میزان اسپرد یا همان کارمزدهای موجود در انتخاب بروکرها بسیار حائز اهمیت است؛ شما وقتی می خواهید بهترین بروکر فارکس را انتخاب کنید، بهتر است بهترین بروکر فارکس از نظر اسپرد را انتخاب کنید تا در عین حال که بروکر معتب و امن با خدماتی متنوع را انتخاب می کنید، کارمزدهای به مراتب کم تری را نیز پرداخت کنید. اگر به دنبال شناسایی بهترین بروکر فارکس از نظر اسپرد هستید و به عنوان معامله گر فارکس و یا نوسانگیر در بازار بین المللی فارکس مشغول هستید، اطلاع از بهترین بروکر فارکس از نظر اسپرد و استفاده از آن می تواند برای شما بسیار مهم باشد، چرا که اسپرد پرداختی شما دلاری است و در صورت معاملات مختلف، هزینه بسیار زیادی را به شما تحمیل خواهد کرد و حاشیه سود شما را کاهش خواهد داد، پس همین الان در این مطلب بهترین بروکر از نظر اسپرد و کمیسیون را بشناسید.

بهترین بروکر فارکس از نظر اسپرد

به صورت کلی معاملات فارکس می بایست از طریق بروکرهای فعال و مطمئن بازار فارکس انجام شود. در واقع بروکرها دسترسی به پنل معاملاتی برای انجام معاملات در جفت ارزهای مختلف را فراهم می آورند و در مقابل ارائه خدمات به شما، هزینه‌ هایی به عناوین گوناگون از شما دریافت می کنند که اسپرد یکی از این هزینه ها محسوب می وشد. اسپرد دریافتی به وسیله بروکر در ظاهر امکان دارد بسیار ناچیز باشد و حتی به محاسبه‌ و در نظر گرفتن آن نیازی نباشد ولی در واقع نهایتا ارزش اسپرد به چند پیپ یا درصدی از ارزش مبلغ سرمایه‌ گذاری می‌ رسد؛ به ویژه چنانچه قصد انجام معاملات بزرگ یا تعداد معاملات بالا را دارید، بایستی بهترین بروکر از لحاظ اسپرد را برای انجام معاملات خود در بورس بین المللی ارز انتخاب کنید، چرا که با انتخاب بروکری با کارمزد کم، هزینه معاملات شما کم می شود و مابه‌ التفاوت قیمت ذخیره‌ ای برای سرمایه‌ گذار خواهد بود.

چه بسا که در معاملات با مبالغ بالا مبلغ صرفه جویی شده از کاهش اسپرد می‌ تواند حجم سرمایه‌گذاری را بیشتر کند. به علت اهمیت این امر برای تریدرهای فعال در بازار فارکس، کارمزدهای معاملاتی بروکرها هر ساله کاهش پیدا می کند و رقابتی تر می شود. در واقع کارگزاران فارکس به منظور جلب رضایت مشتریان خود و افزایش کاربران از لحاظ رقم اسپرد دریافتی با یکدیگر رقابت می کنند، از همین روی بسیاری از بروکرها از القابی مثل بروکر بدون اسپرد یا بروکر اسپرد کم برای جذب مخاطبان بهره می گیرند. در این مقاله از وب سایت احراز می خواهیم در مورد اسپرد و هزینه های معاملاتی در بازار فارکس صحبت کنیم و در ادامه نیز بهترین بروکر از نظر اسپرد را به شما معرفی کنیم، پس تا انتها با سامانه احراز همراه بمانید.


پربازدیدترین : انتخاب بروکر مناسب برای فارکس


در ابتدا باید گفت که هر بروکر فارکس دو نرخ متفاوت برای جفت ارزها در نظر می گیرد که این نرخ‌ ها به قیمت پیشنهادی یا Bid و قیمت درخواستی یا Ask شهرت دارند؛ در این بین نرخی که می‌ توان ارز پایه را طبق آن فروخت را قیمت پیشنهادی می گویند و قیمت درخواستی هم همان نرخی است که ارز پایه مطابق آن خریداری می‌ شود. لذا فرق بین نرخ پیشنهادی و نرخ درخواستی در فارکس به اسپرد معامله یا به صورت مخفف اسپرد شهرت پیدا کرده است. در واقع بروکر از این روش در کنار دریافت کمیسیون معاملاتی درآمد به دست می آورد. با این وجود بعضی از بروکرها حساب معاملاتی کم اسپرد یا حتی بدون اسپرد را در اختیار کاربران خود قرار می دهند.

کارگزاران فارکس به منظور جذب حداکثری مشتریان بیشتر با آپشن‌ کاهش اسپرد و کمیسیون با یکدیگر رقابت می کنند، با این وجود در بازارهای بزرگی مثل فارکس بایستی دقت بیشتری در انتخاب کارگزار به خرج دهید. لذا امکان دارد بعضی از پیشنهادات به عنوان حساب بدون اسپرد تنها ترفندی برای جذب مشتریان باشد و صحت نداشته باشد و یا حتی کلاهبرداری باشد؛ پس باید در نظر داشته باشید که اهداف خود را از قبل مشخص کنید و بدانید که تا چه حد برای دریافت آپشن این چنینی حاضرید ریسک کنید. البته این را هم باید در نظر داشت که بعضی از بروکرهای فارکس که حساب با اسپرد کم ارائه می دهند، شهرت و اعتبار بسیار خوبی در این بازار دارند. ولی به صورت کلی بهتر است پیش از انتخاب خود این مقاله آموزشی از سامانه احراز را تا انتها مطالعه کنید تا دید بهتری در مورد انتخاب بهترین بروکر از نظر اسپرد و کمیسیون کسب کنید.

اسپرد ثابت در فارکس چیست؟

همانطور که از اسم این نوع از کارمزد مشخص است، اسپرد ثابت فارغ از قیمت آنی دارایی ارزیابی می شود و همیشه عدد ثابتی می باشد. به منظور بیان مقدار اسپرد از واحد پیپ استفاده می شود و برخی از بروکرها برای برخی اکانت های خود، از این مدل کارمزد بهره می گیرند.

به عنوان مثال، بروکر x حسابی را در نظر می گیرد که Spread در آن ثابت بوده و حداقل مقدار آن 3 پیپ باشد. ثبات Spread به صورت کلی می تواند در عین حال ویژگی مثبت و یا منفی به حساب آید. در بخش بعدی که در مورد اسپرد متغییر یا همان شناور صحبت می کنیم، دید بهتری نسبت به این دو مدل کارمزد پیدا خواهید کرد و در ادامه نیز به شما خواهیم گفت که به صورت کلی اسپرد متغییر برای معامله گران فارکس به صرفه تر است یا اسپرد ثابت.

اسپرد متغییر در بازار فارکس چیست؟

بعضی دیگر از بروکرها از مدل متغییر اسپرد بهره می گیرند که در آن میزان Spread با توجه به میزان درخواست برای معامله‌ یک دارایی مشخص متغییر است، بنابراین هر چقدر که حجم درخواست‌ ها بیشتر باشد، میزان شناوری اسپرد نیز افزایش پیدا خواهد کرد. مزیت این مدل از کارمزد وقتی است که بازار آرام بودن و هجوم برای ترید یک دارایی را شاهد نباشیم.


پربازدیدترین : موفق ترین استراتژی فارکس برای همه


وقتی که بازار در شرایط آرامی قرار دارد، بروکرها حتی امکان دارد هیچ اسپردی برای انجام معاملات نگیرند! لذا بروکرهایی که شناوری اسپرد آن‌ ها از 0.0 پیپ باشد، در آرامی بازار، هیچ کارمزدی اخذ نمی کنند. از طرف دیگر وقتی که بازار هیجانی و پرنوسان باشد، میزان اسپردها تا افزایش چشمگیری پیدا خواهد کرد و حتی این امکان وجود دارد که مقدار آن را تا چندین برابر بیشتر کنند.

اسپرد ثابت بهتر است یا متغییر؟

پاسخ این پرسش، خیلی ساده نیست و به سبک معاملاتی معامله گران بر می گردد. هرچند در مدل اسپرد ثابت، این کارمزد همیشه ثابت می باشد، ولی موضوع اینجاست که به صورت معمول بسیار بالاتر از مقدار میانگین اسپرد متغیر می باشد. بنابراین در اسپردهای متغییر این امکان وجود دارد که حتی کارمزد به صفر برسد، ولی در مدل ثابت، هیچ وقت شاهد این موضوع نخواهیم بود.

لذا در ابتدای امر می بایست سبک معاملاتی خود را در بازار فارکس تعیین کنید تا در ادامه بتوان در مورد این که کدامیک از این دو مدل برای شما می تواند گزینه مناسبی باشد، صحبت کنیم. به صورت معمول معامله گرانی که معاملات پرتعداد، ولی کوتاه مدت و با حاشیه‌ سود کم دارند و در اصطلاح نوسانگیری می کنند، از حساب‌ هایی با اسپرد شناور استفاده می کنند و تنها در زمان آرامش بازار، برای ورود به بازار اقدام می کنند؛ بدین شکل آن‌ ها اطمینان پیدا خواهند کرد که کم ترین میزان کارمزد را به بروکر می پردازند و حاشیه‌ سود بیشتری را برای خود نگه می دارند.

از طرفی، Spread تنها یکی از معیارهایی به حساب می آید که می بایست در انتخاب حساب معاملاتی در نظر بگیرید. در کنار این مدل از کارمزد، بایستی سایر قابیت های حساب معاملاتی مورد نظر، مثل میزان لوریج، کمیسیون، سواپ، تنوع سبد معاملاتی، سطح کال آوت و کال مارجین و … را نیز مورد بررسی قرار دهید. حتی این امکان وجود دارد که نیاز باشد که یک اکانت را فارغ از نوع اسپرد آن برای خود انتخاب کنید تا بتوانید دارایی خاصی را مورد معامله قرار دهید.

نحوه محاسبه اسپرد در فارکس

عددی که برای اسپرد در نظر گرفته می شود از معادله ساده‌ ای به دست می آید که به صورت معمول بر حسب پیپ اندازه‌ گیری و محاسبه می شود. به بیانی دیگر میزان اسپرد به صورت معمول طبق Pip ارزیابی می شود، لذا می بایست برای محاسبه اسپرد دو معیار مهم ارزش هر پیپ و تعداد لات ترید را در دست داشته باشید. به عنوان مثال این طور فرض کنید که جفت ارز یوان/دلار را با قیمت 1.69140 بخرید و با مبلغ 1.69125 بفروشید؛


پربازدیدترین : احراز هویت بروکر فارکس چگونه است؟


لذا اگر جفت ارز را خریداری و بلافاصله بعد از آن معامله را بسته اعلام کنید، 1.5 پیپ از دست می دهید. این عدد از تفریق ساده قیمت خرید و فروش به دست می آید، ولی بدین منظور که هزینه کل را محاسبه نمایید، بایستی هزینه حاصله برای هر پیپ را در مجموع لات‌ های معامله خود ضرب کنید. به عنوان مثال چنانچه در مثال بالا حجم معامله 1 مینی لات یا 10 هزار واحد و ارزش هر پیپ 2 دلار آمریکا باشد، آن زمان کل هزینه برای انجام این معامله معادل 3 دلار خواهد بود.

کمترین اسپرد در فارکس چقدر است؟

وقتی که به دنبال بهترین بروکر فارکس از نظر اسپرد هستید، مطمئنا با عناوینی مثل اکانت های اسپرد صفر مواجه می شوید؛ در حقیقت این اکانت های معاملاتی به وسیله بروکرها ارائه شده که تفاوتی بین قیمت پیشنهادی و درخواستی ندارد یا اسپردهایی نزدیک به صفر را ارائه می دهد. با این وجود هنوز هم امکان افزایش اسپرد در اکانت وجود خواهد داشت، ولی این نکته را باید در نظر داشته باشید که معامله با حساب صفر اسپرد، ورود و خروج از معامله را بدون نیاز به نگرانی در مورد هزینه معاملاتی، به شرط عدم وجود کمیسیون یا کارمزد اضافی، امکان پذیر خواهد کرد.

حتی چنانچه کارمزد هم وجود داشته باشد، بدون وجود هزینه‌ های معاملاتی اسپرد حسابداری ساده تر خواهد شد، ولی آیا واقعا بروکر با اسپرد صفر وجود دارد؟ بروکرها در حالی از حساب‌ های اسپرد کم یا بدون اسپرد حرف می زنند که در بیشتر اوقات هزینه‌ های به مراتب بیشتر از اسپرد گریبان معامله گران را خواهد گرفت. لذا به منظور تعیین هزینه واقعی ترید در بروکرهایی که ادعای ارائه اسپرد صفر را دارند، فقط به میانگین اسپردها بسنده نکنید و سایر هزینه ها مانند حق کمیسیون را هم مورد بررسی قرار دهید. اما به صورت کلی در نظر داشته باشید اسپرد صفر بدین معنی است که هیچ تفاوتی بین قیمت پیشنهادی و قیمت درخواستی وجود نداشته باشد.

البته تنها تعداد کمی از بروکرها میانگین اسپردهای کم و نزدیک به صفر پیپ دارند. با این وجود در این بروکرها همچنان می بایست کمیسیون هر خرید و فروش را پرداخت نمایید. هر کارگزاری که مدعی است اسپرد و کارمزد صفر را با هم ارائه می‌ کند، نیاز به بررسی دقیق تری از جانب معامله گران مختلف خواهد داشت، چرا که این ادعاها می تواند به عنوان ترفندی برای یک کلاهبرداری عمل کند. بنابراین باید در نظر داشت که تنها از بروکرهای قابل اعتماد و رگوله شده استفاده نمایید.

اسپرد و کارمزد فارکس به ازای هر لات چقدر است؟

بروکرهای فارکس به روش‌ های گوناگونی از معامله گران کارمزد می گیرند. کمیسیون، اسپرد و سواپ از جمله مهم ترین این روش ها به حساب می آید. اسپرد مطابق با تفاوت قیمت آنی خرید و فروش دارایی محاسبه می شود، ولی کمیسیون در محاسبات خود از قیمت آنی بهره نمی گیرد و با توجه به حجم معاملات بر مبنای لات معاملاتی از ابتدا تعیین خواهد شد. کمیسیون بر مبنای حجم معاملات است و اسپرد طبق تفاوت قیمت آنی قابل ارزیابی خواهد بود.

میزان اسپرد به صورت معمول طبق پیپ اندازه گیری می شود. هزینه پیپ به طور خطی محاسبه می شود و جهت رسیدن به هزینه کل می بایست در تعداد لات معامله ضرب شود. به عبارتی میزان اسپرد و کمیسیون به نسبت ترید شما تعیین خواهد شد. لذا چنانچه شما حجم پوزیشن معاملاتی خود را بیشتر کنید، به همان نسبت کمیسیون بالاتری را نیز باید بپردازید. این موضوع برای هزینه اسپرد هم صدق می کند. بدین شکل برای هر معامله هزینه متفاوتی در نظر گرفته خواهد شد.

بهترین بروکر از نظر اسپرد و کمیسیون

1. بروکر Tickmill : شروع اسپرد بروکر tickmill در حساب‌ های vip و pro از 0 پیپ است و فقط در حساب کلاسیک این بروکر اسپرد از 1.6 پیپ شروع می شود. به منظور هر معامله انجام شده، معامله گر می بایست مبلغ مشخصی را به عنوان هزینه ها یا کارمزد بپردازد که معمولاً مقدار آن ها نسبتاً کم است و تنها هزینه معاملاتی است که معامله گر ممکن است انجام دهد.


پربازدیدترین : کلاهبرداری در بازار فارکس


به صورت کلی باید در نظر داشته باشید که برای این که یک تریدر سود به دست آورد یا از ضرر در معامله خودداری کند، قیمت بایستی آنقدر حرکت کند که هزینه اسپرد را جبران نماید. معامله گران همچنین باید هزینه های پنهان احتمالی احتمالی برخی از دلالان را نیز لحاظ کنند که شامل هزینه های عدم فعالیت، حداقل های ماهانه یا سه ماهه و هزینه های حاشیه است. Tickmill هزینه انواع کارمزد و انواع مختلف حساب را برای حساب حرفه ای، کلاسیک و vip به شکل زیر در نظر گرفته است:

حساب حرفه ای

  • Spreads : از 0.0 پیپ
  • کمیسیون : هر طرف 2 در 100 000 معامله

حساب کلاسیک

  • Spreads : از 1.6 پیپ
  • کمیسیون : صفر

حساب VIP

  • Spreads : از 0.0 پیپ
  • کمیسیون : 1 در هر طرف در هر 100 000 معامله

نکته مهم : این نکته را در نظر داشته باشید که حساب های اسلامی در همه انواع حساب ها در دسترسند و این بدین معنی است که در موقعیت هایی که یک این نوع از حساب ها را داشته باشید، هیچ گونه سود مبادله ای یا سود برگشتی دریافت نخواهید کرد.

2. بروکر FXTM : بروکر FXTM، در همه حساب‌ های خود، اسپرد شناور یا متغییر را برای معامله گران در نظر گرفته است و این بدین معنی است که اسپردها نامشخص است و مطابق با شرایط بازار تغییر می کند، به همین خاطر نمی توان میزان دقیق اسپردها را تعیین کرد و برای هر حساب تنها پایین‌ ترین میزان آن، بیان می شود.

کم ترین مقدار اسپرد در حساب استاندارد، از 1.3 و در حساب ECN این بروکر، از 0.1 با 2 دلار کمیسیون آغاز می شود. البته باید در نظر داشت که این مقادیر با تغییر شرایط بازار، تغییر پیدا خواهند کرد. اکانت های Pro در FXTM، کم ترین میزان اسپرد در حد صفر دارند و بدین وسیله تریدرها هیچ کمیسیونی هم نمی پردازند، به همین خاطر برای تریدرهای حرفه ای که با سرمایه‌ های بالا وارد معاملات خود می شوند، این بروکر می تواند گزینه بسیار خوبی به حساب آید.

3. بروکر bingX : کارمزدها در این صرافی به دو قسمت تقسیم بندی می‌ شوند که شامل کارمزد معاملات و کارمزد برداشت می شود. در مورد کارمزد معاملات در BingX می توان گفت که هر بار که سفارشی می‌ دهید، صرافی از شما کارمزد خرید و فروش را دریافت خواهد کرد. کارمزد ترید به صورت معمول درصدی از ارزش سفارش معامله خواهد بود. بسیاری از معاملات میان تیکرها و میکرها تقسیم می‌ شوند. تیکرها یا گیرندگان، افرادی به حساب می آیند که یک سفارش موجود را از لیست سفارشات برمیدارند.

اما در مقابل، میکرها یا سازندگان افرادی هستند که سفارشات را به دفتر سفارش صرافی اضافه می کنند؛ بنابراین نقدینگی را در پلتفرم به وجود می آورند. به زبان ساده، تیکرها همان خریداران محسوب می شوند و میکرها همان فروشنده‌ ها به حساب می آیند. در بینگ ایکس، به ازای هر سفارش خرید ۰.۰۵ درصد هزینه اخذ می گردد. به ازای سفارش فروش ۰.۰۲ درصد اخذ می شود.


پربازدیدترین : وضعیت قانونی فارکس در ایران


در مورد کارمزد برداشت در صرافی Bingx می توان گفت که این عدد به صورت معمول ثابت است و از ارز دیجیتال به ارز دیجیتالی دیگر فرق می کند. لذا چنانچه بیت کوین برداشت کنید، مقدار کمی بیت کوین برای برداشت بایستی بپردازید، ولی چنانچه اتریوم برداشت کنید، بایستی اتریوم بپردازید. برای مثال این صرافی ۰.۰۰۰۵ بیت کوین به ازای هر برداشت بیت کوین می گیرد که منطقی است. این صرافی از ارز فیات پشتیبانی می‌ کند و شما قادرید کارت های اعتباری ,visa mastercard و … را به منظور واریز وجه و خرید مورد استفاده قرار دهید.

4. بروکر forex.com : از آنجایی که هرچه میزان اسپرد یک بروکر کم تر باشد، جذابیت بروکر برای افتتاح حساب و معامله نیز افزایش پیدا خواهد کرد، باید در مورد میزان اسپرد بروکر forex.com بگوییم که میزان شروع اسپرد این بروکر از 0.8 پیپ است که این پلتفرم را در لیست بهترین بروکر فارکس از نظر اسپرد قرار داده است.

5. بروکر OANDA : هزینه های OANDA از استاندارد بروکرهای بازار فارکس کم تر است، چرا که مبلغ کم CFD و فارکس را دریافت می کند. هزینه های غیر تجاری هم بسیار اندک است، ولی این پلتفرم شما را با هزینه برداشت خود برای انتقال بانکی جذب می کند. البته باید در نظر داشت که هزینه EURUSD OANDA هم بیش از متوسط ​​است. هزینه معاملات CFD آن ها کم تر از سایر رقبا در نظر گرفته شده است. لذا جهت قرار دادن پول یا برداشت از کارت های بدهی/ اعتباری هیچ هزینه ای در نظر گرفته نشده است. این پلتفرم برای برداشت PayPal کارمزد اندکی می گیرد، ولی هزینه برداشت از بانک به مراتب بالاتر لحاظ می شود.

چنانچه در این پلتفرم به معامله نپردازید و حساب شما به مدت 2 سال فعالیت نداشته باشد، OANDA ماهیانه 10 دلار هزینه از شما دریافت خواهد کرد. اسپرد و پیشنهاد/درخواست OANDA با رقابت مقایسه می شود. قیمت حداکثر اسپرد OANDA اندکی تندتر است. اما نکته مهمی که در این خصوص باید در نظر داشت اینجاست که قیمت های OANDA شفاف است و آن ها همیشه میانگین دنباله ای از متوسط ​​گسترش آن را در تمام بازه های زمانی انتشار می دهند و از این جهات خیال کاربران این پلفترم آسوده است.


نتیجه گیری و کلام پایانی

همان طور که گفتیم، اسپرد در فارکس، تفاوت قیمت بین قیمت‌ های پیشنهادی (فروش) و درخواستی (خرید) برای جفت ارزهاست و اسپرد کمتر به معنی کارمزد دریافتی کم تر خواهد بود. به دست آوردن اطلاعات در مورد بروکرهای فارکس با کمترین اسپرد یا بروکر با کارمزد کم به شما کمک می‌ کند تا هزینه کم تری برای معاملات خود پرداخت کنید.

اسپردها، هزینه‌ های زیادی به ویژه برای تریدرهایی هستند که با مبالغ بالا برای ورود به بازار اقدام می کنند و یا برای نوسان گیری در بازار فارکس به این بازار رجوع می کنند، از همین روی بهتر است از همان ابتدای امر بروکری را برای معاملات خود انتخاب که اسپرد بسیار مناسبی از معامله گران دریافت می کند تا با این کار هزینه‌ معاملات خود را تا حدود زیادی کاهش دهید و حاشیه سود خود را بیشتر کنید.

البته نباید به این موضوع بیش از حد توجه کنید، چرا که امکان دارد بروکری خدمات بسیار بهتری را در اختیار شما قرار دهد ولی کارمزد بیشتری دریافت کند که در این حالت شنا نباید تنها به دلیل کارمزد پایین تر بروکری دیگر، آن را انتخاب کنید، بنابراین باید دقت داشته باشید که معیارهای مختلف برای انتخاب بهترین بروکر فارکس را در کنار یکدیگر رعایت فرمایید تا از هر جهت، بهترین پلتفرم معاملاتی را در بازار فارکس انتخاب کنید.

همان طور که در ابتدای مقاله قول داده بودیم، در این مطلب بهترین بروکر های فارکس از نظر اسپرد و نکات تکمیلی در این خصوص را به شما آموزش دادیم.

همچنین اگر دوست دارید همه چیز درباره حساب اسلامی در فارکس را به زبان ساده یاد بگیرید، همین الان این مقاله را مطالعه فرمایید.

از نظر شما بهترین بروکر فارکس از نظر اسپرد کدام است؟ اگر تجربه ای در این خصوص دارید، لطفا با سایر کاربران احراز در میان بگذارید؟


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *