در مورد کلاهبرداری در بازار فارکس چه میدانید؟ اگر بخواهید در بازار بین المللی فارکس فعالیت کنید، مطمئنا پیش از اقدام، بایستی از روش های کلاهبرداری در بازار فارکس آگاه باشید تا در دام آن ها گرفتار نشوید؛ در حال حاضر کلاهبرداری در بازار فارکس با روش های نوینی انجام می شود، لذا اگر بخواهید بدون هیچ گونه مشکلی در بازار بورس فارکس فعالیت کنید، نیاز به آگاهی دارید و به همین خاطر است که ما در تیم احراز این مقاله آموزشی را به زبان ساده برای شما آماده کرده ایم تا شما را از جوانب مختلف در مورد کلاهبرداری در فارکس آگاه کنیم، پس حتما تا انتها با احراز همراه بمانید.

کلاهبرداری در بازار فارکس

بر اساس گزارش هر سه سال یک بار بانک تسویه حساب های بین المللی در فارکس روزانه به ارزش ۱.۶۵ تریلیون دلار معامله می شود که چنانچه این را با گزینه های ارز و قراردادهای فیوچرز در طور روز جمع ببندیم، آن وقت مجموع معاملات بیش از ۵ تریلیون دلار برآورد می شود و با وجود این حجم از پول که در فارکس به صورت آنی و بدون مسئولیت پذیری در جریان است، امکان وجود کلاهبرداری های در این بازار که وعده کسب ثروت در زمان کوتاه را می دهند، بسیار بالاست، پس باید از همین الان برای آن آماده باشید.


پربازدیدترین : روانشناسی در بازار فارکس چیست؟


البته این در حالی است که با توجه به اقدامات اجرایی جدی به وسیله مقامات نظارت مالی تعداد زیادی از کلاهبرداری های قدیمی متوقف شده اند ولی بعضی از کلاهبرداری ها همچنان هم به چشم می خورد و موارد جدید بر آن ها افزوده می شود. در ادامه سریعا 7 نوع از مروسم ترین کلاهبرداری ها در بازار فارکس را با یکدیگر مرورو می کنیم و در ادامه نیز روش هایی را به شما معرفی می کنیم که به وسیله آن ها بتوانید از کلاهبرداری های مختلف در بازار فارکس جلوگیری کنید.

1. نحوه کلاهبرداری در فارکس از طریق مدیران و مشاورین

به صورت کلی کلاهبرداری جرمی است که با فریب افراد و کسب اموال آن ها بدون اجازه آن ها همراه است. بدین منظور که شرکتی بتواند خدمات معامله ارز یا کالا یا هر چیز دیگری را به وسیله یک بازار مالی ارائه دهد، می بایست مجوزهای مورد نیاز را از دولت دریافت کند و به اصطلاح کارگزار یا بروکر شود. ولی به صورت معمول این شرکت ها بروکر نیستند و تنها با ارائه مدارک جعلی خود را بروکر معرفی کرده و در ادامه با سوء استفاده از دانش محدود مردم در خصوص با اینترنت و صرافی های اینترنتی این بازار واهی را خلق کرده اند که به صورت معمول از آن به عنوان “بازارهای جهانی” یا “او تی سی” نام برده می‌ شود.

البته توضیح آن که بر روی نرم افزار کارگزاران واقعی، جلوی قیمت آن چیزی که تریدرها مورد معامله قرار می دهند نام بازاری که این اتفاق در آن می‌ افتد ذکر شده است. حتی آن صرافی‌ های اینترنتی هم که امکان انجام معامله ارز در آنجا فراهم است، مشخص است که کدام صرافی‌ ها هستند و آدرس مشخصی دارند و این معاملات روی رایانه مرکزی آن شرکت اتفاق می‌ افتند، اما روی نرم افزار متاتریدر دست کاری شده و سایر سیستم های مشابه مشخص نیست که این بازار کجا قرار دارد.

2. کلاهبرداری از طریق اسپرد

کلاهبرداری قدیمی فارکس طبق دستکاری کامپیوتری اسپردهای معامله بود. نقطه اسپرد میان قیمت معامله بیانگر کمیسیون معاملات رفت و برگشتی انجام شده از طریق بروکر می باشد. این اسپردها به صورت معمول میان جفت ارزها بسیار متفاوت است. کلاهبرداری زمانی رخ می دهد که نقاط اسپردها تفاوت بسیاری دارند. برای مثال بروکرها در جفت ارز پرطرفدار EUR/USD به صورت معمول اسپرد ۲ تا ۳ ارائه می دهند، ولی یک بروکر کلاهبردار در عوض اسپرد ۷ پیپ و یا بیشتر را در اختیار کاربران خود قرار می دهد تا آن ها را وسوسه کند.


پربازدیدترین : حساب اسلامی در فارکس چیست؟


عامل چهارم یا پیپ های بیشتر بر روی هر 1 میلیون دلار معامله یا سود حاصل از هر سرمایه گذاری خوب صرف کمیسیون می شوند.  تریدرها متضرر می شوند و بروکرها بدین وسیله سود به دست خواهند آورد. با توجه به تحت نظارت بودن بروکرها این کلاهبرداری در 10 سال اخیر کم شده است ولی با این وجود بایستی مراقب بروکرهایی که رگوله شده نیستند، باشید. تمایل به دستکاری میزان اسپرد همچنان هم به چشم می خورد و برای یک بروکر غیر مجاز بسیار ساده است که با پول شما در کسری از ثانیه ناپدید شود!

3. کلاهبرداری از طریق فروش سیگنال

کلاهبرداری جدید در حال حاضر فروش سیگنال فارکس است! فروشندگان سیگنال شرکت های کوچک، مدیران مالی و یا معامله گران فردی محسوب می شوند که سیستمی در ازای هزینه روزانه، هفتگی و ماهانه در اختیار کاربران خود قرار می دهند و با ادعای تعیین زمان مناسب برای معامله یک جفت ارز طبق توصیه های حرفه ای که هر کسی را ثروتمند می کند. آن ها با بیان تجربه بلند مدت، توانایی های تجاری و همچنین توصیف سایر افراد که به عنوان مثال این فروشندگان چه اشخاص و دوستان خوبی هستند و ثروت کلانی برای آن ها کسب کرده اند، سعی در جذب مشتری های بیشتر دارند.

لذا تنها کافی است که تریدر تازه کار، مبلغی را برای دستیابی به توصیه های تجاری بپردازد. تعداد زیادی از این کلاهبردارها از تعدادی تریدر پول جمع آوری می کنند و در ادامه خبری از آن ها نمی شود. برخی دیگر هر چند وقت یکبار معاملات خوبی توصیه می کنند تا روند دریافت پول سیگنال را ادامه دهند. این کلاهبرداری جدید به آرامی در حال تبدیل به مشکل بزرگی است. هرچند بعضی از فروشندگان سیگنال صادقانه عمل می کنند و معاملات را بر اساس وعده انجام می دهند ولی بهتر است جوانب احتیاط را رعایت فرمایید. به گفته برخی از تحلیل گران، بیشتر فروشندگان سیگنال کلاهبرداران حرفه ای می باشند، پس نهایت دقت خود را در این خصوص داشته باشید.

انتقاد همواره به این موضوع است که اگر واقعا امکان دارد سیستمی بر بازار مسلط شود، به چه دلیل آن شخص یا شرکت این اطلاعات را به شکل گسترده در دسترس سایر افراد قرار می دهد؟! آیا منطقی تر نیست که خود فروشنده سیگنال از این سیستم سیگنال باورنکردنی به منظور کسب سود کلان بهره بگیرد؟ بهترین روش به منظور مشخص کردن سودآوری فروشنده سیگنال باز کردن حساب دموی فارکس می باشد تا با صبر نهایتا مشخص شود که آیا سیگنال های پیش بینی برای شما جوابگو است یا نه.

4. کلاهبرداری از طریق بروکرهای فارکس

هرچند بازار فارکس به صورت کامل بدون رگولیشن نیست، ولی هیچ نهاد مرکزی برای نظارت مستقیم بر آن در نظر گرفته نشده است. البته این موضوع را نیز باید گفت که بعضی از بروکرهای فارکس با مشتریان خود منصفانه معامله نمی کنند و بعضا دیده شده است که بر سر آنها کلاه می گذارند! بیشتر آن ها بروکرهای کوچک، ارزان، تازه کار و بدون نظارت هستند. می توانید به سادگی از بروکرهای نامناسب دوری کنید. با بروکری خرید و فروش کنید که تحت نظارت یک نهاد نظارت مالی مثل CySEC قبرس، FCA انگلستان و  ASIC استرالیا باشد. این امکان وجود دارد که بازار فارکس بدون نظارت باشد ولی بروکرهایی که تحت نظارتند، مجوز خود را با کلاهبرداری های این چنینی به خطر نخواهند انداخت.

بنابراین باید بروکری را انتخاب نمایید که مستحکم باشد، سابقه حضور طولانی مدتی در بازار فارکس داشته باشد، نام تجاری بزرگی داشته باشد و در معامله با مشتریان منصفانه رفتار نماید. کلاهبرداری های دیگر و علائم هشدار دهنده وقتی خودشان را نشان می دهند که بروکر اجازه برداشت پول از حساب تجاری را نمی دهد یا وقتی که پلتفرم تجاری با مشکل روبرو می شود. آیا می توانید در طی اعلان های اقتصادی که با انتظارات تناسب ندارد وارد یک معامله شده و یا از آن خارج شوید؟ چنانچه نمی توانید پول برداشت کنید و یا پلتفرم تجاری بر اساس خواسته های شما عمل نمی کند، این ها علائم هشدار می باشند.

5. کلاهبرداری به وسیله مدیریت سرمایه گذاری ساختگی

در دنیای سرمایه گذاری ادعاهای عجیب، بزرگ ترین نشانه کلاهبرداری به حساب می آید. در سالیان گذشته، مدیریت سرمایه در فارکس افزایش پیدا کرده است. امکان دارد تمام آن ها اینطور نباشند ولی بیشتر آن ها کلاهبرداری هستند. در واقع آن ها این فرصت را در اختیار سرمایه گذاران قرار می دهند تا معاملات خود را به وسیله تریدرهای حرفه ای فارکس که در ازای درصدی از سود توانایی ایجاد سود بالایی دارند مدیریت نمایند.


پربازدیدترین : مدیریت سرمایه در فارکس چگونه است؟


در واقع مشکل اینجاست که این پیشنهاد، مدیریت سرمایه گذاران را مقید می سازد تا کنترل پول خود را از دست داده و آن را به شخصی بسپارد که چیزی از او به جز سابقه موفقیت بزرگ نمایی شده و کاملا دروغی که در وب سایت و بروشورهای فرد کلاه بردار منتشر شده است نمی دانند. در نهایت شخص کلاهبردار با سرمایه شما یک جزیره می خرد و دیگر از آن خبری نخواهد شد!

یک قاعده خوب در فارکس یا هر سرمایه گذاری دیگری این است، چنانچه زیاد خوب به نظر می آید مثل بازگشت های ماهانه بیش از 100 درصد همواره کلاهبرداری است. با این وجود در سالیان گذشته، سرمایه گذاری در فارکس با استفاده از سرویس کپی تریدینگ که به وسیله بروکرها ارائه می شود به شکلی در دسترس است که سرمایه گذاران بر پول خود کنترل کامل داشته باشند و مدیران حساب یا همان تریدرهای حرفه ای پیش از استخدام به وسیله سرمایه گذاران از نظر  عملکرد و سایر موارد مورد بررسی دقیق و همه جانبه قرار گیرند.

6. کلاهبرداری از طریق ربات های معامله

یک کلاهبرداری قدیمی و جدید، خود را در عنوان سیستم های تجاری توسعه یافته فارکس ارائه می دهد. این دسته از کلاهبرداران از توانایی سیستم خود به منظور تولید معاملات اتوماتیک حتی زمانی که شما خواب هستید، حرف می زنند. در حال حاضر این اصطلاح جدید به علت توانایی کار به صورت اتوماتیک «ربات» نامیده می شود. به هر حال، تعداد زیادی از این سیستم ها به شکل رسمی به وسیله یک منبع مستقل بررسی و امتحان نشده است.

معیارهای امتحان می بایست شامل پارامترهای سیستم تجاری و کدهای بهینه سازی شوند. چنانچه پارامترها و کدهای بهینه سازی نا معتبر باشند، سیستم سیگنال های معامله تصادفی تولید می کند و این موجب خواهد شد تا تریدرهای از همه جا بی خبر درگیر قمار شوند. هرچند سیستم های تست شده در بازار وجود دارند با این وجود تریدرهای بالقوه فارکس می بایست هر سیستمی که قصد ترکیب آن با استراتژی تجاری خود دارند را مورد بررسی قرار دهند.

7. کلاهبرداری از طریق وعده سود و مانورهای تبلیغاتی

در این نوع کلاهبرداری، دارایی و سپرده سرمایه گذاران به صورت معمول از اختیار آن ها خارج می شود؛ لذا سرمایه گذاران بایستی مراقب پیشنهادهای گوناگون باشند و همچنین از امنیت و قوانین بروکر مورد نظر خود اطمینان یابند. امکان دارد پلتفرم های معاملاتی از تبلیغاتی مانند سود بسیار زیاد باینری آپشن به نسبت سپرده استفاده نمایند. همچنین توجه به روش های پرداخت اهمیت زیادی دارد.

به عنوان مثال امکان دارد یک کارگزار این وعده را به مشتریان خود بدهد که در صورت برنده شدن در یک معامله باینری آپشن، سودی معادل نیمی از سپرده برای شما واریز کند، ولی سیستم پرداخت به شکلی ساخته شده است که بازده مورد انتظار مشتریان در حقیقت تبدیل به ضرر برای آن ها شود، به این خاطر که نرم افزار معاملاتی شانس برد را کاهش می دهد و زمانی که تاریخ انقضا باینری آپشن فرا می رسد، مشتریان کل سپرده خود را از دست خواهند داد! بنابراین چنانچه قصد دارید از طریق معاملات باینری آپشن سود به دست آورید، می بایست پیش از ثبت نام در بروکر و انجام خرید و فروش، سابقه آن شرکت یا پلتفرم مالی را دقیق ارزیابی کنید.


پربازدیدترین : بهترین نرم افزار ترید فارکس کدام است؟


در عین حال مراقب تبلیغات موجود در شبکه های اجتماعی نیز باشید، به این خاطر که هیچ کارگزار معتبری از این روش به منظور جذب مشتریان بهره نمی گیرد. پس تا جایی که امکان دارد، اطلاعات شخصی خود را در اختیار آن ها قرار ندهید و پیشنهادات سرمایه گذاری را دقیقا بررسی نمایید و به فرصت های سرمایه گذاری جذاب مشکوک باشید. معاملات باینری آپشن ریسک بالایی به همراه دارد، ولی با انتخاب یک بروکر و پلتفرم معاملاتی معتبر قادرید تا حد زیادی ریسک معاملات را کاهش دهید و از دام کلاهبرداران به دور باشید.

چطور کلاهبرداری در فارکس را تشخیص دهیم؟

این بازار به خودی خود یک طرح هرمی نیست، ولی روش های گوناگونی برای کلاهبرداری در آن وجود دارد. جالب است بدانید که اصلی ترین وعده‌ ای که اسکمرها مردم را با آن فریب می‌ دهند، تضمین سود غیرعادی و بزرگ با ریسک مالی پایین و یا بعضا بدون ریسک است!

در این خصوص باید در نظر داشته باشید که در بازارهای مالی هیچ تضمین 100 درصدی وجود ندارد، در واقع چنانچه چنین چیزی وجود داشت، هیچ تریدری آن را با دیگران اشتراک گذاری نمی کرد. در واقع امکان دارد بعضی از این پیشنهادات بسیار جذاب به نظر برسد، به ویژه برای افراد مبتدی ولی یک ضرب المثل معروف هست که می‌ گوید پنیر مفتی فقط در تله موش پیدا می شود. چند قانون ساده برای جلوگیری از این اسکم ها وجود دارند که به شرح زیر می باشند:

  • به دنبال وعده‌ های پوچ و سودهای عجیب و غریب نباشید.
  • در مورد نرم افزارهایی که می‌ گویند فرمول مخفی کشف کرده اند، محتاطانه عمل کنید.
  • تا زمانی که از امن بودن یک برنامه اطمینان کامل پیدا نکردید، آن‌ را به سیسم خود متصل نکنید.
  • کلاهبرداران هیچ وقت رگولاتوری ندارند یا اگر هم داشته باشند، معتبر نیست پس به این نکته نیز دقت کنید.

نکته مهم : این نکته را در نظر داشته باشید که کلاهبرداران در هیچ مرجع نظارتی ثبت نام نی کنند. یک بروکر واقعی و معتبر همواره مشروعیت خود را به تمامی کاربران و فعالان این حوزه اثبات می کند. لذا چنانچه نسبت به یک کارگزاری مشکوکید، می‌ توانید با یک رگولاتوری تماس برقرار کنید.

چگونه جلوی کلاهبرداری فارکس را بگیریم؟

دانش فنی : شما به منظور تحلیل و بررسی بازار باید برای خود یک استراتژی شخصی طراحی کنید و برای تهیه استراتژی معاملاتی شخصی خود می بایست در زمینه‌ های گوناگون فارکس مسلط شوید و از بین  آن‌ ها روش مناسب خود را انتخاب کنید. برای آغاز، بایستی از آشنایی فرق میان تحلیل تکنیکال و تحلیل فاندامنتال شروع فرمایید.

به صورت خلاصه تحلیل تکنیکال، به بررسی الگوها و اتفاقاتی که در چارت قیمتی اتفاق می افتد می پردازد ولی در طرف مقابل و در تحلیل فاندامنتال، بررسی اخبار سیاسی و اقتصادی و اتفاقات مهم بیشترین تاثیر را در تصمیم گیری معامله گران خواهد داشت.

مدیریت سرمایه : این طور فرض کنید که یک معامله خرید بر روی یک چارت باز کرده‌ اید. شما برای بازگشایی یک معامله می بایست حجم ورودی خود را ابتدا وارد نمایید. بخش بزرگی از اصول مدیریت سرمایه در تعیین همین حجم خلاصه می‌ شود. فرضا چنانچه سرمایه شما 1000 دلار باشد، اگر که یک معامله با حجم ۱۰ لات روی برای مثال چارت طلا باز کنید، با کوچک‌ ترین حرکت بازار، تمام 1000 دلار شما از بین خواهد رفت.

در عین حال چنانچه حجم اندکی انتخاب کنید، با بزرگ ترین حرکات بازار نیز سود چندانی برای شما به ارمغان نخواهد آمد. در حقیقت در مدیریت سرمایه شما یاد می گیرید که متناسب با استراتژی معاملاتی خود، نهایتا 10 درصد از کل سرمایه خود را در هر معامله سرمایه گذاری نمایید. این را در نظر داشته باشید که این مقدار به ندرت بیش از 5 درصد از کل سرمایه را باید درگیرد کند و به صورت معمول معامله گران در هر معامله تنها 2 درصد از کل سرمایه خود را دخیل می کنند.

کنترل بر احساسات و هیجانات : یکی از اصلی ترین اصول موفقیت در فارکس کنترل احساسات و هیجانات می باشد. یک معامله گر حرفه‌ ای هرگز برای ضررهای خود بهانه نمی آورد و همه چیز را گردن کلاهبرداران فارکس نمی‌ اندازد. معامله گران حرفه‌ ای بعد از هر بار ضرر کردن برای اصلاح روش خود اقدام می کنند و سرخورده و نا امید نمی‌ شوند همچنین شادی بیش از اندازه و خوش بینی به نسبت بازار نیست عواقب خاص خود را دارد. یکی از رایج ترین شکست‌ ها بر اثر ترس از دست دادن سود یا به اصطلاح، فومو ایجاد می شود.


پربازدیدترین : لیست صرافی های فارکس


به صورت معمول این احساس وقتی که بازار حرکات تند قیمتی نشان می دهد، به معامله گران دست می دهد و این شرایط معامله گران مبتدی مدام به این فکر می کنند که چنانچه در فلان نقطه وارد بازار می‌ شدند تا این لحظه چقدر سود به دست آورده بودند و سرمایه آن ها تا آن موقع چقدر شده بود. ولی یک تریدر حرفه ای می‌ داند که اگر در نقطه‌ ای، مطابق با استراتژی خود، اجازه ورود نداشته، این حرکت از بازار متعلق به او نبوده و یه هیچ عنوان حسرت نمی خورد. شما با آموزش دیدن در این زمینه قادرید بر احساسات و هیجانات خود غلبه کنید.

انتخاب بروکر مناسب و معتبر : درست است که ماهیت بازار فارکس به صورتی است که شما می توانید معاملاتی سودده را تجربه کنید، ولی در هر بازار همیشه افرادی وجود دارند که به دنبال سواستفاده از اطلاعات کم مردم هستند و این افراد به طرق گوناگون مشغول کلاهبرداری در فارکس هم هستند. کلاهبرداری در فارکس به صورت معمول از طریق بروکرهای نامعتبر اتفاق می افتد.

بدین شکل که در این بروکرها بعد از این که شما حساب خود را شارژ می‌ کنید، امکان دارد دیگر هیچ وقت موفق به برداشت پول خود از حساب نشوید و یا این که به طرق گوناگون سعی در متضرر شدن شما دارند. بنابراین شما با داشتن کافی در این زمینه قادرید به انواع شیوه‌ های کلاهبرداری در فارکس تسلط پیدا کنید و آگاهانه خرید و فروش کنید. رگوله بودن بروکس، بررسی سابقه فعالیت و زمان ثبت دامین، رنک الکسای بروکر، ظاهر سایت و … از مواردی است که می تواند در معتبر بودن بروکر تاثیر بسزایی داشته باشد.


نتیجه گیری و کلام پایانی

بدین منظور که بازیچه دست شیادان و اسکمرها نشوید، بهترین راه این است که در تصمیمات خود عجله نکنید و در ابتدای امر تمامی جوانب مثبت و منفی را بسنجید و در ادامه اقدامات لازم و مورد نظر خود را در دستور کار قرا ردهید و به صورت کلی رویای یک شبه پولدار شدن را از سر خود بیرون کنید با گیر کردن در تله کلاهبرداران همه‌ پولی را هم که دارید از دست خواهید داد. تلاش کنید در بازار به اندازه کافی یاد بگیرید و این را در نظر داشته باشید که افراد با سواد مالی بالا، کم تر گول شیادان را خورده و در دام آن ها گرفتار می شوند.

چنانچه بخواهید به صورت اصولی و درست خرید و فروش نمایید، قادرید در بلندمدت سود مورد نظر خود را به دست آورید. شما چه تجربه‌ ای در این زمینه دارید؟ آیا تا به حال طعمه کلاهبرداران شد‌ه‌ اید؟ چه شیوه کلاهبرداری دیگری در بازار فارکس برای شما آشناست؟ لطفا تجارب خود را در بخش دیدگاه‌ ها با سایر مخاطبان احراز به اشتراک بگذارید.

همان طور که در ابتدای مقاله قول داده بودیم، در این مطلب در مورد کلاهبرداری در بازار فارکس و روش های جلوگیری از آن صحبت کردیم.

همچنین اگر دوست دارید بدانید بازار دوطرفه فارکس چیست و چطور کار میکند ، همین الان این مقاله را مطالعه فرمایید.

شما تجربه ای در مورد کلاهبرداری در بازار فارکس داشته اید؟ حتما نظرات و تجربیات ارزشمند خود را با سایر مخاطبان این حوزه به اشتراک بگذارید؛


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *