیل تکنیکال در این بازار بایستی مبنا قرار گیرد، به این خاطر که تحلیل تکنیکال تنها در جایی کارایی دارد که قیمت طبق عرضه و تقاضا ایجاد شده باشد.
 • این بازار ضریب اهرمی دارد، بنابراین شما قادرید با پول کمی وارد بازار شوید اما با استفاده از اهرم معاملاتی، سرمایه خود را بیشتر کنید که این کار می تواند سود و یا ضرر شما را چند برابر کند، پس مهم است که بدانید دقیقا چه کاری انجام می دهید.

نتیجه گیری و کلام پایانی

فارکس پردرآمدترین بازار سرمایه در دنیا به حساب می آید که در گذشته تنها میلیاردرها در آن سرمایه­ گذاری می کردند ولی در حال حاضر همگی امکان ترید و کسب درآمد از بزرگ ترین بازار مالی دنیا را دارند. با گذشت زمان این بازار قوانین و امکاناتی ایجاد شد که موجب شد اکثر مردم به سرمایه­ گذاری در این بازار علاقه پیدا کنند. در حال حاضر نیز افراد بسیاری از این روش سرمایه­ گذاری می کنند. آموزش فارکس از مبتدی تا پیشرفته برای کسب موفقیت شما در این بازار تخصصی بسیار حائز اهمیت است و لازم است افراد از پختگی لازم جهت کسب موفقیت در این بازار برخوردار باشند.

همان طور که در ابتدای مقاله قول داده بودیم، آموزش فارکس از مبتدی تا پیشرفته را تقدیم حضور شما بزرگواران کردیم.

همچنین اگر دوست دارید بهترین نرم افزار ترید فارکس کدام است، توصیه دارم همین الان این مقاله را مطالعه فرمایید.

سعی کردیم آموزش فارکس از مبتدی تا پیشرفته کامل باشد ولی اگر هر سوال یا ابهامی در مورد ورود به بازار فارکس و ترید در آن داشتید، از طریق بخش دیدگاه ها با ما به اشتراک بگذارید.


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *