در مورد سشن های معاملاتی در فارکس چه می دانید؟ به عنوان یک کاربر ایرانی که بر اساس ساعت ایران زندگی می کنید، به نظر شما بهترین سشن های معاملاتی برای ایرانیان کدام است؟ در چه ساعاتی از شبانه روز وارد بازار فارکس شویم، حجم بیشتری از دارایی در حال معامله است و نقدشوندگی جفت ازرهای ما در بازار بالاست؟ اگر دوست دارید در مورد سشن های معاملاتی در فارکس اطلاعات خوبی کسب کنید و بهترین سشن های معاملاتی در فارکس را نیز بشناسید، این مطلب شما را به بهترین شکل راهنمایی می کند.

سشن های معاملاتی در فارکس

قبل از هرچیز، باید بدانید که یک شبانه روز 24 ساعته در فارکس به چه صورت است. بازار فارکس را می توان به 4 سشن اصلی معاملاتی تقسیم بندی نمود؛ سشن سیدنی، توکیو، لندن و نیویورک. با توجه به سوابق، معاملات در 3 سشن معاملاتی در بازار فارکس در اوج هستند. تریدرها به صورت معمول به جای آنکه 24 ساعته برای ترید در تمامی بازارها تلاش کنند، روی یکی از سه سشن معاملاتی متمرکز می شوند.

این جلسات شامل سشن آسیا، سشن اروپا و سشن آمریکای شمالی می باشد که به ترتیب از آن ها با نام سشن های توکیو، لندن و نیویورک هم گفته می وشد. ترجیح بعضی از معامله گران استفاده از نام قاره ها برای شناسایی سشن ها می باشد، دیگر تریدرها دوست دارند که از نام شهرها استفاده نمایند. جالب است بدانید که ترکیب 4 مرکز معاملاتی برتر که شامل لندن، نیویورک، سنگاپور و هنگ کنگ است، 75 درصد گردش مالی فارکس در دنیا را تشکیل می دهد.


پیشنهاد مطالعه : بازار فارکس چیست و چطور کار میکند؟


به این خاطر که نیوزیلند یک مرکز مالی بزرگ به حساب می آید و نخستین جایی است که وارد دوشنبه می شود، بازرگشایی بازارهای فارکس صبح روز دوشنبه از آنجاست، در حالی که در اکثر نقاط دنیا هنوز یکشنبه است. هرچند  معاملات در نیوزیلند شروع شده، ولی همچنان به آن سشن سیدنی می گویند. تا روز جمعه، در طول هفته زمانی وجود ندارد که بازار به صورت رسمی بسته شود.

اگرچه که حدود ساعت 19 تا 22 به وقت گرینویچ یا همان 10 شب تا 1:30 بامداد به وقت ایران، رکود مختصری در بازار ایجاد می شود. در این زمان اکثر تریدرها آمریکایی سیستم ها را خاموش کرده اند و اکثر معامله گران استرالیایی و نیوزلندی در حال آماده شدن برای شروع معاملات فارکس هستند. غیر از تعطیلات آخر هفته، دو روز تعطیل رسمی وجود دارد که فارکس در کل دنیا بسته است و این بدین معنی است که روز کریسمس و روز اول سال نو می باشد.

سشن معاملاتی چیست؟

فارکس یک بازار 24 ساعته می باشد، اما این موضوع یعنی این که شما می بایست هر زمان وارد پلتفرم معاملاتی خود شدید، آغاز به ترید یک دارایی خاص کنید. یکی از معیارهای حائز اهمیت برای معامله، حجم معامله می باشد. فارکس هم از این موضوع مستثنی نیست و شما بایستی بدانید که در چه سشنی قادرید معاملات بهتری از نظر حجم داشته باشید. راستی کلمه سشن به معنی جلسه، زمان ویا موقع است.


پیشنهاد مطالعه : مراحل ورود به بازار فارکس به زبان ساده


به این خاطر که فارکس یک بازار 24 ساعته به حساب می آید و از اواخر یکشنبه شب به وقت ایران آغاز شده و اواخر جمعه شب به اتمام می رسد، بنابراین به سشن های معاملاتی گوناگونی تقسیم می شود. حال که با مفهوم سشن معاملاتی آشنا شدید، بد نیست اندکی درباره زمان باز شدن بازار فارکس، یاد بگیریم. بدین منظور که بتوانید بهترین دارایی و زمان معامله را پیدا کنید، بایستی بتوانید ساعت شروع بازار فارکس را درک کنید. در واقع بازار فارکس از اواخر یکشنبه شب به وقت ایران آغاز به کار می کند. به اصطلاح به این زمان سشن معاملاتی آسیا می گویند که کمی بعدتر کامل در مورد آن صحبت کرده ایم.

انواع سشن های معاملاتی در فارکس

تریدرهای حرفه ای بازار فارکس خوب می دانند که در چه سشن هایی مارکت از حجم بیشتری برخوردار است و می توانند نوسانات بهتری از بازار بگیرند. این را در نظر داشته باشید که شما در بازار فارکس با افزایش و کاهش یک دارایی می توانید که برای خودتان پولی روبه راه کنید اما چنانچه بازار راکد باشد، شما هم تنها نظاره گر هستید. از نظر تاریخی فارکس به 3 سشن معاملاتی که اوج مارکت محسوب می شود، تقسیم بندی می شود و به آن سیستم سه سشنی فارکس می گویند.

این زمان ها شامل سشن معاملاتی آسیایی، سشن معاملاتی اروپایی و سشن معاملاتی امریکای شمالی گفته می شود. به زبانی ساده تر به این سه سشن، سشن های معاملاتی توکیو، لندن و نیویورک نیز گفته می شود. بعضی از تریدرها ترجیح می دهند این سشن ها یا جلسات را با نام قاره از هم دیگر متمایز کنند و دیگر معامله گران هم ترجیح می دهند از نام شهرها استفاده نمایند ولی شما هر طور که دوست دارید نام ببرید.

مهم ترین مراکز تجاری در جهان

در تعریف قدیم، 3 مرکز و در تعریف جدید، 4 مرکز اصلی برای گرم نگهداشتن بازار فارکس وجود دارد. این مراکز، در واقع بورس‌ های مهم جهان محسوب می شوند که در آمریکا، اروپا، آسیا و اخیرا هم در استرالیا قرار دارد و با آغاز فعالیت آن‌ ها، معاملات حجیم و در سطح دنیا آغاز شده تا نوسانات ریز و درشت در نمودارهای فارکس مشخص شوند.


پیشنهاد مطالعه : فارکس یا بورس ایران برای ترید مناسب تر است؟


بایستی به این موضوع توجه داشته باشید که سشن های فارکس، هیچ تاثیری برروی نمودارهای ارزهای دیجیتال نگذاشته و صرفا مربوط به دارایی‌ های اختصاصی فارکس مثل جفت ارزها، کالاها و … خواهد بود. در ادامه، هر چهار سشن اصلی فارکس را بیشتر توضیح داده ایم؛

1. سشن آمریکا

ایالات متحده به عنوان یکی از حائز اهمیت ترین مراکز اقتصادی جهان، تاثیر مهمی در اقتصاد جهانی دارد و نه تنها حجم تبادلات مالی آن با دیگر کشورها بسیار زیاد است، بلکه تقریبا با کل کشورهای جهان مراوده مالی داشته که موجب می شود کل نمودارهای مربوط به جفت ارزها، آغاز به حرکت کنند.

حائز اهمیت ترین مرکز اقتصادی این کشور، شهر نیویورک می باشد و حائز اهمیت ترین قسمت این شهر، بورس نیویورک می باشد. به محض باز شدن بورس نیویورک، سشن نیویورک آغاز به کار کرده و معاملات جهانی موجب تغییر قیمت بسیاری از دارایی‌ ها می شود. سشن نیویورک فارکس از ساعت 8 صبح تا 5 عصر به وقت محلی بوده که معادل 16:30 تا 01:30 بامداد روز بعد به وقت ایران است.

سشن آمریکا از عصر به وقت ایران آغاز شده و تا بامداد روز بعد ادامه خواهد داشت. تعداد زیادی از معامله گران ایرانی که معامله را شغل دوم خود می دانند، به این سشن فارکس علاقه دارند، به این خاطر که در عصر به وقت ایران آغاز شده و نیمه‌ های شب تمام خواهد شد. صد البته که نباید همپوشانی این سشن با سشن اروپا را فراموش کرد. همپوشانی سشن‌ ها را بعد از معرفی سه سشن دیگر و توضیح داده ایم.

2. سشن اروپا

اتحادیه‌ اروپا هم نقش پررنگی در تراکنشات مالی و اقتصادی دنیا دارد و حائز اهمیت ترین شهر از لحاظ معاملات جهانی، شهر لندن و قلب اقتصادی آن هم بورس لندن می باشد. همزمان با آغاز به کار بورس لندن، سشن اروپا یا همان سشن لندن آغاز به کار می کند. این سشن از ساعت 8 صبح تا 5 عصر به وقت محلی فعال بوده که به وقت تهران، معادل 10:30 تا 19:30 می باشد.


پیشنهاد مطالعه : انتخاب بروکر مناسب برای فارکس


در سشن لندن، بیشترین نوسانات در دارایی‌ های مربوط به جفت ارزهایی که یک سر ترید مربوط به یوروی اروپا و پوند انگلیس باشد، مشاهده می شود. از ساعت 16:30 تا 19:30، هر دو سشن لندن و نیویورک همزمان فعالیت کرده که به آن، همپوشانی سشن‌ های فارکس می گویند. بیشترین نوسانات بازارهای مالی، دقیقا در زمان همپوشانی این دو سشن اتفاق افتاده و بهترین موقعیت برای به دست آوردن سود به حساب می آید.

3. سشن آسیا

تا کمی قبل سشن آسیا مربوط به بورس توکیو در کشور ژاپن بود، ولی چند سال گذشته، در کنار بورس توکیو، بورس سیدنی استرالیا هم وارد میدان شده است تا سیستم 3 سشنی فارکس به سیستم 4 سشنی تغییر نماید. توکیو به عنوان مهره اصلی آسیا، یکی از سشن‌ های مهم در فارکس به حساب می آید که به محض باز شدن بورس اصلی این کشور که در شهر توکیو است، نوسانات در بازار قابل ملاحظه است.

بورس توکیو از ساعت 9 تا 18 به وقت محلی فعالیت می کند که ساعت آن به وقت ایران بین 03:30 بامداد تا 12:30 ظهر است. به دلیل زمان نسبتا نامساعد این سشن، تعداد زیادی از معامله گران ایرانی در این زمان، علاقه‌ ای به ترید از خود نشان نمی‌ دهند. البته این را هم باید در نظر داشت که سشن آسیا و سشن اروپا از ساعت 10:30 تا 12:30 با یکدیگر همپوشانی داشته که شاید فرصت خوبی برای معامله گران فراهم می شود.

بورس سیدنی هم محلی برای انجام معاملات کلان جهانی است که فعالیت خود را از ساعت 7 بامداد تا 16 شروع می کند. این زمان در ایران بین 00:30 بامداد تا 09:30 صبح است و در آن، بیشترین نوسانات در جفت ارزهای مربوط به دلار استرالیا مشاهده می شود. سشن توکیو و سشن سیدنی با یکدیگر، سشن آسیا را به وجود آورده که بین 00:30 تا 12:30 به وقت ایران است.

اهمیت حجم معاملات در سشن های فارکس

وقتی که بازار نوسانی باشد، توانایی این را خواهید داشت که از معاملات خود سود خوبی به دست آورید. ولی وقتی که بازار نوسان زیادی را تجربه نمی کند، زمان سختی برای کسب سود و درآمد دارید. بدین منظور که بازار حرکت کند هم می بایست معاملات زیادی صورت پذیرد و به عبارتی نقدینگی به مقدار کافی در بازار موجود باشد که بازار حرکت کند.


پیشنهاد مطالعه : لیست صرافی های فارکس


از همین روی می بایست از ساعت کار سشن های معاملاتی در فارکس مطلع بوده و انرژی خود را در جلسات معاملاتی خاص تمرکز فرمایید. بدیهی است که هر چقدر حجم معاملات افزایش یابد، فعالیت در بازار هم روند افزایشی پیدا خواهد کرد. در این صورت، شما شانس به مراتب بالاتری برای سوددهی خواهید داشت.

همپوشانی سشن های معاملاتی

همچنین باید توجه داشت که میان هر سشن معاملاتی فارکس، یک دوره زمانی وجود دارد که در آن، دو سشن همزمان باز هستند. به عنوان مثال در طول تابستان، از ساعت 3 الی 4 صبح به وقت شرقی (11:30 تا 12:30 به وقت تهران)، سشن توکیو و سشن لندن با هم همپوشانی داشته و در طول تابستان و زمستان از ساعت 8 صبح الی 12 بعد از ظهر به وقت شرقی (16:30 تا 20:30 به وقت تهران)، سشن لندن و سشن نیویورک با هم همپوشانی دارند.

به صورت معمول این زمان‌ ها شلوغ‌ ترین تایم در طول روزهای معاملاتی به حساب می آید، چرا که وقتی که دو بازار همزمان باز هستند، حجم بیشتری از معاملات وجود دارد. افزایش حجم معاملات منطقی خواهد بود، چرا که در آن زمان، تمامی شرکت‌ کنندگان در بازار در حال خرید و فروش هستند و این بدین معنی است که پول به مراتب بالاتری در حال انتقال است. در مورد همپوشانی سشن های معاملاتی در فارکس به 3 حالت زیر توجه کنید:

  • همپوشانی سشن سیدنی و توکیو به وقت تهران : اختلاف زمانی این دو جلسه معاملاتی، از حدود 3 الی 4 ساعت متغیر است و برای 5 ساعت با یکدیگر همپوشانی دارند. ساعات تداخل زمانی سشن‌ های سیدنی و توکیو نیز از ساعت 3 صبح تا 12:30 ظهر، یا 4 صبح تا 1:30 بعد از ظهر می باشد.
  • همپوشانی ساعات معاملاتی توکیو و لندن به وقت تهران : ساعات همپوشانی جلسات معاملاتی توکیو و لندن در فصل تابستان، از ساعت 11:30 تا 1:30 بعد از ظهر می باشد. همچنین این بازه زمانی در زمستان به 11:30 تا 12:30 ظهر تغییر می یابد.
  • همپوشانی جلسات لندن و نیویورک به وقت تهران : تداخل سشن‌ های معاملاتی لندن و نیویورک، از حائز اهمیت ترین همپوشانی‌ های بازار فارکس به حساب می آید. معمولا، این بازه زمانی از 4:30 بعد از ظهر تا 7:30 غروب می باشد.

بهترین زمان معامله در فارکس

درست است که فارکس یک بازار 24 ساعته به حساب می آید، اما این موضوع به این معنی نیست که شما هر زمان که تورتان را پهن کردید، قادرید ماهی های بزرگ صید کنید. جمله معروفی است که می گوید؛ برای هر چیزی زمان مناسبی وجود دارد. این گفته در بازار ارزهای بین المللی هم صدق می کند. دانستن این که کدام سشن های معاملاتی در بازار فارکس بهتر است، کمک بسیار بزرگی به شما خواهد کرد.

تجربه اثبات کرده است که بهترین زمان برای معامله در بازار فارکس، سشن معاملاتی لندن می باشد. این را همواره در نظر داشته باشید که بیشترین حجم معاملات، در سشن معاملاتی لندن می باشد. چنانچه ساکن ایران هستید، این امکان برای شما فراهم است که از این زمان مناسب استفاده نمایید. فارکس ساعت 8 صبح در لندن فعالیت خود را آغاز می کند و راس ساعت 17 فعالیت خود را به انتها می برد. چنانچه شما ساکن ایران هستید، با توجه به این که در زمستان قرار داریم یا تابستان، چیزی بین 3.5 تا 4.5 ساعت از انگلستان جلوتر خواهید بود.


پیشنهاد مطالعه : بهترین جفت ارزها برای ترید


پس از لندن، بهترین زمان به منظور انجام معامله، سشن معاملاتی نیویورک به شمار می آید. فارکس ساعت 8 صبح در نیویورک کار فعالیت خود را آغاز می کند و راس ساعت 17 کار خود را به انتها می برد. چنانچه در ایران حضور داشته باشید، با توجه با این که زمستان و یا تابستان است، چیزی بین 8.5 تا 9.5 ساعت از نیویورک جلوتر خواهید بود. پس از سشن لندن و نیویورک، بهترین زمان برای معامله، سشن معاملاتی توکیو به شمار می رود، ولی بایستی در نظر داشته باشید که در بازار فارکس زمان هایی وجود دارد که دو سشن معاملاتی اصلی، با هم همپوشانی پیدا می کنند.

در اصطلاح به این موضوع همزمانی دو سشن معاملاتی هم می گویند. این گونه زمان ها هم ساعات عالی برای معامله محسوب می شوند. این موضوع یعنی این که برای مثال در حین این که بازار در تایم معاملاتی توکیو در حال فعالیت کردن است، سشن معاملاتی لندن هم باز است یا به عنوان مثال سشن معاملاتی لندن و نیویورک با یکدیگر یکسان می شوند. معمولا در این گونه زمان ها، شما  بیشترین حجم معاملات روزانه را مشاهده خواهید کرد و علت این موضوع، باز بودن همزمان دو بازار بزرگ با همدیگر به صورت همزمان است.


نتیجه گیری و کلام پایانی

بازار فارکس یک بازار 24 ساعته به حساب می آید و می توان در هر ساعتی از شبانه روز برای معامله در آن اقدام کرد، ولی نکته حائز اهمیت اینجاست که نمی شود کل روز را پای نمودار نشست، بنابراین ما ناچار خواهیم بود ساعات مشخصی از روز را برای تحلیل و ترید در نظر بگیریم. همان گونه که سبک معاملاتی و تایم فریم تحلیلمان را طبق روحیات و استراتژی معاملاتی خود تعیین می کنیم، سشن معاملاتی خودمان را هم می بایست مطابق با سبک زندگی و استراتژی معاملاتی خود در بازار فارکس تعیین کنیم.

لذا جنانجه سبک زندگیتان به شکلی است که شب بیداری داریم و تمایل به معامله در شرایطی را دارید که بازار نوسانات زیادی را تجربه نمی کند، سشن آسیا مناسب ترین گزینه برای ما به حساب می اید، ولی چنانچه تایم صبح تا بعد از ظهر وقتمان آزاد است و از معامله در تایم نوسانات بالای بازار لذت می بریم، سشن لندن بهترین گزینه برای ما خواهد بود و نهایتا چنانچه شغل تمام وقت دارید و فقط قادرید چند ساعتی در شب را پای نمودار بنشینید، سشن آمریکا مناسب ترین گزینه برای شما به شمار می رود.

همان طور که در ابتدای مقاله قول داده بودیم، در این مطب راجع به سشن های معاملاتی در فارکس صحبت کردیم.

همچنین اگر دوست دارید اصطلاحات بازار فارکس را به زبان ساده یاد بگیرید، همین الان این مطلب را بخوانید.

از نظر شما بهترین سشن معاملاتی کدام است؟


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *