سرمایه گذاری در بازار فارکس با توجه به ریسک و خطرات بالایی که برای سرمایه گذار به همراه دارد، همواره باید طبق اصول مدیریت سرمایه در فارکس در دستور کار قرار گیرد. مدیریت سرمایه در فارکس موجب می شود تا ما سرمایه خود را به بهترین شکل و در بهترین مسیر هدایت کنیم و از احساسات و هیجانات ناشی از نوسانات بازار مثل طمع، حرص، فومو، شکست، خشم و … دوری کنیم؛ بنابراین همه سرمایه گذاران و فعالان بازار بین المللی فارکس همواره باید تلاش کنند که مدیریت سرمایه در فارکس را در دستور کار خود قرار دهند و مبانی آن را همواره در استراتژی معاملاتی و تصمیمات خود لحاظ کنند؛ در این مطلب قصد داریم به آموزش مدیریت سرمایه در فارکس بپردازیم، پس با احراز تا انتها همراه بمانید.

مدیریت سرمایه در فارکس

در حال حاضر در بازار فارکس متخصصان این حوزه به جای این که روی بحث تکنیکال متمرکز شوند، در موضوع مدیریت سرمایه تمرکز دارند. البته این را هم باید در نظر داشت که بحث تکنیکال هم به اندازه خودش حائز اهمیت است و می بایست حتما اطلاعات کافی را در این خصوص داشته باشید. ولی بیشتر حرفه‌ ای‌ ها و متخصصان تمرکز خود را روی سیستم‌ های مدیریت سرمایه قرار می دهند. یک کاربر فعال در فارکس بایستی از هر نظر خود را آماده ضرر کردن نماید.


پربازدیدترین : آموزش فارکس از مبتدی تا پیشرفته


چرا که چنانچه بدون مدیریت سرمایه برای ورود به این بازار اقدام کنید، به نوعی این امکان وجود دارد که کل سرمایه و دارایی خود را ببازد. این در حالی است که چنانچه به صورت صحیح از مدیریت سرمایه استفاده کند، می‌ تواند بیشترین سود را از معاملات خود در فارکس کسب کند. چنانچه شما بتوانید برنامه مدیریت سرمایه را 10 درصد بهبود بخشید، می تواند سود شما در این بازار تا 50 درصد افزایش یابد.

ولی چنانچه تنها بر روی تحلیل تکنیکال متمرکز کنید و به اصول مدیریت سرمایه بی توجه باشید، مطمئنا همان قدر که سود می‌ کنید به نسبت ضرر نیز خواهید کرد. ولی مدیریت سرمایه یک اثر اهرمی عجیب دارد که چنانچه 10 درصد برنامه مدیریت سرمایه شما بهبود پیدا کند، میزان سوددهی شما در بازار می‌ تواند تا 50 درصد و بلکه بیشتر افزایش یابد. در فارکس بایستی این را در نظر داشته باشید که در هر معامله بیش از یک درصد نباید ریسک کرد. نکات ابتدایی و حائز اهمیت در مورد آموزش مدیریت سرمایه در فارکس به شرح زیر می باشد و از شما مخاطبان گرامی تقاضا داریم که در همین ابتدای کار، این موارد را به خاطر بسپارید؛

  • در نظر داشتن مدیریت سرمایه در فارکس
  • انتخاب هدفی منطقی نه احساسی و زودگذر
  • بلندمدت فکر کردن و تصمیم گرفتن به منظور کسب سود
  • خودداری از انجام معاملات پر ریسک به منظور حفظ سرمایه اولیه
  • عدم استفاده از کل دارایی خود و حذف هزینه‌ های اصلی زندگی به منظور انجام معامله در بازار بین المللی فارکس

قبل از این که به این بپردازیم که مدیریت سرمایه در فارکس چیست بهتر است ابتدا با مفهوم مدیریت سرمایه آشنایی پیدا کنیم:

مدیریت سرمایه چیست؟

مدیریت سرمایه مفهومی می باشد که به حفظ سرمایه شما منتهی می گردد و اصلی ترین مهارت در معامله گری به حساب می آید. در این مطلب از احراز در خواهید یافت که مدیریت سرمایه اهمیت زیادی در کاهش ضرر و زیان خواهد داشت و به جلوگیری از کاهش سرمایه شما منجر خواهد شد. مدیریت سرمایه که مدیریت ریسک نیز نام دارد، مفهومی کلیدی محسوب می شود که بایستی از آن استفاده نمایید و تمرکز اصلی خود را بر روی آن قرار دهید. این مفهوم ما را یاری می کند تا ضرر و زیان در بازار نزولی را کاهش دهیم. اصل اساسی در مدیریت سرمایه اینجاست که تنها می بایست قسمت کوچکی از کل سرمایه خود را بر روی یک معامله به ویژه سرمایه گذاری نماییم.

تعداد زیادی از تریدرهای حرفه ای دوست ندارند که بیشتر از ۱ الی ۲ درصد از کل حساب معاملاتی خود را در یک معامله خاص سرمایه گذاری نمایند؛ در واقع با این کار ریسک معاملات شما تا حدود بسیار زیادی کاهش پیدا خواهد کرد، چرا که درصد زیادی از سرمایه خود را حفظ کرده ایم. یک درصد ریسک برای هر معامله یعنی این که چنانچه در 20 معامله متضرر شویم، آنگاه بیشتر از۸۰ درصد از سرمایه اولیه را سود خواهیم کرد. ولی چنانچه برای هر معامله ۵ درصد ریسک کنیم و در 20 معامله با ضرر و زیان روبرو شویم، آنگاه کم تر از ۴۰ درصد از کل سرمایه اولیه باقی خواهد ماند. لذا می توان این طور گفت که مدیریت سرمایه امری کاملا خصوصی محسوب می شود و با توجه به شخصیت، روحیات و اهداف شخص می تواند متفاوت باشد.


حتما بخوانید : تحلیل تکنیکال در فارکس


این موضوع شدیدا به خود شناسی نیاز دارد؛ اینکه او در چه سنی قرار دارد و چه زمانی به چه چیزی قصد دارد دست پیدا کند، امری ضروری در تعیین اهداف سرمایه گذاری های او به حساب می آید. مدیریت سرمایه، علمی است که نه تنها به بقای سرمایه شما کمک می کند، بلکه چنانچه به صورت درست انجام و پیاده سازی شود، مطمئنا می تواند موجب افزایش سرمایه شما در طول زمان شود. پس هر شخصی باید سرمایه خود را در راستای درست مدیریت کند که با توجه به مدل‌ های سرمایه گذاری شخص، بازدهی سرمایه او می‌ تواند متفاوت باشد.

مدیریت سرمایه در فارکس چیست؟

مدیریت سرمایه در فارکس، سری فرایندهایی است که تریدر در فارکس به منظور مدیریت سرمایه و پول خود در حساب معاملات فارکس خود مورد استفاده قرار می دهد. در نظر داشته باشید که پایه و اساس مدیریت سرمایه، حفظ کردن سرمایه تجاری می باشد. البته این بدین معنی نیست که هیچ زمان در این معاملات متحمل ضرر و آسیب نشوید، مطمئن باشید چنانچه شخص یا گروهی این وعده را به شما دادند نیز یک جای کار می لنگد! چرا که این موضوع امکانپذیر نیست و در هر تجارتی سود و ضرر به صورت مشترک حضور دارند.

هدف اصلی مدیریت سرمایه در فارکس، کاهش و در واقع کمینه کردن ضررهاست؛ به صورتی که بتوان آن‌ ها را مدیریت نمود. این دقیقا این رویکرد را ایجاد می کند ضرر و آسیب در معامله‌ ای خاص، جلوی سود شما در معاملات دیگر را نمی گیرد و شما نباید از مسیر خود انحراف پیدا کنید. هرچند منطق و هوش تریدر با تجربه‌ های او افزایش می یابد، ولی بیشتر تریدرها بر این باورند که در هر صورتی، سود بایستی از ضرر بیشتر باشد. در بهترین حالت، هر فعال حوزه فارکس که دنبال افزایش سود و سرمایه خود در این بازار است، می بایست از سیستم و روشی خاص برای مدیریت سرمایه خود بهره گیرد.

این سیستم که در داخل برنامه‌ ای معاملاتی قرار دارد، اهداف معاملات آن‌ ها و همین طور نحوه مدیریت کردن فعالیت‌ های معاملاتی آن‌ ها را تعیین می کند. البته این را هم باید در نظر داشت که جزئیات هر برنامه معاملاتی، با توجه به روش و هدف و همین طور طرز فکر فرد تریدر، تفاوت‌ های بسیاری دارد، ولی همه این برنامه‌ ها می بایست تاکتیک‌ های مدیریت سرمایه را که هر تریدر قصد اجرا و استفاده از آن‌ ها را دارد، به صورت کامل تعیین نماید.

قوانین مدیریت سرمایه در بازار فارکس

قرار دادن برنامه‌ های مدیریت سرمایه در برنامه معاملاتی شما، امکان دارد به کمی آزمون و خطا احتیاج داشته باشد تا دریابید چه عواملی برای مدیریت سرمایه، کاهش ضرر و افزایش سود شما، عملکرد بهتری از خود نشان می دهند. البته، مدیریت سرمایه در فارکس، به همان اندازه موثر می باشد که شما به آن پایبند باشید و اصل رعایت نظم را همواره در نظر داشته باشید. در این بخش از مقاله قصد داریم قوانین و مقررات موجود برای هرچه بهتر اجرایی کردن این برنامه‌ های مدیریتی را مورد بررسی قرار دهیم؛

1. نسبت ریسک به ریوارد را قبل از انجام معامله محاسبه و ارزیابی نمایید : قبل از این که هر معامله‌ ای را شروع کنید و وارد آن شوید، می بایست به صورت واقع‌ بینانه بررسی کنید که این ترید چه مقدار سودی برایتان به همراه خواهد داشت و به منظور دستیابی به این سود، چه مقدار ریسک را باید متحمل شوید. نسبت ریسک به سود منطقی و مناسب برای ایجاد معامله جدید می‌ تواند بین افراد فعال معاملات طبق تحمل ریسک و دیگر عوامل، متفاوت باشد و به صورت معمول این نسبت در برنامه جامع مدیریتی قرار خواهد گرفت.


پیشنهاد مطالعه : بهترین نرم افزار ترید فارکس


برای مثال امکان دارد برخی از تریدرها از نسبت یک به دو در معاملات خود استفاده نمایند. این نشان دهنده این امر است که آ‌ن‌ ها دوست دارند، ریسک یک واحد خطر را متحمل شوند که دو واحد سود مورد انتظار خود را از معامله‌ ای مشخص به دست بیاورند. از طرفی این امکان وجود دارد که تریدر دیگر که قدرت ریسک کم تری دارند و در حقیقت با احتیاط بیشتری پیش می رود، نسبت‌ های بیشتری را به معامله خود اختصاص دهند. ایده و پایه اصلی این قانون، چشم‌ پوشی روی معاملاتی است که چندان جذابیتی ندارند و امکان دارد سود خوبی را برای شما به همراه نیاورند؛ در عوض منتظر معامله‌ ای بمانید که بتواند سود مد نظر شما را برای شما به ارمغان بیاورد.

2. با سرمایه ای ترید کنید که توان از دست دادن آن را دارید : به علت آن که تعداد زیادی از تریدرها، سرمایه‌ گذاری خود را با مبالغ بسیار زیاد و بعضا کل سرمایه خود انجام می‌ دهند؛ بعد از ضررها و از دست رفتن سرمایه، زندگی آن‌ ها با مشکلات بسیاری روبرو خواهد شد. بنابراین می توان این طور گفت که بهترین اصل برای معامله این است که با سرمایه‌ ای معامله نمایید که می‌ توانید آن را از دست بدهید و مجددا به بازار بازگردید و مثل قبل معاملات خود را منطقی از سر بگیرید.

چرا که معاملات غیراصولی در فارکس می تواند کل دارایی های شما را به صورت کامل نابود کند! این قانون بسیار کلیدی در مدیریت سرمایه در فارکس، به کمتر شدن آسیب‌ ها و ضررهای در معاملات شما کمک شایانی می کند و این موقعیت را برای شما به همراه می آورد که قضاوت بهتری داشته باشید و با برنامه‌ تر فکر کنید که موجب می شود سود کلی شما در معاملات بیشتر شود.

3. موقعیت های خرید و فروش خوبی را برای خود انتخاب کنید : تریدرها می بایست قوانین و خط قرمز‌های سختگیرانه‌ ای را به جهت معامله و سرمایه‌ گذاری با توجه به مقدار سرمایه موجود خود ایجاد نمایند و آن‌ ها را به صورت کامل رعایت نمایند. این موضوع از سرمایه‌ آن‌ ها در برابر خسارات و ضرر‌های پیش‌ بینی نشده، محافظت می کند. برخی از تریدرها اولویت خود را برای حفظ سرمایه، به گونی می چینند که سرمایه‌ گذاری آن‌ ها با مقدار سرمایه موجودشان، هم‌ خوانی داشته باشد. بعضی دیگر امکان دارد از محاسبه کردن نسبت ریسک به سود معاملاتی به منظور تعیین اندازه موقعیت خود در معاملات بهره بگیرند.

آن‌ ها انتظار دارند سودی که در انتظار آن‌ هاست، بیشتر از ریسکی باشد که متحمل می شوند. هرچند امکان دارد تعداد زیادی از تریدرها، بدون توجه به حد و مرز خاصی در بسیاری از معاملات حضور فعالانه داشته باشند. تمامی این روش‌ های محاسبه موقعیت در معاملات، قادرند به صورت کارامد، برای مدیریت سرمایه در فارکس در زمان معاملات مورد استفاده قرار گیرند، لذا این موضوع مهم است که یکی از این استراتژی‌ ها را انتخاب کرده و آن را دنبال فرمایید.

4. پیش از ورود، حد ضرر و زمان خروج از معامله را مشخص فرمایید : از دیگر اصول مهم مدیریت سرمایه در فارکس می توان به این اشاره کرد که تریدر زمان خروج خود را از قبل بداند. انجام تجزیه و تحلیل پیش از ورود به بازار و معامله باید به تریدر این چشم‌ انداز روشن را بدهد که بازار در چه راستایی در حال حرکت است که بتواند روی کسب سود خود از بازار حساب خاصی باز کند. همچنین بتواند در صورت ایجاد بازاری آسیب‌ زا و نامناسب، ضرر و آسیب‌ های خود را تا حد امکان کم کند.

این تجزیه و تحلیل حائز اهمیت پیش از ورود به معامله به تریدرها این امکان را می دهد تا زمانی که از نظر دید و چشم‌ انداز شرایط خوبی دارند، سفارشات سودآوری مناسب و توقف ضرر را برای هر تریدی که در آن قرار دارند، مشخص نمایند. این گام مهم از برنامه‌ ریزی معاملات و تجارت، می‌ تواند به تریدرها کمک کند که از هرج و مرج و عدم وجود داشتن نظم در معاملات خود، جلوگیری نمایند. این بی‌ نظمی‌ ها به صورت معمول وقتی که موقع استفاده از سود‌ها یا خسارت ناشی از تصمیم معاملاتی آن‌ ها فرا می رسد، اتفاق خواهد افتاد.


مطلب مرتبط : انتخاب بروکر مناسب برای فارکس


بعضی  افراد معامله گر هم امکان دارد برای معاملات خود محدودیت‌ های زمانی را در نظر بگیرند؛ به این صورت که اگر بازار در بازه زمانی مورد نظر آن ها، عملکرد خوبی از خود نشان نداد، معامله برای آن‌ ها به پایان خواهد رسید. همه این تصمیمات بایستی زودتر از ورود به معامله اتخاذ شوند که شخص تریدر بتواند این موارد را به صورت کامل رصد کرده و دنبال کند، نه این که تحت تاثیر احساسات و شرایط جدید قرار گیرد که به صورت معمول در زمان تصمیم‌ گیری درباره مدیریت معاملات، میان تریدرها ایجاد می شود.

5. با کل سرمایه و دارایی خود معامله نکنید : بسیاری از افراد که در بازار فارکس فعال هستند، ترجیح می‌ دهند بخش بزرگی از پول خود را ذخیره نمایند که با این کار بتوانند با سرعت بیشتری، هرگونه ضرر و آسیب احتمالی را بازیابی نمایند. آن‌ ها هیج‌ گاه کل سرمایه خود را وارد بازار نخواهند کرد و این ریسک را متحمل نخواهند شد که امکان دارد کل سرمایه آن‌ ها در چشم برهم زدنی، نابود شود!

برای مثال امکان دارد تریدری در هر دوره زمانی، بیشتر از 10 درصد از سرمایه و دارایی خود را در معرض ریسک از دست دادن تمام آن‌ ها قرار ندهد. لذا حتی چنانچه آن‌ ها به صورت کامل این ده درصد از سرمایه خود را که در معرض ریسک و خطر قرار دارند، از دست بدهند، همچنان ۹۰ درصد سرمایه آن‌ ها در حسابشان، باقی مانده است. قرار دادن درصدی که تریدر نتواند پس از متحمل شدن ضرر و آسیب آن را جبران نماید، او را کم کم از بازار معاملات کنار می زند و او کل سرمایه خود را نیز از دست می دهد.

استراتژی‌ های مدیریت سرمایه در forex

بسیاری از مبتدیان بازار تمایل دارند اهمیت مدیریت سرمایه در معاملات فارکس را نادیده بگیرند، که دیر یا زود منجر به از بین رفتن کامل حساب معاملاتی آنها می‌شود. قبل از انجام معامله بعدی خود در بازار، مطمئن شوید که قوانین مدیریت پول را که در ارائه معاملات فارکس توضیح داده شده است، کاملا درک کرده اید و به زودی تفاوت عملکرد معاملاتی خود را متوجه خواهید شد. بیایید در ادامه نگاهی به استراتژی‌های برتر مدیریت سرمایه در فارکس بیندازیم.

1. ضررهای خود را کوتاه کنید و اجازه دهید سودتان ادامه‌ دار باشد : اگر نکات بین‌المللی فارکس را در مورد تجارت دنبال کرده باشید، ممکن است این جمله را شنیده باشید که «زیان خود را کوتاه کنید و اجازه دهید سودتان ادامه یابد». معامله‌گران حرفه‌ای فارکس دقیقا این کار را انجام می‌دهند – آن‌ها نسبت به ضررهای خود بسیار بی‌صبر هستند و یک موقعیت باخت را زودتر می‌بندند، اما اجازه می‌دهند موقعیت‌های برنده‌شان ادامه پیدا کند.

2. افراطی مدیریت سرمایه نکنید : شما مجبور نیستید هر ساعت یا حتی هر روز معامله انجام دهید. منتظر بمانید تا معامله شکل بگیرد و بازار را برای فرصت‌های معاملاتی تعقیب نکنید. بازار چیزی به شما بدهکار نیست و صبر و انضباط، جام مقدس معامله‌گران سودآور است. اگر چندین معامله را بدون تحلیل بازار انجام دهید، حتی بهترین سیستم مدیریت پول فارکس نیز کمک چندانی به شما نخواهد کرد.

3. در زمان معامله با اهرم جوانب احتیاط را رعایت فرمایید : معامله بر روی اهرم یکی از دلایل اصلی جذب معامله‌گران جدید به بازار فارکس در وهله اول است، اما باید توجه داشته باشید که اهرم یک شمشیر دو لبه است. اهرم می‌تواند هم میزان سود و هم میزان زیان شما را بزرگتر کند.

4. مفهوم همبستگی‌ های ارزی را درک کنید : درک و استفاده از همبستگی‌های ارزی، باید بخشی از تمام برنامه‌های سرمایه‌گذاری فارکس و استراتژی‌های مدیریت پول فارکس باشد. همبستگی‌های ارز نشان دهنده میزان حرکت یک جفت ارز پشت سر هم با جفت دیگر است. ضریب همبستگی، که می‌تواند مقداری بین ۱- و ۱ داشته باشد، باید برای ایجاد یک سبد معاملاتی فارکس که ریسک کل معاملات را متنوع می‌کند، استفاده شود.

5. حریص نباشید : حرص و ترس یکی از مخرب‌ترین احساسات در معامله است. به مرور زمان، یاد خواهید گرفت که چگونه احساسات خود را مدیریت کنید تا در تصمیمات معاملاتی شما دخالت نکنند. حرص و طمع ویرانگر است – شما باید در مورد آنچه می‌توانید از بازار خارج کنید واقع بین باشید. بازار را بیش از حد معامله نکنید و اهداف سود غیرواقعی که دستیابی به آنها غیرممکن است را تعیین نکنید. معامله با توقف ضرر ۱۰ پیپ و هدف سود ۱۰۰۰ پیپ به احتمال زیاد منجر به زیان خواهد شد.

6. معاملاتی با نسبت ریوارد به ریسک حداقل 1 را انجام دهید : تحقیقات یک کارگزار بزرگ فارکس نشان داده است معامله‌گرانی که معاملاتی با نسبت پاداش به ریسک ۱ یا بالاتر انجام می‌دهند، به طور قابل توجهی سودآورتر از معامله‌گرانی هستند که با نسبت پاداش به ریسک کمتر از ۱ معامله می‌کنند.


پربازدیدترین : بهترین جفت ارز برای اسکالپ کدام است؟


نسبت پاداش به ریسک یا R/R به نسبت بین سود بالقوه و زیان احتمالی یک معامله اشاره دارد. برای مثال، اگر GBP/USD را با سود برداشت ۱۰۰ پیپ و توقف ضرر ۵۰ پیپ خریداری کنید، نسبت R/R آن معامله ۲ خواهد بود. اگر فقط معاملاتی را با نسبت R/R بالاتر از ۱ انجام می‌دهید، به مقدار نسبتا کمتری از معاملات باخت را خواهید داشت.

7. به منظور قفل کردن سود خود از استاپ‌ های انتهایی استفاده نمایید : یک سیستم مدیریت سرمایه فارکس که به خوبی طرح‌ریزی شده است، باید شامل انواع مختلفی از دستورات توقف ضرر برای انواع مختلف شرایط بازار باشد. اگر یک بازار در یک روند قوی است، ممکن است عاقلانه باشد که از یک توقف انتهایی در ارتفاع متوسط موج اصلاحی استفاده کنید. به این ترتیب، زمانی که روند در حال انجام است، دائما در سود قفل خواهید شد، زیرا توقف انتهایی به طور خودکار Stop Loss شما را جابه‌جا می‌کند.

8. همواره از سفارشات توقف ضرر استفاده کنید : سفارشات Stop Loss یکی از اجزای سازنده اصلی ریسک و مدیریت پول هستند و باید بخشی جدایی ناپذیر از هر برنامه مدیریت سرمایه فارکس باشند. سفارش توقف ضرر زمانی که قیمت به یک سطح از پیش تعیین شده رسید، موقعیت شما را به طور خودکار می‌بندد و از ضررهای بزرگتر جلوگیری می‌کند. تمام استراتژی‌های مدیریت پول معاملات فارکس باید شامل دستورات توقف ضرر باشد.

انواع استراتژی های مدیریت سرمایه، نیازمند انجام چه اموری است؟

بعضی از استراتژی‌ ها مبتنی بر معامله با اندازه موقعیت ثابت هستند، لذا بر نسبت برد/باخت و نسبت ریسک/پاداش بیشتر متکی هستند. اگر چنین است، اطمینان یابید که هر بار توقف ضرر شما در جای مناسبی قرار گرفته است، لذا ضررها را کم نگه دارید. بعضی از استراتژی‌ ها از یک درصد ثابت یا پیپ ریسک و یک برداشت سود انعطاف‌ پذیر استفاده می کنند، به صورتی که هر معامله باخت هر بار همان درصد یا مقدار پیپ را از دست خواهد داد.


توصیه سردبیر : فارکس یا بورس ایران برای ترید مناسب تر است؟


چنانچه این استراتژی مخصوص شما به حساب آید، مطمئن باشید که معاملاتی با پتانسیل سود حداقل 2 برابر ریسک موجود را انجام خواهید داد. بعضی دیگر از یک ریسک ثابت و یک هدف سود ثابت استفاده می‌ کنند که در تئوری بیش از ۲ برابر ریسک انجام شده تعیین شده است، ولی به همان صورت که پیش از این هم گفتیم، هدف سود بایستی در مکانی واقع بینانه با توجه به شرایط بازار قرار گیرد. از انجام معاملات با پتانسیل سود کوچک و غیرواقع بینانه اکیدا خودداری نمایید.


نتیجه گیری و کلام پایانی

به احتمال زیاد تا به حال سابقه کوهنوردی را داشته اید و می‌ دانید که چنانچه شیب کوه زیاد باشد، شما هم می بایست انرژی بیشتری را برای کوهنوردی در نظر بگیرید. در این خصوص قادرید وضعیتی را در نظر بگیرید که با چند روز پر خوری وزن زیادی اضافه می‌ کنید، ولی زمانی که قصد دارید وزن کم کنید، پوستتان کنده می‌ شود. این موضوع در دنیای معاملات هم صادق است.

به عنوان مثال چنانچه شما 2 درصد متضرر شدید، اگر روی 98 درصد باقیمانده، 2 درصد سود بسازید، به سادگی این ضرر جبران خواهد شد، ولی چنانچه روی حسابتان 50 درصد ضرر کنید، می بایست روی مقدار باقیمانده 100 درصد سود بسازید تا ضرر و زیان مورد نظر جبران شود. لذا این موضوع نشان می دهد که باید سعی کنید توجه بیشتری به مدیریت سرمایه داشته باشید، چرا که اگر ضرر شما از یک درصد مشخص بیشتر شود، عملا پوستتان کنده خواهد شد و جبران کردن ضررهای بالا، نیاز به صرف زمان، انرژی و سرمایه بسیار بالایی خواهد بود!

همان طور که در ابتدای مقاله قول داده بودیم، قوانین و اصول مدیریت سرمایه در فارکس را در کنار یکدیگر مورد بررسی قرار دادیم.

همچنین اگر دوست دارید استراتژی اسکالپ فارکس را به زبان ساده یاد بگیرید، همین الان این مقاله را مطالعه فرمایید.

نظر شما درباره مدیریت سرمایه در بازار فارکس چیست و فکر می کنید اگر چه کاری انجام نمی دادید و یا می دادید، ضرر نمی کردید و یا به سود بیشتری دست پیدا می کردید؟


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *